Rok po výbuchu: Analyzujeme bezpečnostní rizika fakulty

Rána. Tlaková vlna. Prach. Chaos. „Dolů. Všichni se skrčte a rychle pryč! Pryč z budovy!“ Tak někteří studenti FSV UK prožívali před rokem pondělní ráno výbuch plynu v Divadelní ulici. Stalo se to krátce po bombovém útoku v Bostonu, a tak 29. dubna 2013 studenti utíkali z budovy s myšlenkami na teroristy. Následovalo půl dne nervozity a hrůzy, než si studenti a zaměstnanci fakulty mohli s jistotou oddychnout, že nikdo nepřišel o život.

Den po výbuchu, foto: Vojtěch Soudný, Oživme Hollar

Den po výbuchu, foto: Vojtěch Soudný, Oživme Hollar

Poté ale přišla jiná rána. Nad studenty IKSŽ se v prvních dnech po výbuchu vznášelo strašidlo, že by mohla být budova zavřena i na několik let. Místo toho ale jediný nezvyklý úkaz, který po Hollaru v následujících dnech létal, byl děkan FSV UK Jakub Končelík v montérkách. Spolu s dalšími zaměstnanci fakulty a studenty zorganizovanými iniciativou Oživme Hollar uklízeli nejvíce poničenou knihovnu od skla, vytírali chodby Hollaru a pomáhali, kde bylo třeba. Už týden po výbuchu bylo hotovo sedmdesát procent oprav a děkan spolu s tehdejším rektorem Univerzity Karlovy Václavem Hamplem slavnostně přestřihli červenou pásku a brána Hollaru se opětovně otevřela studentům.

Není samozřejmost, že jsme obstáli

S ročním odstupem se Jakub Končelík na výbuch dívá jako na důležitou životní zkušenost. „Zkušenost, že se vyplácí nepodceňovat prevenci a bezpečnostní opatření. Že štěstí přeje připraveným a že jsme obstáli, ale že to není samozřejmost,“ tvrdí Končelík. Hollar už je dnes kompletně opravený a téměř všechny náklady pokryla pojistka. „Pro mne osobně je ale nejpodstatnější, že žádný z našich zraněných zaměstnanců a studentů si nenese trvalé následky,“ říká děkan FSV a dokazuje to tím, že si fakulta momentálně nechává zpracovat analýzy bezpečnostních rizik všech fakultních budov a připravuje cvičné poplachy. „Vím, že je cvičný poplach aktivitou skutečně nepopulární, proto dopředu prosím o trpělivost a pevné nervy,“ vyslovuje Končelík prosbu k zaměstnancům i studentům.

Zbytek článku si můžete přečíst v novém Sociálu, který vychází v pondělí 12.5. 

382 ×
Sdílej článek


Hodnocení

špatnýpodprůměrnýprůměrnýdobrývýborný (1 hlasujících, průměrné hodnocení: 5,00 z max. 5)
Loading...

Související články:

    žádné články nenalezeny

Komentáře nejsou povoleny.