Třídíš? Třídím. I v Hollaru a Opletalce!

Odhodit kelímek do správného koše už dávno není znakem ekologického zápalu, ale stále častěji každodenním návykem na úrovni čištění zubů. Není divu, že této potřebě musí vyhovět i vedení FSV, a to ve všech svých budovách. Nový rok a zejména hlasování Akademického senátu přineslo nové barvy (modrá – papír, žlutá – plasty) i do budovy Hollaru a Opletalky.

„Umístění kontejnerů v budově Hollaru inicioval Akademický senát FSV UK a s potěšením se na něm shodli zástupci obou komor. Vzhledem k tomu, že právě naše obory využívají hodně papírů na kontrolní tištění článků, je to možnost, jak papír neničit a dál využívat. Třídili jsme i bez kontejnerů, papír jsme dávali do speciálních krabic,“ říká šéfka katedry žurnalistiky Barbora Osvaldová. Koše do obou budov přišly na 25 000 Kč. Teprve plný semestrální provoz ale, podle tajemnice fakulty Beníškové ukáže, jestli jich je dostatek.

K třídění se hrdě hlásí velká část studentů. Netřídiči se neradi přiznávají. „Až se mi nepovede nějaká seminárka, slibuji, že určitě skončí v boxu na papír,“ říká senátor Michal Kliment. Ještě horlivěji odpovídá Mirek, bakalář z IMS: „Můj názor na třídění je samozřejmě kladný. Tedy třídit, třídit, třídit!!!“

Budou šipky k třídišti?

Zabíhající se systém třídění má samozřejmě své mouchy. Podle Osvaldové by kontejnery na papír měly stát před prodejnami novin, aby lidé rovnou vyhodili část deníku, kterou nečtou. Koš v každé třídě, nebo navigace k nejbližšímu třídišti, to je návrh Pavla Bobka z IMS. Jasnější označení a důsledné uklízečky, které budou koše vracet na původní místa, požaduje zase Mirek ze stejného institutu.

„Minimálně polovině studentů chybí motivace odpad třídit. Možná je to tím, že zdejší studenti mají „vyšší“ zájmy třeba politiku. Na něco tak banálního jako rozlišení žluté a modré barvy jim nezbývá čas,“ spekuluje čtvrťačka Kristýna Maršálková.

Sebepropracovanější třídění do různobarevných boxů, košů a konťasů ale nezastoupí osobní přístup. „Kdo třídit nechce, tak i kdyby vedle sebe měl postavené dva koše – na papír a na směsný odpad – hodí papír do směsného, třeba jen proto, že je otevřený. Záleží na tom, jestli člověk chápe význam třídění a jeho důležitost.“ shrnuje ekotéma Vendula Králová z bakaláře IMS.

962 ×
Sdílej článek


Hodnocení

špatnýpodprůměrnýprůměrnýdobrývýborný (zatím žádné hodnocení)
Loading...

Související články:

Komentáře nejsou povoleny.