Senát zase ovládli žurnalisté s ekonomy

Fakulta si úspěšně zvolila nový dvacetičlenný akademický senát. Zasedá v něm 8 ekonomů, 6 žurnalistů a zbytek připadl Jinonicím. Nový senát se již sešel a do svého vedení opět zvolil Barboru Osvaldovou.

Prosincové třídenní volby do senátu se opět potýkaly s malým zájmem, především jinonických voličů (účast studentů IPS, IMS a ISS byla 15, 5 %!). Minimální volební účast 30 % však byla překročena nakonec o více než dvě procenta díky žurnalistům (35 %) a především díky ekonomům, kde volilo téměř 53 % všech studentů.

Za vysokou účastí v Opletalce stojí i rodinná atmosféra institutu a účinná volební kampaň. „Celou budovu jsme polepili agitačními plakáty, navštěvovali jsme přednášky a během volebních dnů jsme oslovovali lidi po chodbách, aby nás šli volit,“ vysvětlil Jakub Vilhelm (20), senátor z druhého ročníku IES.

Volební účasti odpovídají i celkové výsledky. Studenti sociologie, politologie a teritoriálních studií mají ve studentské komoře po jednom zástupci, a to jen díky klauzuli volebního řádu, která jedno místo pro institut zaručuje (pokud tedy někdo vůbec kandiduje). Pokud by se hledělo čistě na počet hlasů, do studentské komory senátu by se ani jeden sociolog a politolog neprobojoval.

V desetičlenné studentské komoře tak mají Jinonice pouhé tři zástupce, zatímco žurnalisté mají zástupce dva a ekonomové dokonce pět křesel.

Převaha ekonomů a žurnalistů je korunována ještě pedagogickou komorou. Tam Jinonice mají také jen tři zástupce, zbytek si rozdělil Hollar (4) a Opletalka (3). Nejvíce hlasů – 398 – dostal dle očekávání Václav Moravec, redaktor BBC a České televize. Na druhém místě s 312 hlasy se umístila dosavadní předsedkyně senátu Barbora Osvaldová, vedoucí katedry žurnalistiky.

Normálně by nový senát nastoupil až v únoru, ale vzhledem k tomu, že dosavadnímu senátu hrozila neusnášeníschopnost, byl jeho mandát zkrácen do zasedání 12. prosince, kdy předal vládu již nově zvoleným senátorům.

Studenti ze starého senátu buď již nekandidovali, nebo v prosincových volbách neuspěli (Michal Votruba z IMS a sociolog Ondřej Špaček). Jediným potvrzeným senátorem je ekonom Jakub Jeřábek, který zároveň začne působit v senátu univerzitním. „Budu takovou spojkou mezi oběma senáty,“ řekl Jeřábek.

Končící senátoři se na schůzi rozloučili a popřáli nástupcům, aby byli fakultě skutečně prospěšní. Tím jejich mandát skončil a vlády se ujali dosud přihlížející noví senátoři.

Po krátkém představení ihned následovala volba nového předsednictva. Nikdo neprojevil zájem o funkci předsedy, takže se toho ujala zase Barbora Osvaldová. „Trochu mi to připomíná říjnovou volbu děkana, kdy byl Víšek taky jediným kandidátem,“ komentovala své opětovné zvolení Osvaldová.

Místopředsedou byl zvolen doktorand z IPS Petr Just. Studenty ve vedení senátu reprezentuje ekonom Jeřábek a socioložka Marta Nachtmannová.

Nová jednatelka: Budu bojovat za lepší web!

Nachtmannová, která působila i na půdě Rady vysokých škol či velkého senátu, byla vzápětí zvolena jako senátní jednatelka. Bude mít na starosti veškerou administrativu včetně pořizování zápisů a prezentace senátu. „Budu se snažit, abychom byli jako instituce víc vidět. Budu bojovat s CIVT za lepší webové stránky a podrobnější zápisy,“ uvedla nová jednatelka, která má zkušenosti s webovou prezentací Katedry veřejné a sociální politiky či Úřadu vlády.

Na první schůzi byly zvoleny i jednotlivé senátní komise. Své předsedy si však zvolí až na svých vlastních schůzích.

V den zasedání byla podstoupena žádost studentky sociologie o mimořádný termín magisterské zkoušky. Senát sice s hlasováním o žádosti váhal, protože běžně by se projednávané materiály měly dodávat minimálně týden před zasedáním, avšak nakonec se senátoři uvolili a žádost posvětili.

Příště se senát sejde 10. ledna v 15:30 v hollarské zasedací místnosti č. 212.

Studenti v senátu

Ekonomie
Petra Benešová, třeťačka (21)
Jakub Jeřábek, páťák (23)
Štěpán Minařík, třeťák (21)
Boril Šopov, druhák (21)
Jakub Vilhelm, druhák (20)

žurnalistika
Ondřej Aust, páťák (24)
Michal Kliment, druhák (20)

mezinárodní teritoriální studia
Filip Popovič, druhák (20)

politologie
Alžběta Dunajová, třeťačka (21)

sociologie
Marta Nachtmannová, 2. postgrad. (28)

518 ×
Sdílej článek


Hodnocení

špatnýpodprůměrnýprůměrnýdobrývýborný (zatím žádné hodnocení)
Loading...

Související články:

Komentáře nejsou povoleny.