Politiku nestudovat, ale skutečně ji žít

OSN a studentiLetošní březen byl pro mě plný neopakovatelných zážitků. Jako delegátka Alžírska v Radě pro lidská práva OSN jsem se procházela po Palais des Nations v Ženevě, vedla diskuzi o ochraně dětí v ozbrojených konfliktech, odhlasovala několik rezolucí a zvládla povinnou fotku pod znakem Spojených národů v konferenční místnosti valného shromáždění. To vše mělo jednoduchou příčinu jménem GIMUN.

Geneva International Model United Nations (GIMUN) je jedním z mnoha modelů Spojených národů, které probíhají po celém světě – tento je však něčím výjimečný. A to právě tím, že se koná přímo v budově OSN v Ženevě a veškeré diplomatické simulace jsou tedy jen několik metrů vzdálené od míst, kde dochází k rozhodnutím, která skutečně ovlivňují svět.

Co je to MUN?

Neuvěřitelný zážitek z konference mě naprosto uchvátil a vtáhl do světa tzv. MUN. Model United Nations neboli česky Model Spojených národů je autentickou simulací Organizace spojených národů, který se zaměřuje na vzdělávání studentů o občanských a mezinárodních výzvách a multilaterální diplomacii. MUN je unikátním vzdělávacím nástrojem pro všechny, které zajímá světové dění a rádi by si vyzkoušeli jaké to je účastnit se vysokých diplomatických jednání na vlastní kůži. Cílem modelu je propagace demokracie, lidských práv, interkulturního dialogu, tolerance a sounáležitosti mezi mladými lidmi. Mladí motivovaní studenti mají možnost účastnit se diskuzí o reálných problémech a výzvách, kterým OSN čelí a pomoci nalézt díky svým znalostem a zkušenostem jejich nová a neotřelá řešení. Díky MUN se můžete na pár dní stát delegátem vámi vybrané země nebo NGO například v Radě bezpečnosti OSN či Ekonomické a sociální radě OSN a na vlastní kůži si vyzkoušet, jak těžké je vést diplomatické jednání, hovořit oficiálním žargonem a napsat rezoluci.

OSN

I zástupce Súdánu má co říct k lidským právům.

Neopakovatelné dny i noci

Model Spojených národů však neobnáší pouze tvrdou práci a celodenní jednání a hlasování o rezolucích. Program konference je vždy doprovázen bohatým programem sociálních aktivit. Není nad moment překvapení, když arogantního a škrobeného delegáta Číny po celodenním jednání uvidíte večer vášnivě tančit na stole s delegátkou Spojených Států. Každý den přináší nové výzvy v podobě vážných témat, které jsou diskutovány a prohlubujícímu se nedostatku spánku, kterým všichni trpí. Pocit sounáležitosti mezi delegáty se pak prohlubuje s každým šálkem kávy a úspěšně odhlasovanou rezolucí. Ale nejúžasnější jsou příběhy lidí, kteří s vámi tím vším prochází. Během prvních dní zjistíte, že zástupce Konga je z Francie, delegát Ruska z Indie a předseda komise z Turecka. Zjistíte, že obhajovat pozici státu, se kterou nesouhlasíte, je opravdu těžké. Možná také dostanete depresi z toho, že demokracie je tak zdlouhavá a „neúčinná“ a často si pomyslíte, proč s Vámi ostatní nesouhlasí, když přece vy máte pravdu! Nakonec ale člověk z úžasem a nadšením slaví každý pokrok v jednání a i přes fakt, že vše je pouhá simulace nepřestává věřit, že možná řešení, ke kterému se dospělo po několikadenních jednáních může doopravdy pomoci světu.

MUN v Praze

Podobné mezinárodní konference studentů probíhají po celém světě a přední studenty všech oborů láká velké množství evropských významných měst jako je Hague (TEIMUN), Bonn (BIMUN), Záhřeb (ZAGIMUN), Sofie (SOFIMUN), Miláno (MILMUN) či Salamanka (Munusal). Praha zatím má tu čest hostit Pražský studentský summit, který funguje mimo jiné na principu MUN a zaměřuje se na české středoškolské studenty. Jeho velká oblíbenost a úspěchy poukazují na zatím nepokrytý prostor, kterým je chybějící mezinárodní MUN konference, která by i zahraničním studentům poskytla příležitost nejen zažít unikátní diplomatická jednání, ale navíc i poznat krásy našeho hlavního města.

OSN

Být ve Valném Shromáždění OSN je povznášející.

Uspořádání prvního Pražského Mezinárodního Modelu Spojených Národů (PRAGIMUN) je výzvou, která snad nezůstane dlouho nezdolána. Již nyní se společně se skupinou studentů snažíme nalézt vhodnou podporu a nadšené lidi, kteří budou ochotní se podílet na uspořádání takovéto konference již letos v listopadu. Domnívám se, že žádný student sociálních věd a konkrétně politologie či mezinárodních vztahů by si neměl podobnou zkušenost nechat ujít, protože umožňuje na vlastní kůži vyzkoušet, jak můžeme znalosti nabyté při studiu použít v realitě.

Foto: Christopher Streuli

1 318 ×
Sdílej článek


Hodnocení

špatnýpodprůměrnýprůměrnýdobrývýborný (2 hlasujících, průměrné hodnocení: 4,50 z max. 5)
Loading...

Související články:

Komentáře nejsou povoleny.