Pražský Majáles byl hlavně skvělým koncertem

Majáles 2006

Tradice majálesů jako průvodů masek a alegorických vozů zakončených oslavou a volbou krále je v Praze zřejmě dávno pryč. Tisíce vysokoškoláků si 2. května v Edenu užívaly stejně jako na letních hudebních open-airech a pojem majáles jim byl připomenut jen krátkou korunovační etudou na pódiu. Většina z 12 000 návštěvníků však odcházela spokojená, protože hudební program byl nabit zvučnými jmény.

Řadu lidí překvapily důkladné vstupní prohlídky zaměřené mimojiné na alkohol. Podle zpráv odvážných studentů se však láhev vína v baťohu lehce schovala a kontrolu „ustála“. O nejoblíbenější nápoj studentů se s jistotou postaralo 360 sudů s nápisem Gambrinus. Nepivní typy to však se sháněním teplého čaje a tatranky měly těžké.

Ač je to neuvěřitelné, dlouhá řada toalet nakonec náporu zájemců nestačila. Po čtvrté hodině odpolední se trávníky před dvěma pódii začaly zaplňovat a lidé neváhali projevit své květnové nadšení a pohupovali se, tančili a tulili ke svým protějškům.

V zákulisí se intenzivně pracovalo jednak na zajištění proudu zábavy davům lidí, jednak na korunovaci nového krále majálesu. Richard Krajčo nám připomenul, že jednou byl také králem majálesu Ostravské univerzity a „že na to vzpomíná docela rád.“

Králem byl i Milan Knížák a v historii třeba Fryderik Chopin nebo malíř John Everet Millais. Možná i novodobé krále čeká slavná budoucnost. Král roku 2005, Radovan Vicenzo Kluczko z DAMU, sice neuspěl s plánem ukradnout „sto mega z ČNB na dorovnání studentských deficitů vzniklých díky zdražení kolejného“, ale přinejmenším moderoval Mezinárodní studentský ples v Lucerně a zbavil studenty několika nepříjemných vrátných a kantorů.

Pepo Kopulis, nový král

Zájemce o královský titul je povinen zaslat na příslušná místa svůj volební program, kde má detailně rozepsat své úmysly do budoucna a důvody, proč právě on je ten pravý kandidát na slavnou pozici. Josef Horák z Vyšší herecké školy se nebál a byl to právě on, koho komise vybrala jako nového Krále. V pondělí spolu s Vincenzem sehrál scénku přepadení primátora Béma a v úterý před studenty přednesl svůj program, který mimojiné obsahuje požadavek zrušení ranní výuky, aby student nemusel vstávat v barbarských osm nebo devět hodin ráno, dále jídlo, pití, muže a ženy, všechno zdarma včetně večení kolejní služby pro osamělé a dále renovaci ducha a těla, přičemž zejména to druhé je u vysokoškoláků zanedbáváno (více v Asociálu).

Dříve ve volbě Krále rozhodovala pověst kandidáta, jeho nápaditost ve volbě masky a alegorického vozu a také volební proslov. Minulý rok Krále volili studenti s pomocí aplausometru. Kdo vyvolal větší rámus, vyhrál. Letos se volba jevila jako anonymní a to řadě studentů vadilo. „Nevím, komu tady tleskám. Chtěla bych vidět i ostatní kandidáty a rozhodnout se sama,“ postěžovala si Eva z Vysoké školy hotelové.

Se zapadajícím sluncem přišla zima, ale to studenty neodradilo. Přicházely nejpopulárnější kapely jako Kryštof, Tata bojs a J.A.R., které dokázaly davy dokonale rozproudit.

Majáles se neslaví jen jeden den. Dalšími pražskými akcemi je naše Pavlač, Miss Agro (11. května od 15.00 v areálu ČZU), přehlídka studentských filmů Frame a soutěž Nová krev pro začínající kapely. Letošní ročník majálesových oslav zajistila v největších městech republiky brněnská studentská organizace StudentZone.

Z historie majálesu

Pohanské svátky jara maiales, při kterých byly rituálně obětováni vykastrovaní vepři, byly oblíbeny ve všech koutech Římské říše. Ve středověku měly být oslavy maiales „prestižním kulturním festivalem“. Historické prameny zmiňují l‘homme avec le sac (muž s kufrem), který ovlivňoval výběr nového umění nebo mohl sám přímo být jakousi múzou, která silně ovlivňovala tvůrce na těchto kulturních festivalech. Ve středověkých Čechách se v den oslav máje „sešla na návsi mladá chasa a vyvolila si ‘nejvonačejšího‘ hocha za krále, kterého dívky vyzdobily hedvábnými šátky.“ Po francouzské revoluci vznikl titul Krále majálesu a trval kulturní charakter celé akce. Král přebíral zmíněný kufr coby dědictví či odkaz, který musí chránit. V současné době se studentské oslavy příchodu jara konají ve větších městech ČR pod hlavičkou StudentZone.

1 018 ×
Sdílej článek


Hodnocení

špatnýpodprůměrnýprůměrnýdobrývýborný (zatím žádné hodnocení)
Loading...

Související články:

Komentáře nejsou povoleny.