Přímá volba poslanců: přidáte se i vy?

Zleva: Jindřich Prokopec, Alena Ježková, Martin Wichterle, Jiří Schwarz, Pavlína Kalousová a tiskový mluvčí výzvy Michal Růžička. Zdroj: www.primavolbaposlancu.cz

Pokud patříte k občanům, kteří cítí zklamání, možná až znechucení ze současné české politické kultury, nedůvěru v systém a politiky, můžete podpořit výzvu za přímou volbu poslanců. Její iniciátoři pocházejí z řad studentů a pracovníků FSV a požadují systémovou změnu voleb do Poslanecké sněmovny, a to už v příštích parlamentních volbách v roce 2014. Jejich cílem je přechod z poměrného na většinový volební systém a snaha dosáhnout tak zkvalitnění kandidátů. Svůj návrh představili na tiskové konferenci ve středu 12. září.


Autoři výzvy navrhují, aby byli poslanci voleni v malých obvodech. Volič by mohl hlasovat pro jednotlivé kandidáty a měl tedy vědět, koho a proč volí. Bude tak vytvářen tlak na politické strany, aby vybíraly takové kandidáty, kteří jsou schopni získat důvěru voličů a komunikovat s nimi. „Chceme obnovit politiku jako soutěž individualit,“ prohlásil bývalý děkan Národohospodářské fakulty VŠE a člen NERVu Jiří Schwarz.

Poslanci získají užší vazbu na své voliče a odpovědnost za obvod, v němž byli zvoleni. V současném principu občan neví, koho volí. Na kandidátní listiny jsou dosazováni politici s vazbami na zákulisní hráče a zvolení poslanci projevují loajálnost spíše vůči nim než vůči občanům. „Vládnou nám lidé, které jsme nechtěli volit nebo které nikdo nevolil,“ podotkl majitel společnosti Wikov Martin Wichterle.

Výzvu podepisují i osobnosti

Požadovaná změna může být rovněž v zájmu mnoha politických stran. Povede k jejich vnitřnímu posílení, otevřenosti a větší kooperaci s veřejností. Do popředí se dostane diskuse o idejích a potřebách společnosti.

Klíčovým úkolem iniciátorů je nyní informovat veřejnost o návrhu a přimět ji k jeho podpoře. V den tiskové konference spustili webové stránky www.primavolbaposlancu.cz, na nichž je možné přidat se k signatářům výzvy. A jejich počet prudce narůstá. Dosud výzvu podepsali například – ředitelka Next Finance Markéta Šichtařová, hudební skladatel Ondřej Soukup, herec Ondřej Vetchý, vedoucí katedry žurnalistiky FSV Barbora Osvaldová a celá řada dalších. Poslanci a senátoři již obdrželi e-mail s výzvou a jejich odpovědi budou zveřejněny na výše uvedených stránkách.

315 ×
Sdílej článek


Hodnocení

špatnýpodprůměrnýprůměrnýdobrývýborný (zatím žádné hodnocení)
Loading...

Související články:

Jeden komentář: “Přímá volba poslanců: přidáte se i vy?”

  1. Jiří Trnka napsal:

    Souhlasím a navrhovanou přímou volbou poslanců. Mělo se tak stát již před prvními volbami po r. 1989.