Senátoři odmítli přejmenování fakulty na FSVE

Plán přejmenovat FSV na Fakultu sociálních věd a ekonomie neuspěl. Akademický senát dnes návrh zamítl, pro změnu jména hlasovalo osm senátorů z Institutu ekonomických studií, všichni ostatní byli proti. Návrh, který několik měsíců vyvolával vášnivé debaty, tak končí prohrou příznivců slova ekonomie v názvu.

K samotnému hlasování o novém názvu se senátoři dostali po téměř čtyřech hodinách jednání. Děkan fakulty Jan Ámos Víšek se dokonce na poslední chvíli snažil zabránit, aby hrstka přítomných návštěvníků viděla, jak senátoři hlasují a navrhl vyloučit „hosty“ z jednání senátu. A to přesto, že zasedání senátu je podle jednacího řádu veřejné. „Takhle citlivá věc by měla být projednána na uzavřeném jednání,“ řekl Víšek. Jeho výzvu však nikdo nevyslyšel. Několik senátorů naopak upozornilo, že je jeho nápad nesmyslný, protože výsledky hlasování musí být beztak zveřejněny na internetu.

Až na děkanovo vystoupení ale bylo jednání překvapivě klidné. Ekonomové (s výjimkou Moniky Hollmannové, která byla koordinátorkou debaty na IES) se do debaty nezapojovali. Jejich rezignované pohledy i nepřítomnost ředitele IES Michala Mejstříka, který přejmenování od počátku prosazoval, napovídaly, že ve svůj úspěch příliš nevěří.

Pro nakonec hlasovalo jen osm senátorů z IES. Ekonomům se nepodařilo přesvědčit žádného z dvanácti zástupců ostatních institutů.

Senátoři, kteří hlasovali PRO přejmenování

Zdeněk Sid Blaha (IES)
Monika Hollmannová (IES)
Ivo Koubek (IES)
Jaroslav Hlávka (IES)
Jan Hlavsa (IES)
Tomáš Hozík (IES)
Jakub Matějů (IES)
Jitka Šenkýřová (IES)

Senátoři, kteří hlasovali PROTI přejmenování

Martin Hájek (ISS)
Petr Jüptner (IPS)
Zuzana Kasáková (IMS)
Malvína Krausz Hladká (IPS)
Filip Láb (IKSŽ)
Alice Tejkalová (IKSŽ)
Jan Váška (IMS)
Matouš Hrdina (IKSŽ)
Tomáš Nigrin (IMS)
Michal Osuský (ISS)
Jan Suchan (IKSŽ)
Jiří Szántó (IPS)Proti přejmenování hlasovalo dvanáct senátorů.
Foto: Radovan Fišer

Přejmenování – nesmysl, hazard, nebo nutnost?

Už před hlasování se koordinátoři diskusí ze všech institutů shodli, že bez ohledu na výsledek hlasování je potřeba výrazně zlepšit propagaci fakulty navenek. S výjimkou Moniky Hollmannové (IES) však trvali na tom, že se povědomí o fakultě nedá zlepšit jen přejmenováním.

„Název Fakulta sociálních věd a ekonomie je stejný nesmysl, jakým by byla třeba katedra německých a bavorských studií,“ poukázal na jeden z nedostatků návrhu Jan Váška z IMS. Podle něj bylo celé vedení IMS jednoznačně proti přejmenování. „Řešení problému s propagací nespočívá ve zvýraznění jednoho oboru na úkor jiných. Instituty jsou rovnoprávné, proto nemá žádný své označení v názvu školy. Není to dvouhlavá saň, aby tam byly sociální vědy a navíc i ekonomie,“ myslí si Váška.

Podle předsedy senátu Petra Jüptnera debaty připomněly kromě nedostatečné propagace i špatnou komunikaci mezi jednotlivými instituty. „Diskuse byly užitečné v tom, že se vedení konečně začalo zabývat potřebou lepší komunikace dovnitř i navenek. Pouhé přejmenování školy by bylo hazardem,“ řekl Jüptner.

Ivo Koubek z IES upozornil, že ačkoli se na fakultě vyučuje obor Marketingová komunikace a public relations (MKPR), škola své PR dlouhodobě nezvládá. „Jsme dobrou, ale oproti dřívější době už ne výjimečnou fakultou. Musíme se snažit dát o sobě víc vědět a doufám, že nám v tom lidé z katedry marketingu pomohou,“ žádal Koubek.

Akademický senát jednal výjimečně v jinonické aule
Foto: Ondřej Blažek

DOKUMENT: O čem senát hlasoval

„Akademický senát Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy v Praze schvaluje změnu názvu Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy v Praze na Fakultu sociálních věd a ekonomie Univerzity Karlovy v Praze s tím, že účinnost změny nastane po splnění všech zákonných podmínek.

Akademický senát Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy žádá děkana fakulty, aby v souvislosti se schválením změny názvu fakulty předložil senátu ke schválení změny vnitřních předpisů, které legislativně zakotví změnu názvu fakulty: změna Statutu Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy, změna volebního a jednacího řádu Akademického senátu Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy, změna jednacího řádu Vědecké rady Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy, změna pravidel pro organizaci studia Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy, změna pravidel pro přiznání stipendií na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy, změna disciplinárního řádu Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy, změna rigorózního řádu Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy.

