Ředitel a vedoucí katedry IPS míří k akreditační komisi, Jüptnerovi hrozí až šest let

Státní zástupci předali Akreditační komisi obžalobu na ředitele IPS Petra Jüptnera (VV), kterého viní z podplácení. Před komisí má stanout i vedoucí katedry politologie Blanka Říchová (nez.), která čelí obvinění z přijetí úplatku. Jüptnerovi hrozí až šestileté uvěznění v jeho kanceláři, propadnutí majetku nebo peněžitý trest. Říchové až tříletý trest nebo zákaz publikační činnosti. Vinu však oba popírají.
Policie navrhla postavit oba akademiky před soud 9. ledna. „Vrchní státní zastupitelství na Hollaru jako dohledový orgán se s uvedeným postupem ztotožnilo, neboť výsledky vyšetřování dostatečně odůvodňovaly postavení obviněných před soud,“ uvedl dnes vrchní státní zástupce Jakub Končelík. „Předmětem obžaloby je korupční jednání osob v souvislosti se snahou ovlivnit demokratické procedury na institutu a rozpravu v rámci politologické obce,“ dodal.

Jak celá kauza na IPS probíhala?

Na začátku dubna minulého roku obviněná Říchová tvrdila, že brala peníze za mlčení. Následně ale obrátila, že si z novináře Sociálu „vystřelila“. Byla to však pouhá mystifikace, protože následující dny tvrzení dementovala a uvedla vše na pravou míru – měla prý záměrně škodit na politologii na FF UK.

K Říchové se poté přidává Šušlíková, kterou se snažil ředitel uplatit obálkovou metodou. Pedagogové a studenti IPS jsou v šoku, Šušlíková se pokusila o vnitroinstitutový puč. Na Fakultě sociálních věd se hovoří o předčasné volbě ředitele IPS, Končelík (tehdy ještě děkan fakulty) jednal se „zrádkyní“ Šušlíkovou. Vedení Institutu vyloučilo Šušlíkovou z Politologického klubu i z katedry politologie, aniž by si vyslechli její verzi. Jüptner šel do vedení institutu, aby získal nadané politology pro Věci veřejné, tvrdí SIS.

Jüptner rezignoval na post ředitele IPS, Hampl jeho demisi zatím nedostal. „Jsem válečník, ale zrada spolubojovníka bolí,“ říká Jüptner. „Jüptner má v akademické obci silný vliv,“ tvrdí Šušlíková. Jüptner neposlechne maminku a neodejde z institutu.

Politoložce Šušlíkové našli v kanceláři odposlouchávací zařízení, u Říchové se však štěnice nenašla. „Pozor na lidi z IPS, mohou si vás nahrávat,“ varuje vedení IES své členy. Asociál v polovině dubna uveřejňuje nahrávku se Šušlíkovou, ta zaznamenaná slova označuje za cílenou lež. Novým národním sportem na IPS se stává mystifikace. Vedení institutu čekalo hlasování o důvěře, tu získalo.

Jüptner před soudem

Ředitel Jüptner dal podle výpovědí svých bývalých podřízených politoložce Šušlíkové půl milionu korun, Říchová počátkem loňského dubna řekla, že od září 2010 měsíčně dostávala 55 000 korun za loajalitu a nekumulování úvazků. Dohromady měla dostat 170 000 korun.

Jüptner od počátku tvrdí, že je nevinen. Svým kolegům prý peníze půjčil. „Od chvíle, kdy jsem byl vydán (institutem k trestnímu stíhání), říkám, že mohu být očištěn pouze u akreditační komise. A těším se k akreditační komisi,“ prohlásil již dříve.

 

Externí (štěnice)

652 ×
Sdílej článek


Hodnocení

špatnýpodprůměrnýprůměrnýdobrývýborný (3 hlasujících, průměrné hodnocení: 1,00 z max. 5)
Loading...

Související články:

Komentáře nejsou povoleny.