Studentské spolky – nejhůř se hledá nová krev

Forum logo

Přijímačky, zahraniční stáž, státnice a vypadnout? Rozvrh většiny studentů UK se v posledních letech přece jenom trochu mění. Podobně jako v zahraničí nebo na menších vysokých školách, začínají i na Univerzitě Karlově studenti své alma mater vracet svou prací to, co od ní dostali.

Studentský spolek anebo alespoň jeho zárodek můžete najít už skoro na každé ze sedmnácti fakult UK. Otřepávání se ze socialistického nastavení, které práci pro blaho celku značně zprofanovalo, se dostává i za zdi akademických domů. Každý rok stovky navrátilců ze zahraničních stáží vyprávějí, že hrabat se vlastním písečkem k jedinému cíli v podobě červeného tubusu s diplomem je ve světě více než nemoderní. I když má slovo „člen“ stále negativní konotace, studentské kluby a mnoho jejich členů s jistotou zapomíná na pachu? nepovinně povinného členství ve Svazu socialistické mládeže.

Debatní klub UK

Rozmáchlá gesta patří k členům Debatního klubu studentů a přátel UK stejně jako četné poháry
foto: archiv DK UK (iForum)


Peníze na prvním místě?

I přes všudypřítomné stížnosti na podfinancování vysokého školství vidí velká část spolků hlavní potíž rozvoje studentských aktivit v pasivitů vůtšiny studentů. „Potřebovali bychom čerstvou krev, nové mladé studenty, kteří ještů mají spoustu energie,“ popisuje potíže Martin Děcký, člen náčelnictva Spolku Matfyzák. „Snad by se po letech mohli letos zase najít.“ Také kvůli nedostatku schopných studentů omezuje spolek na MFF své aktivity jenom na nejdůležitější záležitosti jako třeba vítání prváků (tzv. Beánii) nebo reprezentační ples na Žofíně.

„Částečná řešení zkoušíme každý rok, letos jsme třeba dělali náborovou akci na PF UK, ale primárně by pomohlo celkové zvýšení povědomí studentů o tom, že je jednoznačně v jejich zájmu na sobě pracovat,“ myslí si Michal Hrušík, místopředseda Debatního klubu studentů a přátel UK.

Studentská organizace TRIMED

Studentská organizace TRIMED pořádá na 3. lékařské fakultě večírky už od roku 1997
foto: archiv Trimed (iForum)


Univerzita Karlova je podle Martina Bendy, předsedy občanského sdružení UK media, co do bohatosti společenského života jedna z nejchudších v republice. „Většina studentů, kteří na UK studují, tráví svůj volný čas mimo školu. Záleží na tom, jestli se najde skupinka schopných – rektorátní peníze mohou napomoci vzniku celouniverzitní studentské asociace. Bez ní se UK těžko může považovat za elitní univerzitu,“ myslí si šéf sdružení, které vydává studentské časopisy na FSV a FF UK.

Kde hledat aktivní studenty?

Spolek Matfyzák (MFF UK)
UK media (vydavatel časopisů na FSV a FF UK)
Debatní klub studentů a přátel UK
Trimed – spolek studentů 3. lékařské fakulty UK
Všehrd – nejstarší spolek studentů práv v Česku
The European Law Students’ Association
International Club na FSV

Erasmus klub na FF UK
Studentská rada FF UK

Občanská sdružení, kam se podíváš

Současné studentské spolky fungují většinou jako občanská sdružení a jsou v drtivé většině vázány na jednu fakultu. Mezifakultní spolupráce je velmi vzácná. Proti novému návrhu vnitřního předpisu, který počítá s podporou pouze takových organizací, které spojí minimálně dvě fakulty, však oslovení zástupci klubů neprotestují. „Současné znění návrhu předpisu nám moc nepomůže, Spolek Matfyzák (jak už říká samotné jméno) sdružuje výhradnů studenty MFF. Přesto by se mohl univerzitní předpis stát inspirací pro podobný předpis na naší fakultě,“ míní Martin Děcký z matfyzu.

Nový předpis by měl podle všech přinést hlavně změnu ve vnímání studentských spolků a taky přispět k propojení jednotlivých fakult tak, aby univerzita pracovala lépe jako tým. „Jedině tak může rektorát podnítit spolkový život na univerzitě. Důležitá je jak nabídka peněz, tak i stálého zázemí. Nesmí zůstat jen u proklamací, systém musí skutečně fungovat, tj. mít vlastní web, vlastní název, vlastní mail.Vše musí být skutečně uživatelsky přátelské,“ přemýšlí Martin Benda z UK media.

Mocenské kormidlo?

Pořádání party, vítání prváků, vydávání časopisu, veřejné debaty nebo pomoc zahraničním studentům, to jsou nejčastější aktivity všech studentských spolků. Obavy z cílených univerzitních dotací jako mocenské páky k nasměrovávání univerzitních klubů studenti nemají. „Univerzita i fakulty fakticky podporují studentské spolky již nyní, předpis by do věci jen vnesl jistý pořádek.Tedy žádné ohrožení nezávislosti nečekám,“ shrnuje většinový názor student MFF Martin Děcký.

„Časopis Sociál se školním dotacím právě z důvodu ochrany nezávislosti dlouho vyhýbal, ale nakonec jsme zjistili, že to bez podpory nejde,“ říká Martin Benda z Fakulty sociálních věd. Obavy z ohrožení nezávislosti padly poté, co na FSV vznikla v rozpočtu speciální kapitola Studentské peníze. „Teď se obdobná iniciativa rozběhla i na celé univerzitě, tak je to pro nás schůdnější. Bylo by však dobré, kdyby o konkrétním rozdělení peněz rozhodovali co nejvíce sami studenti (tj. pravděpodobně studenti v AS UK). Myslím, že tu důvěru studentům lze dát. S penězi hospodaří i parlamenty na některých reformních základních školách, tak proč ne na Univerzitě Karlově,“ dodává Benda.

Článek vyšel v časopise Univerzity Karlovy iForum, číslo 6 (iforum.cuni.cz)

1 487 ×
Sdílej článek


Hodnocení

špatnýpodprůměrnýprůměrnýdobrývýborný (zatím žádné hodnocení)
Loading...

Související články:

    žádné články nenalezeny

Komentáře nejsou povoleny.