Šéf OECD: Zvyšme porodnost a bojujme proti oteplování

OECDPoslední dubnový čtvrtek a pátek roku 2008 strávil generální sekretář Organizace pro ekonomickou spolupráci a rozvoj (OECD) Angel Gurría v Praze. Setkal se s prezidentem, premiérem, ministry a primátorem Prahy, představil nejnovější zprávu o stavu české ekonomiky a přednášel na půdě FSV v Opletalově ulici.

Přednáška váženého hosta byla v Opletalce avizována dlouho dopředu a připravena byla pečlivě a s pompou. O snaze zaujmout svědčí i drobnost v podobě očesání nástěnky od zbytečných plakátů, což je z krátkodobého hlediska zřejmě největší přínos Guerríovy návštěvy. Organizaci přednášky měl na starost Petr Hedbávný, doktorand na Institutu ekonomických studií.

O ženských

Přednáška Angela Gurríi se nesla v duchu samotné zprávy, která je odborníky OECD zpracována každých 18 měsíců pro každou členskou zemi. Gurría přednášel anglicky, živě gestikuloval a bavil publikum vtipnými etudami s ředitelem IES Mejstříkem, který seděl vedle něj. Největší ohlas Gurría vyvolal, když studenty upozornil, že s tím, jak stárne v Česku populace, sice roste každým dnem hodnota mladých lidí, ale že by studenti přesto měli s nízkou mírou porodnosti něco udělat. „Jsem si jist, že vy to dokážete,“ dodal napůl vážně a napůl zvesela.

Náš nepřítel je znám. Známe jeho tvář, známe jeho jméno. Je jím oxid uhličitý.

Produktivita práce a migrace

Angel Gurría ve své přednášce zasadil Česko do globálního kontextu a řekl, že je jedním z mála světlých bodů OECD. Ve světě prý panuje dravá konkurence a ekonomický růst jako nikdy v historii. Česko však musí učinit správné kroky, aby mohlo nadále růst a dohánět vyspělejší země. Gurría jmenoval zejména potřebu inovativní činnosti a růstu produktivity. Největší část přednášky však věnoval problému stárnutí populace. Řešením by mohla být migrace: „V podmínkách stárnoucích zemí jde o nástroj konkurenceschopnosti,“ řekl. Jako konkrétní kroky ekonomické politiky pro blízkou budoucnost jmenoval například exportní subvence pro malé a střední podniky či odstátnění služeb.

Zajímavé pro účastníky sporu o globální oteplování může být to, že Gurría se v této otázce vyjádřil zcela jasně: „Doufám, že nás bude brzy většina, kdo ví, že výzvě klimatické změny musíme čelit společně. Náš nepřítel je znám. Známe jeho tvář, známe jeho jméno. Je jím oxid uhličitý.“ Poté vyjádřil podporu myšlence zpoplatnění emisí CO2.

Do důchodu nespěchejte

Na otázku, která se týkala faktu, že se v Česku stále nedaří protlačit reformy nad rámec jednoho politického období, Gurría odpověděl: „Velmi si vážím toho, že současná vláda nehledí jen na příští volby, ale také na další generaci.“ Zároveň dodal, že je třeba se rozhlédnout kolem sebe. Konkurenti České republiky prý s diskuzí o věku odchodu do důchodu začínají tam, kde Češi končí. Dále je prý třeba nahnat do práce více lidí, hlavně žen a mladých lidí. Češi prý nejsou líní, jen jim chybí ekonomická stimulace, například v podobě efektivního sociálního systému. Vladimír Dlouhý, mimo jiné vyučující z IES, naznačil, že zpráva OECD možná podhodnocuje riziko inflace v ČR a celém regionu, proti čemuž tajemník Guriía neprotestoval. Jiří Novák, také z IES, se zeptal, zda návrh OECD na zkrácení mateřské dovolené nejde proti výzvě zvýšit porodnost. Gurría odpověděl, že méně než tři roky nejsou nutně negativum pro matku ani pro dítě. Je prý třeba najít hranici, která postačuje, a dále poskytnout matkám a otcům možnost volby.

Gurríova přednáška je k přečtení na jdem.cz/acqg6.

1 133 ×
Sdílej článek


Hodnocení

špatnýpodprůměrnýprůměrnýdobrývýborný (zatím žádné hodnocení)
Loading...

Související články:

Komentáře nejsou povoleny.