Příjemný univerzitní život po skandinávsku

Lund logoLund leží v provincii Skåne (Scania), asi dvacet kilometrů od třetího největšího švédského města Malmö. Proslavil se jednak nádhernou románskou katedrálou z 11. století, především však univerzitou, založenou v polovině 17. století, dnes jednou z největších ve Skandinávii. Právě tam jsem se vydala v rámci programu Erasmus.

Vyřídit všechny formality nebylo až tak složité, protože ve Skandinávii funguje byrokracie skutečně ve prospěch studenta/občana. Přes internet jsem si zaregistrovala předměty tak, že v první periodě semestru, která končí týdenním zkouškovým obdobím, jsem měla dva předměty plus semináře k nim.Ve druhé periodě potom následoval kurs v podobném duchu ohodnocený 15 kredity, protože se daným tématem (švédskou politikou) zabýval hodně zeširoka.

Styl výuky se dost lišil od českého, neboť převládaly eseje, diskuse, samostudium literatury. Na závěr byla vyžadována zpravidla tzv. home exam, což je v podstatě písemná práce, kterou student vypracovává doma. Výhodou skandinávských univerzit je fakt, že pamatují na zahraniční studenty, a tudíž nabízejí bohatou nabídku kvalitních studijních programů v angličtině. Ani běžná komunikace se Švédy (stejně jako s Dány, Nory a Finy) nepředstavuje žádný problém, protože téměř všichni umí velmi dobře anglicky. Zevrubná znalost švédštiny se však hodí pro praktický život. Základní fráze a slovíčka se exchange studenti naučí ve čtrnáctidenním kurzu hned po příjezdu.

Lund

V Lundu také fungují tzv. nations (čti natchún), což jsou organizace sdružující studenty z jednotlivých švédských regionů. Každý nation má svou budovu, ve které se obvykle nachází studentská restaurace (menzy v našem smyslu tam neexistují), bar a klub, ve kterém se pořádají party. Mnohdy nechybí ani vlastní sportovní zařízení. Nations se starají o své ovečky opravdu příkladně, každý den a každý večer může člověk vybírat z mnoha akcí. Je výhodné (přinejmenším finančně) navštěvovat „svůj“ nation, ale není to samozřejmě podmínkou. Časté jsou hromadné večeře formálnějšího rázu (sittning). Tím se dostávám k jídlu, které je ve Švédsku sice drahé (ostatně jako všechno), ale zato výtečné. Nemohu nezmínit masové kuličky (köttbullar) s omáčkou z lingon (něco jako brusinky), sladké housky (kannelbullar) či výborné kořeněné sušenky pepparkakkor. Pro Skåne jsou ovšem nejtypičtější syroví sledi. Nicméně velká část exchange studentů na ně – ke své škodě – nemá žaludek.

Lund 2

Švédsko je nádherná země a milovníci cestování si zde skutečně přijdou na své. Sám Lund je příjemné město, kde kromě zmíněné katedrály stojí za návštěvu skanzen Kulturen a světoznámé muzeum skic, Skissernas museum. Na okraji města najdete rozlehlý technologický park, kde mají svá sídla především biochemické laboratoře a koncerny. Lund je totiž v tomto oboru jedním ze světových lídrů. O kousek dál vedle se rozkládá komplex budov LTH (Lunds Tekniska Högskola), který je součástí univerzity.

Nedaleko za městem je Dalby s nejstarším kamenným kostelem ve Skandinávii, kde se během svých toulek zastavil i Carl Linné. Na jižním pobřeží najdete pěkné město Ystad a hrad Glimmingehus. Na jih od Ystadu se přímo u pobřeží tyčí Ales stenar, úchvatná megalitická stavba ve tvaru vikingské lodi. Od Lundu na sever jede vlak do Helsingborgu, odkud plují trajekty do dánského Helsingøru (anglicky Elsinore), jehož hrad si Shakespeare vybral coby dějiště své hry Hamlet. Mezi Švédskem a Dánskem leží také kouzelný ostrůvek Ven (též Hven), kde si Tycho de Brahe kdysi nechal postavit ohromný palác zasvěcený astronomii a vědě. Dnes tam funguje jeho muzeum, observatoř a zbytek renesanční zahrady. Kdo má chuť, může vyrazit i o něco severněji do Göteborgu a Stockholmu.

Z Lundu je to však blízko ještě do jedné metropole, a sice do Kodaně. Díky nedávno postavenému mostu přes úžinu Øresund se dostanete z lundského nádraží na to kodaňské za necelou hodinku. Po prohlídce hlavního města se pak můžete vydat do nedalekého Roskilde, Frederiksborgu… a máte tak šanci prozkoumat (alespoň trošku) švédského souseda a historického rivala. Právě Skåne bylo totiž dlouho pod dánskou nadvládou. To je jeden z důvodů (spolu s polohou na nejjižnějším cípu země), proč tento region není typickým zástupcem švédské drsné přírody a povahy. Nicméně je tam krásně a pokud si pořídíte kolo (což je s nadsázkou skoro podmínka přežití), můžete na výlety vyrážet podle libosti. Hej då!

Autorka článku a fotografií: Dagmar Zadražilová

1 345 ×
Sdílej článek


Hodnocení

špatnýpodprůměrnýprůměrnýdobrývýborný (2 hlasujících, průměrné hodnocení: 5,00 z max. 5)
Loading...

Související články:

    žádné články nenalezeny

Komentáře nejsou povoleny.