Stipendia se omezila kvůli přečerpání

Původním smyslem stipendií pro podporu studia v zahraničí bylo kompenzovat studentům snížení stipendia programu Sokrates/Erasmus v souvislosti s přistoupením České republiky do Evropské unie. V tomto smyslu začalo vedení fakulty od roku 2004 vyplácet účelová stipendia. Vše se dělo podle platného stipendijního řádu a stipendium bylo vypláceno jako příplatek ke stipendiu programu Sokrates do maximální výše 40 000 Kč. Žádosti o stipendium posuzoval děkan, respektive proděkan pro studijní záležitosti a většině z nich bylo vyhověno.

Postupem času se však zjistilo, že s narůstajícím počtem žádostí je mimo finanční možnosti fakulty přidělovat stipendium všem zájemcům v plné výši. Například v letošním roce se kvůli vysokému zájmu musel navyšovat původní rozpočet na účelová stipendia z jednoho miliónu na částku 2,8 miliónu korun.

Proto bylo v pravidlech pro přiznávání stipendií na FSV navrženo zpřísnění podmínek pro tato zahraniční stipendia. Žadatel měl před odjezdem do zahraničí doložit rozpis předpokládaných nákladů a stipendium by bylo možné přiznat do poloviny výše nekrytých nákladů. V této podobě (tedy s výplatou stipendia před odjezdem do zahraničí) akademický senát FSV uvedená pravidla schválil 19. 9. 2006.

Implementační martyrium

Po schválení akademickým senátem fakulty však ještě následovalo zdlouhavé vyjednávání, které proděkan Jirák popsal takto: “I několikrát denně jsem si vyměňoval maily s kancléřem univerzity. Posílal jsem mu zapracované připomínky a on mi dával nové.“ Výsledek byl pak prozatímně vydán jako opatření rektora. Kancléř dokonce ještě pochválil fakultu za to, že jsme jedni z prvních, kdo nová pravidla připravili.

K dodatečným změnám, mezi které patří i zpětné vyplácení zahraničních stipendií, se AS FSV ještě nevyjádřil. Není vyloučeno, že některé z úprav budou ještě vzaty zpět. Jejich základní myšlenka, že stipendium by se mělo vyplácet zpětně na základě prokázaných výdajů, je správná v případě, že stipendium nesleduje sociální účel, ale pouze kompenzuje snížení podpory ze strany EU. Rozhodnout, za jakých podmínek a v jaké výši je účelné stipendia vyplácet, může jedině široká diskuze, ke které nás už vyzval pan děkan.


Jakub Jeřábek
Autor je členem Akademického senátu FSV UK a Akademického senátu UK

1 133 ×
Sdílej článek


Hodnocení

špatnýpodprůměrnýprůměrnýdobrývýborný (zatím žádné hodnocení)
Loading...

Související články:

Komentáře nejsou povoleny.