Studium v Maastrichtu? Víc času v knihovně než v hospodě

Maastricht. Archiv Petra Poláka

„Hello everybody, I am Petr Polák, I come from the Czech Republic where I did my bachelor in Economics and I am here for my Erasmus exchange semester.“ To bylo mé klasické a nudné představení se ostatním studentům ve skupině na počátku každého předmětu během studia v Maastrichtu na School of Business and Economics. Maastricht byl sice při podávání přihlášky na druhém místě (mojí prioritou byl Amsterdam), ale jsem rád, že to tak dopadlo. Důvodem, proč jsem chtěl do zahraničí vyjet, nebyl další řádek v „CVčku“, ani touha po nabírání „zahraniční zkušenosti“ (strávil jsem rok v Německu na střední škole). Přál jsem si změnit prostředí, udělat si pauzu a nabrat novou energii do magisterského studia na IES.

Maastricht University a PBL

Do Maastrichtu jsem přijel 20. srpna 2011, deset dní před začátkem školy. Zúčastnil jsem se týdenního programu INKOM určeného pro nové studenty na Maastrichtské Univerzitě. Nejsem si jist, kolik výměnných studentů o této akci ví, žádné jsem tam nepotkal. Ostatně v tomto byl můj semestr typický – ač jsem byl výměnným studentem, moc jsem s ostatními Erasmáky nepřišel do styku. Nebydlel jsem na koleji, v předmětech, které jsem si zapsal v první periodě, žádní nebyli, a volný čas jsem trávil s „regulérními“ studenty. Jelikož je výuka založena na systému PBL (problem based learning), tráví studenti spoustu času v knihovně čtením článků a prací ve skupinách. Je to celkem podstatná změna oproti FSV, kde je „vzrůšo“ v období midtermů a pak až během zkouškového.

Studijní povinnosti jsou rozloženy po celém školním roce rovnoměrně, semestr se dělí na periody, mezi kterými je vždy týdenní zkouškové. V každé periodě máte dva předměty s předpokládanou dvacetihodinovou pracovní náplní týdně. Účast na „tutorials“ je až na výjimky povinná, standardem je alespoň jedna prezentace a odevzdání písemné práce. Mně tento systém celkem vyhovoval, neboť vaše známka nezáleží jen na jednom testu. Výuka je tu více zaměřena na rozvoj „soft skills“, než na kvantitativní ekonomii, což mi trochu chybělo, ale je to dáno oborem, který tu studujete. Pro hodnocení slouží škála 0-10, nicméně 8.5 je pokládáno za naprosto výbornou známku, 9 a výše nedostane ani 1 procento studentů. Na projití je potřeba 5.5, a než se výsledek dozvíte, tak si pěkně počkáte. Na SBE studuje asi 60 procent Němců, 30 procent Nizozemců a 10 procent je odjinud. Oficiálním vyučovacím a komunikačním jazykem je angličtina, nicméně v knihovně slyšíte spíše němčinu.

Maastricht – historické město

Maastricht. Archiv Petra Poláka

Co dělá studium příjemným, je celkové prostředí města. Maastricht je středně velký (110 tis. obyvatel) a s Nijmegenem se přetahuje o titul nejstaršího města v Nizozemí. Kromě dominantního kostela s červenou věží tak stojí za vidění nejstarší dochovaná městská brána a přilehlé hradby, kamenný most přes řeku Maas, dodnes fungující vodní mlýn či přírodovědné muzeum. Centrum města, je až na několik silnic kompletně dlážděné s velkým množstvím pěších zón. Restaurační zařízení jsou celoročně vybavena venkovním sezením, nicméně „pivo“ se tu dávkuje do sklenic o objemu 0,18−0,25 l, cena je více jak 2 eura a nejběžnějšími značkami jsou Brand, Heineken, Bavaria a Jupiler.

Daleko to odtud není do Belgie (asi tak 2 km) ani do Německa (zhruba 30 km), což je ideální na cestování. Ne tolik po Nizozemí, protože jste na jeho úplném konci. Do Bruselu je to blíž než do Amsterodamu. Anglicky se tu domluvíte naprosto všude a s kýmkoli bez rozdílu věku. Je jedno, zda jdete do sámošky, do hospody, na úřad nebo jen na procházku po okolí. Luxus, na který si u nás v ČR budou muset cizinci ještě hodně dlouho počkat. Nizozemí je známé tím, že je to placka, v okolí Maastrichtu však malé kopečky najdeme. Kolo a skútry (které můžou všude kde kola) jsou nejběžnějším dopravním prostředkem za jakéhokoli počasí. Všechny cesty jsou pro tyto účely uzpůsobeny a pro kola tu mají i podzemní garáže. To ale nic nemění na faktu, že mnohdy je na kole tím nejcennějším bezpečnostní zámek s pořádným řetězem.

Studentský život

Studenti tu tráví více času v knihovně než v hospodě a celkově tu noční život není nijak bujarý. Bary zavírají ve dvě ráno a do šesti je pak otevřen jeden jediný podnik – The Alla. Srovnávat to s životem v Praze nejde, v Maastrichtu je poklidné prostředí s omezenými možnostmi. Během mého pobytu jsem naštěstí potkal milé lidi, se kterými se pravidelně se vídáme, ať už na pivo, deskové hry či výlet po okolí. Svůj sen jsem si splnil a opět načerpal další motivaci ke studiu. Potkal jsem několik studentů, kteří na semestr přijeli k nám do Prahy na FSV, a velmi rádi na to vzpomínají, což mě těší. Rovněž velmi rád vzpomínám na IES, který mne svými požadavky připravil na bezproblémové studium v zahraničí.

Protože prostoru je málo a téma zahraničního studia je velmi široké, více detailů ohledně výběru školy, výběrového řízení v rámci programu Erasmus na FSV a také pohledu na studium na IES najdete na mém blogu, který je v češtině, zážitky ze studia v zahraničí pak na anglicky psaném blogu.

Petr Polák

753 ×
Sdílej článek


Hodnocení

špatnýpodprůměrnýprůměrnýdobrývýborný (zatím žádné hodnocení)
Loading...

Související články:

Komentáře nejsou povoleny.