Akademický senát Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy žádá děkana fakulty, aby v souvislosti se schválením změny názvu fakulty zahájil jednání s vedením Univerzity Karlovy v Praze.“

3 072 ×
Sdílej článek


Hodnocení

špatnýpodprůměrnýprůměrnýdobrývýborný (3 hlasujících, průměrné hodnocení: 3,67 z max. 5)
Loading...

Související články:

15 komentářů: “Senátoři odmítli přejmenování fakulty na FSVE”

 1. jorgg napsal:

  Jo, souhlas. Přejmenování fakulty by byla fakt hloupost. PR se takhle dělat nedá. Ale jak se dělat dá, to by právě měli vědět lidi z MKPR na IKSŽ. Vždyť by v rámci výuky mohli vytvářet projekty na propagaci FSV, no ne? Když už je tu máme…

 2. gesho napsal:

  jinak vic a vic takovych peknych themat, je to jedina moznost jak zavest vnitrofakultni komunikaci, konecne se nazory konfrontuji, konecne bylo chvili o cem mluvit a studenti dokonce prisli i na senatni hlasovani, takova iniciativa je nevidana…

 3. Martin B napsal:

  MKPR – kovářova kobyla běhá bosa… myslím, že od nich se ve věci fakultního marketingu moc čekat nedá…. ale možná je to jen otázka času, marketing zlínské UTB skutečně dělá tamější marketingová katedra…

 4. asociál napsal:

  Nevim, jak ostatni obory, ale sociologie ma nekvalitni vedeni, male prijmy, zadnou vizi. To by zabilo vola, natoz katedru na VS.
  Docentury se davaji plagiatorum a stejne jako navrhoval pan dekan i pri tomto hlasovani, vse se projednava pokud mozno mimo zraky verejnosti.
  Mily Ivo (Koubku), vylepsena PR nepomuze ani ekonomum ani nikomu jinemu. Fakulta jde do riti spolu s ostatnimi humanitnimi obory v Cechach.(Vase snaha ekonomu se zviditelnit v nazvu, to jenom neprimo potvrzuje, ze chcete vyskocit z potapejici se barky). Uz se v tom svem skleniku vzpamatujte a trochu se rozhlednete kolem sebe, co se deje na FF, na ustavu cestiny atp. Jakou Vam Petr Mateju pripravil krasnou Bilou knihu.
  Kde je nejaka kritika, resistence, spolecenskovedni expertstvi? Proto nemate prestiz, pusobite jako chudi pribuzni.

 5. Martin B napsal:

  co se deje na bohemistice co by bylo relevantni pro FSV??

 6. scientist napsal:

  Ekonomie je cca 100 let pozadu v epistemologické sebereflexi a diskursivní obrat v sociálních vědách ji neříká už vůbec nic, proto je naopak v zájmu sociálních věd (především sociologie) se od této vědy distancovat. Ekonomové jsou myšleni vlastní zastaralou metodologií, namísto toho, aby jim umožňovala myslet. Dávám tomu 10-15 let, než dojde k začátku paradigmatického zlomu. Už nyní to je neúnosné.

 7. Radovan Fišer napsal:

  Tomu říkám slovo chlapa.

  UPDATE: Mohl bys svůj komentář trochu vysvětlit? Zajímalo by mě: jak vypadá epistemologická sebereflexe a diskurzivní obrat zbytku FSV případně rovnou, co to přesně znamená, a dále v čem je metodologie ekonomie zastaralá a jak bude vypadat její nová verze.

 8. Samantha napsal:

  Chacha, ekonomove zase vstrouhali .-))))

 9. Radovan Fišer napsal:

  Podle některých ekonomů vstrouhala celá FSV.

 10. mk napsal:

  Samantha: Taková škodolibost není moc na místě. Ona ta snaha přeci jen (jakkoli amatérsky připravená, špatně prezentovaná a jazykově nesmyslná) měla i své pochopitelné důvody.

  RF: Celé FSV je jistě hrozně líto, že se ekonomům nepodařilo vecpat jméno svého oboru do názvu celé školy na úkor ostatních.

 11. Apolitik napsal:

  IPS (respektive především – či jen? – katedra politologie) je totéž v bledě modrém!

 12. jan petrov napsal:

  Uvádět do životopisu pro zahraničního či věci neznalého zaměstnavatele, že jsem vystudoval ekonomii na Fakultě sociálních věd, je vážně prima. Děkuji pěkně, milí sousedé, za chcípnutou kozu.

 13. martin p. napsal:

  Je úplně jedno, jestli máš diplom z FSV nebo FSVE nebo dokonce z Fakulty ekonomie UK – v této zemi všichni chápou jako ekonomickou univerzitu s velkým „E“ VŠE. A v cizině je to jedno, tam běžně zaměstnavatelé nebudou znát ani jednu ze zmíněných škol.

  Daleko podstatnější je, aby se škola dokázala prodat jako pracoviště, které vychovává špičkové absolventy. A když bude lépe propagovat své úspěchy, lépe pracovat na svém alumni, pěstovat si lepší image, tak to nebude problém.

 14. jan petrov napsal:

  Název „Fakulta sociálních věd“, žel, naznačuje, že tamější ekonomičtí absolventi jsou vzdělání především v Aristotelově koncepci ontologie ekonomična, košatosti esejí Adama Smitha a Marxově postulátu teorie nadhodnoty.

  U specializovaných zaměstnavatelů se IES prodává velmi dobře. Problém nastává, pokud člověk zamíří do vzdálenějších oborů. Jistou propagační nevýhodou IES je, že se nejedná o masovou školu.