Nová podoba bakalářských zkoušek: Na co se mě budou ptát?

zkouška

To, že studenty třetího ročníku bakalářského studia oboru Sociologie a sociální politika čekají v tomto roce závěrečné zkoušky, není žádná novinka. Zajímavé však je, že otázky z teoretické sociologie se za tři roky již potřetí změní. Na jejich podobě se v této chvíli pracuje.

V minulém roce byly vytvořeny nové otázky závěrečných bakalářských zkoušek ze Sociologie a sociální politiky. Během zkoušek se zjistilo, že požadované znalosti ze sociologie jsou sice zásadní, ovšem během tří let studia neměli zkoušení možnost se s nimi systematicky seznámit. Otázky ze sociologie tedy opět prodělávají změnu, a ta bude zásadnější než minulý rok.

Na základě akreditace pro bakalářské studium budou dvě oddělené otázky ze systematické sociologie a dějin sociologie nahrazeny jednou, ve které se tato témata spojí. Na podobě této části zkoušky se pracuje. Dějiny sociologie jsou zpracovávány Jadwigou Šanderovou, systematické sociologii se věnuje Martin Hájek a současné sociologii Jan Balon. Výsledek této spolupráce by měl být znám na konci listopadu.

„Není třeba se bát, změna pro vás bude k lepšímu,“ uklidňuje studenty Balon. Otázek bude méně, jejich počet by neměl být větší než dvacet. Bude zkoušeno převážně to, co zaznělo na přednáškách. Zkoušející chtějí takto stanovit minimum, které by měli studenti bezpodmínečně znát. Otázky zároveň budou otevřenější než v minulých letech. „Chtěli bychom studentům vytvořit prostor pro vlastní formulaci odpovědi a rozvedení argumentace“ říká Balon.

A dodává, že „po studentech se tak bude vyžadovat soustředěnější příprava. I když znění otázek bude korespondovat s obsahem výuky, je více než žádoucí, aby studenti při přípravě odpovědi využívali stále rostoucí počet stále lepších sociologických knih, a to nejen učebnic.“ Zároveň varuje před výpisky kolujícími po škole, které obsahují chyby. Tyto chyby vyplouvají při zkouškách na povrch i několik let po sepsání zmíněných poznámek.

Zdá se, že zkoušek opravdu není třeba se bát. Tuto představu ovšem rozptýlí závěrečný slib zkoušejících. „Otázky se zjednoduší, nicméně my budeme přísnější.“

1 316 ×
Sdílej článek


Hodnocení

špatnýpodprůměrnýprůměrnýdobrývýborný (zatím žádné hodnocení)
Loading...

Související články:

    žádné články nenalezeny

Komentáře nejsou povoleny.