Petrusek dostal platan, medaili i grepový džem

Pátek třináctého se považuje za nešťastný den. Konferenci Chaos a řád ve společnosti a v sociologii, pořádnou k 70. narozeninám profesora sociologie Miloslava Petruska právě v pátek 13. října, však smůla rozhodně neprovázela.

Ke klasičtějším tématům patřil příspěvek profesora Možného z Fakulty sociálních studií MU nazvaný „Jak feminismus přeskočil zeď kolem kostela“. Možný v něm upozornil na významný deficit ve společenském uvažování, viditelný například v existenci výzkumů zjišťujících vliv mateřství na práci a využití pracovních sil žen, oproti neexistujícím výzkumům o vlivu práce žen na jejich mateřství. Naopak k netradičním a pro někoho možná překvapivým příspěvkům patřila přednáška dr. Skovajsy „Mozart v sociologii, sociologie v Mozartovi“.

Jednotlivá vystoupení byla různorodá a měla značně široký záběr. „Příspěvky byly mnohdy interdisciplinární, čerpaly z beletrie i hudby, což je příjemně odlehčovalo,“ shrnula konferenci Tereza Nováková, prvačka magisterského cyklu.

Inteligentní, vtipná, kolegiální

Drobnou vadou na kráse byla forma některých vystoupení a jejich rétorické podání. „Překvapilo mě, že na setkání k oslavě jedinečného rétora, jakým pan profesor bezesporu je, většina vystupujících své příspěvky z velké části četla,“ podivuje se doktorand Petr Soukup.

I přes zajímavost konference bylo mezi účastníky jen velmi málo studentů. „Je smutné, že na akci na počest jednoho z našich přednášejících je více studentů z Filozofické fakulty než nás,“ posteskl si druhák ze sociologie Adam Gajdoš.To však mnoho nezměnilo na kvalitě konference, která bylo podle slov profesora Petruska „inteligentní, vtipná a kolegiální.“

Dají-li mi medaili

Na konferenci uvedené ředitelem ISS Jeřábkem jako „dárek profesora Petruska fakultě, sociologické obci, výzkumnému záměru i všem zúčastněným“, vystoupili přednášejících z Prahy, Brna, Bratislavy, Lublinu i Krakova. Představena byla i Petruskova nová kniha „Společnosti pozdní doby“. Jde o soubor sociologických esejů, který netradičním způsobem vykresluje podobu společnosti, v níž žijeme (na sekretariátu ISS je v prodeji za zvýhodněnou cenu 260 Kč).

Profesor Petrusek také obdržel z rukou rektora Pamětní jubilejní medaili 1948, která je replikou medaile k 600. výročí založení UK. „Díky tomu, že rektor přijel udělit vyznamenání osobně, viděli možná mnozí poprvé svého rektora,“ řekla Alena Miltová.

Dary přes dva stoly

Po konferenci probíhalo v prostorách menzy přátelské setkání profesora s jeho kolegy, přáteli i studenty. Začátek byl stanoven na šestou hodinu, o konci se šíří jen neověřené informace, ale podle velmi razantní a odmítavé reakce pana vrátného odpovědět na tuto otázku můžeme pouze usuzovat, že ve zmíněných šest byl pro některé přítomné konec v nedohlednu.

Gratulantů přišlo tolik, že se fronta táhla přes celou místnost. Dary, jejichž množství se nevešlo na dva velké stoly, byly klasické i značně originální. Kniha Ruské malířství vážila přes 8 kilogramů, grepový džem pocházel z Afriky, mezi sklenicemi se sušenými a naloženými houbami byly i naložené kašubské sledě, jedno z hudebních CD bylo od Karla Zicha, bývalého studenta estetiky a sociologie. Knihy a lahve s lahodnými moky se daly počítat na desítky. „Slibuji, že knih užiji k jejich pravému účelu a tekutin nebudu nadužívat,“ komentoval to Petrusek.

Symbolický dar Fakulty sociálních věd – platan – byl vysazen na profesorovu počest za budovou A jinonického areálu. „Nechť panu profesorovi roste, košatí, a ať mu dlouho vydrží,“ popřál na závěr Jeřábek.

1 379 ×
Sdílej článek


Hodnocení

špatnýpodprůměrnýprůměrnýdobrývýborný (zatím žádné hodnocení)
Loading...

Související články:

Komentáře nejsou povoleny.