Politická filozofie nezanikla, rozšíří se i do magistra

filozofie

Stejně jako dinosauři byla politická filosofie v minulém akademickém roce na vymření. Na institutu politologických studií však zůstává vše při starém, dokonce se bude výuka filosofie rozšiřovat. Zprávy o odchodu „otců filosofů“ z politologie se nakonec nenaplnily. Jediným vyučujícím politické filosofie, který náš institut opustil, byl Aleš Havlíček.

Podle svých slov tak ale neučinil dobrovolně. Vedení mu neprodloužilo pracovní smlouvu. Podle ředitele institutu Hnízda však jeho smlouva vypršela a na místo bylo vypsáno výběrové řízení. Havlíček se na konkurz nepřihlásil, a proto nebyl přijat.

Na jeho místě nyní externě působí Martin Šimsa, přednášející z Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem. „Přehled dějin politické filosofie sahá od antiky až do 20. století, což dříve nebylo. Chceme, aby se vyučovalo více právě 20. století.“ říká Hnízdo. Došlo však také k potěšujícímu zrušení prerekvizit pro předměty Dějiny politického myšlení V a VI, tyto kurzy si proto studenti můžou zapsat nezávisle na absolvování předchozích Dějin politického myšlení.

Podle Hnízda by však měl důraz být kladen na kurzy v magistru, protože bakalářský cyklus je politickou filosofií dost naplněn. „My s docentkou Říchovou jsme vždy v magistru chtěli větší nabídku kurzů politické filosofie, ale například Havlíček nikdy nevyučoval žádný magisterský kurz.“ To se ale nyní změní. Od letního semestru vznikne nový předmět s názvem „Normativní teorie demokracie“. Podle Šimsy, který jej připravuje, bude kurz zaměřen na „normativní předpoklady klasických teorií demokracie (Tocqueville, Mill), českých teoretiků demokracie (Masaryk, Rádl, Komárková), poválečného klasika otevřené společnosti (Popper) i současných politických filosofů (Rawls, Habermas, Ch. Taylor, A. Ferrara).“

Dříve v rámci akreditace ma gisterského programu Po li tologie existovala samostatná ak reditace pro specializaci na politickou filosofii. Tato akreditace však nebyla obnovena. Znamená to tedy, že tato specializace formálně přestala existovat? Podle Říchové je i nadále součástí stávající akreditace Obecné politologie. Studenti stále mohou psát diplomové práce na téma politické filosofie. Pokud jde o státnice, jak už název Obecná politologie napovídá, studenti se musí připravit na celé spektrum témat zahrnující jak zmiňovanou politickou filosofii, tak politické teorie. Ze specializací zůstaly Politická geografie a Komparativní politologie.

2 442 ×
Sdílej článek


Hodnocení

špatnýpodprůměrnýprůměrnýdobrývýborný (zatím žádné hodnocení)
Loading...

Související články:

Jeden komentář: “Politická filozofie nezanikla, rozšíří se i do magistra”

  1. TKP napsal:

    M.Šimsa je opravdu katastrofa. Jako vyučující možná dobrý, ale jakmile se začnete filosofii víc věnovat, zjišťujete že ten člověk to vidí schematicky a řadu věcí si přebral po svém a špatně. Každý má určitě nároz na názor – i ten. kdo učí politickou filosofii. Jenže pak by taky měl uznat odlišný názor jiných, pokud je dobře podložený a podpořen kvalitními argumenty. A to se prostě v jeho případě neděje. Z Havlíčka jsme mívali hrůzu, protože je náročný. Šimsa budí děs svým zjednodušeným pohledem. Učí sice rozsah filosofie 23 století, ale není to kvantita na úkor kvality ?