Objevujeme Jinonice: Stolová hora Vidoule

Přijdou vám přestávky příliš dlouhé? Vyražte na výlet! Pouhých 20 minut chůze od jinonického areálu se nachází pražský geomorfologický fenomén – stolová hora Vidoule.

Dennodenně ji vídáme z oken mnoha učeben. Je učebnicovým příkladem geomorfologických jevů, při nichž vodorovně uložené vrstvy této hory nápadně vystupují nad okolní terén. Tvoří ji usazeniny třetihorního moře (pískovců, slínů, břidlic a opuk), které zde existovalo před milióny let.

Za minulého režimu tady byl vojenský prostor. Teď je lokalita chráněna jako přírodní památka a je součástí přírodního parku Košíře – Motol. Územím Vidoule prochází několik biokoridorů. Podle nedávných výzkumů žije na Vidouli 78 druhů motýlů (13% druhů žijících v ČR), téměř 130 druhů brouků a dokonce i netopýři. Severní svah Vidoule je bohatým vodním zdrojem. Na východním a severním okraji se v minulosti nacházela řada pískoven a lomů, ve kterých se těžil stavební kámen – pískovec.

Z 371 metrů vysoké Vidoule je možné pozorovat části Prahy a samozřejmě i budovu naší fakulty. Najdete-li si cas, zkuste vystoupat na tuto dominantu horizontu Prahy a nezapomeňte si vzít fotoaparát.

Jan Jirousek (IMS)

1 474 ×
Sdílej článek


Hodnocení

špatnýpodprůměrnýprůměrnýdobrývýborný (zatím žádné hodnocení)
Loading...

Související články:

Komentáře nejsou povoleny.