RECENZE: Věci někdy nejsou tím, čím se zdají být, předvedli excelentní studenti DAMU

Věci někdy nejsou tím, čím se zdají být. A lidé někdy nejsou tím, kým se zdají být. Excelentně to ve hře o lásce, vztazích, touhách, manipulacích a o naší společnosti předvedli talentovaní studenti DAMU, kteří vše v komorní atmosféře Café teatr Černá labuťokořenili notnou dávkou humoru.

 
Podoba věcí si svou premiéru v Česku odbyla 23. ledna. V roce 2001 ji napsal známý americký scénárista, režisér a dramatil Niel LaBute a předvedl ji na prknech londýnského West Endu. Posléze podle ní natočil i film. V Černé labuti se její režie ujala Markéta Machačíková.

Hra je klasickým divadelním textem, který na jeviště přivádí čtyři vysokoškolské studenty. Adam (Václav Šanda) studuje anglickou literaturu a po odpoledních a nocích chodí na různé brigády. Jak říká, občas navštěvuje přednášky a jinak vydělává na školné. Jednoho večera v muzeu, kde pracuje jako hlídač, potká krásnou studentku umění Evelyn (Nina Horáková). Ta je rozhodnuta „upravit“ jednu sochu, která má podle ní nepatřičně zakryté intimní partie listem. A tak jí určitá místa sprejem dokreslí.

Evelyn a Adam

Její tajná akce vzbudí v univerzitním městečku vášnivé diskuze a i je všeobecně považován za vandalství. Adam, který sochu neuhlídá, ale zároveň nemá tušení, kdo ji zničil, se však do Evelyn zamiluje. Ona k němu zprvu nijak nevzplane, jen se ho snaží dostat z místa činu, aby mohla provést svůj plán, ale postupem času se sblíží. A tuctový kluk, který trpí mírnou nadváhou, nosí staromódní oblečení a nevzhledné brýle a stydí se projevovat své city na veřejnosti, se díky jejímu vlivu začne pozvolna měnit. Změní šatník i účes, místo brýlí si pořídí kontaktní čočky, zhubne a jako vrchol všeho se od Evelyn nechá přemluvit, aby si nechal udělat plastiku nosu. Svým dvěma nejlepším přátelům (Anna Stropnická a Petr Borovec), kteří mají krátce před svatbou, namluví, že zakopl a rozbil si nos o kliku.

Spolu s proměnou zevnějšku se ale začně měnit i vnitřně. Je sebevědomější, už se nebojí políbit svou dívku na veřejnosti a také se stane atraktivnějším pro jiné ženy. Tak se stane, že se vyspí s přítelkyní svého nejlepšího kamaráda, do níž byl dlouho zamilovaný, ale nikdy si netroufl oslovit ji. Když vyjde najevo, že ji líbal (zbytek neprozradí), Evelyn mu položí nůž na krk – buď si zvolí ji, nebo své přátele. A on si vybere ji a na důkaz lásky jí po několika týdnech vztahu požádá o ruku.

Vše končí překvapivou pointou. Evelyn při obhajobě své práce ukáže, že jejím uměleckým dílem není neživý předmět, ale právě Adam, kterého dokázala nenápadně změnit tak, že se stal idolem žen a mužem, o jakém dnes ženy sní. A k tomu ho dovedla nenápadnými manipulacemi tak, že vše, co dělal, považoval za své vlastní rozhodnutí.

Hra diváky zcela zaujala a čtyři mladí herci jejich pozornost nenechali ani na okamžik sklouznout jinam. Všichni se bavili nenápadnými narážkami, vtípky i jazykovými hříčkami. Potlesk, který po představení následoval, byl velký a zasloužený. A všichni si navíc s sebou odnesli myšlenku na to, jací jsme, co je naším ideálem a jestli sebou vážně necháme tak snadno manipulovat.

Představení, které se v Café teatr Černá labuť (který jinak slouží jako kavárna nebo místo pro koncerty a další kulturní představení), odehraje ještě i 16. března a 19. dubna, tak lze jedině doporučit. Není, co mu vytknout.

328 ×
Sdílej článek


Hodnocení

špatnýpodprůměrnýprůměrnýdobrývýborný (3 hlasujících, průměrné hodnocení: 4,33 z max. 5)
Loading...

Související články:

Komentáře nejsou povoleny.