Kulturní tip: Pragerova retrospektiva ve Veletržním paláci

Odkaz jednoho z nejvýznamnějších architektů minulého režimu Karla Pragera (1923 – 2001) je od 20. září do 5. ledna 2014 k vidění v Národní galerii. Výstava s názvem Karel Prager – architekt, stavitel, vizionář představuje skici, modely, nerealizované projekty, fotografie i samotné segmenty realizovaných staveb rodáka z Kroměříže, který vystudoval Fakultu architektury ČVUT v Praze a později spoluzaložil Ateliér Gama.

prager_Josef

Pro pochopení Pragerova přínosu by si pozorovatel měl uvědomit situaci české architektury v 50. letech minulého století, kdy došlo k odklonu směrem k monumentalizujícímu historismu od rozvíjející se avantgardy. Prager přinášel nejen nové vize, které zároveň realizoval i díky speciálnímu podniku pro výrobu potřebných „architektonických součástek“, ale měl i talent pro komunikaci s lidmi napříč všemi obory, kteří se na přípravě stavby podíleli.

Jeho stavby charakterizují ocelové konstrukce a práce se sklem i prostorem, vzorem mu byl Ludwig Mies van der Rohe.

Na výstavě uchvátí množství a kvalita zpracování výkresů, fotografie interiéru Nové scény Národního divadla s mystickou atmosférou nebo jeden ze skleněných segmentů, které tvoří plášť Nové scény. Na tom si mimochodem bylo v posledních dnech možné pomocí vlastní aplikace a vizualizace v rámci Signal Festivalu zahrát Tetris nebo jiné prehistorické elektronické hry.

Mezi jeho nejlepší díla řadí architekti Ústav makromolekulární chemie, který byl v roce 2000 prohlášen národní památkou. Již zmíněná Nová scéna, budova Komerční banky na Smíchově nebo dostavba Federálního shromáždění vzbudily mezi zastánci a odpůrci několik vzrušených debat. Jeho poslední velkou realizací byl Obytný areál U Kříže, který roku 1999 získal ocenění Stavba roku. V areálu sídlí i Fakulta sociálních věd a Fakulta humanitních studií UK.

Samotná instalace v Národní galerii je funkcionalisticky uspořádána a mimo jiné nabízí i několik skvostných nerealizovaných návrhů.

Výstava vznikla k nedožitému výročí architektových devadesátých narozenin. Kurátory projektu jsou Jakub Potůček a Radomíra Sedláková. V průběhu výstavy vydá nakladatelství Titanic publikaci Karel Prager: Místo určuje děj.

134 ×
Sdílej článek


Hodnocení

špatnýpodprůměrnýprůměrnýdobrývýborný (1 hlasujících, průměrné hodnocení: 5,00 z max. 5)
Loading...

Související články:

    žádné články nenalezeny

Komentáře nejsou povoleny.