Sociologický večer tentokrát filmově

Druhý sociologický večer ve čtvrtek 5. dubna na Hollaru navštívilo přes 40 studentů. Po úvodním slovu bylo na pořadu promítání filmu dokumentaristky Jablonské Kupředu levá, kupředu pravá. Po filmu proběhla diskuse s Barborou Staškovou, studentkou FSV a pracovnicí Sociologického ústavu AV, která psala v roce 2003 bakalářskou práci o Komunistickém svazu mládeže. A právě o něj, resp. třech jeho brněnských členech, snímek pojednává a zachycuje jejich osobní život i politickou práci v kontrastu s činností Mladých konzervativců (mládež ODS).

Zatímco podle Báry Staškové je film dobrým dokumentem a kopíruje realitu, tak jak ji poznala ona během přípravy své práce o KSM, někteří účastníci debaty upozorňovali na fakt, že si režisérka dokumentu vybrala na každé straně tři hodně extrémní případy myšlením jednodušších politicky dogmatických lidí, což při sledování filmu často vyvolává smích, ale o hlubší snahu o poznání fungování obou organizací nebo motivu aktérů se filmu nejedná.

Bára dále zhodnotila rozdíly, kterých si mezi organizacemi všimla. Zatímco u mladých komunistů se jedná spíše o životní styl, pro mladé konzervativce představuje jejich činnost často přípravu do světa vysoké politiky. Chodí vždy v obleku a pořádají diskuse s poslanci a senátory, zatímco komsomolce (členy KSM) potkáte častěji na demonstracích. Komunisté o sobě mluví rádi jako o skupině, vždy používají slovíčko „my“, zatímco individualističtí konzervativci říkají vždy „já“.

Bára také položila publiku otázku pro zamyšlení: „Jak je možné, se mladí lidé hlásí k myšlenkám komunismu i v postkomunistické zemi?“ To je záležitost, kterou se film řešit nesnaží a názory na to se řešili i u účastníků diskuse. Se zajímavou tezí vystoupil jeden ze studentů, podle kterého vypovídá film hlavně o naivitě mládí a o nekritickém přijímání světonázorů, v čemž vidí nebezpečí. Naopak je inspirativní v tom, že ukazuje mladé lidi jako společensky aktivní, kteří se zajímají o veřejné dění. Ale na rozdíl od jiných, kteří se spokojí s prací v neziskové organizaci nebo vytvářením studentského časopisu, mají aktéři filmu ambice přeměnit svět. Pochopitelně shora…

816 ×
Sdílej článek


Hodnocení

špatnýpodprůměrnýprůměrnýdobrývýborný (zatím žádné hodnocení)
Loading...

Související články:

    žádné články nenalezeny

Komentáře nejsou povoleny.