První týden na nejtěžší ekonomické škole

Podle někoho nejprestižnější a nejtěžší ekonomická škola v Česku, podle jiných jen jeden velký zmatek. Jaký je názor prváka po jednom týdnu stráveném na IES?

Začíná další akademický rok. Jak vypadá první týden na prý nejtěžší ekonomické škole v Česku, o níž se říká, že je elitní a prestižní? Na škole, kde působí celospolečenské autority, profesoři nebo minulí i budoucí ministři financí. Co čekat na škole, kam letos přišlo asi 150 nových studentů.

Internetové stránky IES jsou často aktualizované, ale jedno jim chybí – odstavec textu navíc vysvětlující v každém článku ty nejdůležitější informace. Internet je mocný nástroj ke komunikaci, ne každý ho však umí správně využít, aby jednoduše dokázal začínajícím studentům vysvětlil nicneříkající termíny jako kreditní systém, volitelné předměty a mnohé další.

Jakousi jistotu o svém konání v oblasti volby předmětů a dalších strastí začátku studia (fungování školy) jsem získal až po výkladu několika kantorů na přednáškách.

Stejné informace by měly být dostupné předem, kdykoliv a komukoliv… právě na Internetu. Systém Tajemník je dokonalý nástroj, ale jedno mu chybí – laskavost k “newbies”. Jednoduchá, ale informačně bohatší nápověda by jistě každému přišla vhod.

Kam se sebou?

Na počítač v suterénu Opletalky se většinou čeká. A když už se poštěstí, tak se odsud nedostanete k některým emailovým službám (např. Gmail. com). Stejně se vám nepodaří nalézt v budově (stejně jako na mnoha dalších částech fakulty) nějakou studovnu, kam se můžete uchýlit relaxovat nebo v klidu učit mezi přednáškami.

V prvním semestru si student volitelné předměty nezapisuje, ale poslušně následuje nabídnutý rozvrh. Podle něj si musí předměty zapsat do systému Tajemník. Na výběr a větší volnost se musí počkat (nevím, jestli už v letním semestru nebo až ve druháku). Rozvrh všech prváků je tedy stejný. Liší se jenom v termínech výuky jazyků a seminářů z ekonomie a matematiky. Zkusil jsem s kamarádkou trochu vybočit a zapsat si i volitelný předmět. Jako přijatelný se zdál Seminář k aktualitám ukončený jenom zápočtem, ale po absolvování přednášky z matematiky (a já navíc z francouzštiny) jsme zjistili, že bude lepší počkat! Na FSV nejsou naštěstí negativní kredity! Když zkoušku neuděláte, nic se neodečte a předmět si můžete zapsat ještě jednou.

Řešte zmatky jiných

V pondělí ráno po úvodní dvacetiminutovce zůstali všichni kromě nemčinářů bezradně stát ve vestibulu Opletalky. Francouzštináři už předem věděli, že je čeká rozřazovací test kvůli omezenému počtu míst v kurzu. Ale nic se nedělo. Kdosi zašel do sekretariátu, ale se zlou se potázal (nerozvádím).

Po době čekání se kdosi odvážil znovu a pak ještě někdo, až jsme se dozvěděli, že máme jít do budovy Hollar. Tam nám ve vrátnici milý pán řekl, že v Hollaru nic není, ať zkusíme Jinonice. Tam jsme zavolali, ale nikdo opět o ničem nevěděl. To je ta slavná UK?!

Druhá blamáž následovala na přednášce Úvodu do sociologie (opět v dalekých Jinonicích), kam nepřišel pan profesor. V aule nacpané k prasknutí jsme stáli, kde se dalo, aby nám později někdo vysvětlil, že to je proto, že všichni studenti přichází jen na první hodinu.

Masa nebo přátelský kolektiv?

Na VŠE, pro IES konkurenční školu, bylo letos přijato několik tisíc lidí. Protože si tam každý tvoří rozvrh sám a na přednáškách jsou pokaždé jiní lidé, o okruhu bližších přátel si mohou nechat všichni jenom zdát. Tisíce lidí evokují představu továrny a absenci osobního přístupu. Buďte proto rádi za IES. Pokud máte Autor je studentem 1. ročníku IES Internetové stránky: www.radekf.net problémy, můžete se obrátit o pomoc na některého ze spolužáků. Může vás také těšit, že v matematice a ekonomii jsou prý bakaláři z IES na úrovni inženýrského stupně VŠE a že neexistuje kvóta na množství přeživších prváků (narozdíl od ČVUT nebo MFF).

Mě osobně moc překvapilo, jak lehce jsem si našel na IES přátele. Holek a kluků je tu stejně a navíc mám pocit, že se tu sešlo něco jako elita českých gymnázií (uvidíme, jestli se nemýlím). Po prvním “cvičku” s doktorandem přišlo nadšení. Učí vás člověk, kterému byste normálně tykali a přitom má takový respekt a dokáže vést hodinu v příjemné osobní atmosféře.

Radovan Fišer
Autor je studentem 1. ročníku IES
Internetové stránky: www.radekf.net

780 ×
Sdílej článek


Hodnocení

špatnýpodprůměrnýprůměrnýdobrývýborný (3 hlasujících, průměrné hodnocení: 1,00 z max. 5)
Loading...

Související články:

    žádné články nenalezeny

Komentáře nejsou povoleny.