Největší koncentrace zastánců míru na několika metrech čtverečních

Havel„Zase konalo Forum 2000.“ „Jo počkej, myslíš tu konferenci, jak tam řeční Havel?“ Podobné reakce byly k zaslechnutí mezi mnohými, kteří o 12. ročníku konference zaslechli jen sporadicky. Málokdo tuší, že pod názvem Forum 2000 se neskrývá jen název konference, ale samotné nadace Václava Havla, která funguje od roku 1997. Někteří studenty FSV se na jejím chodu aktivně podílejí.

Tématem třídenního setkání bylo často diskutované téma „Otevřenost a fundamentalismus“. Hovořilo o něm více než 60 domácích a světových osobností. V týmu organizátorů působila v roli koordinátorky public relations také Hana Valentová, studentka mediálních studií. Podle ní výjimečnost konference pramení z toho, že se zde potkají lidé, kteří by se běžně nesetkali. „Letos jsme uspořádali diskusi jednoho z nejvyšších představitelů Iráku Ammara Al-Hakima a profesora Tomáše Halíka v kostele sv. Salvátora. Debata sklidila velký úspěch.“ To je konkrétní příklad, jak nadace usiluje o rozvoj mezináboženského dialogu. Dalšími důležitými tématy, kterými se nadace zabývá, jsou lidská práva a demokracie. „Věnujeme se také občanskému sektoru a každoročně pořádáme Veletrh neziskových organizací, jehož desátý ročník proběhne v dubnu 2009,“ dodává Hanka.

Inspirace ze všech stran

K nabídce pracovat pro Forum 2000 nevedla dlouhá cesta. „Předtím jsem pracovala pro Asociaci pro mezinárodní otázky a podílela se na koordinaci Pražského studentského summitu,“ vzpomíná Hanka na své začátky v PR. Poté, co byla oslovena s nabídkou pracovat pro nadaci, přijala ji jako příležitost vyzkoušet si něco nového. Jedním z prvních úkolů byla editace sborníku konference. „Byla to práce, ve které jsem mohla využít poznatky jak z žurnalistiky, mezinárodních vztahů, tak i mediálních studií, tedy oborů mého studia,“ odůvodňuje Hanka nadšení z práce.

VěřícíFara Gaye, Tomáš Halík a Ammar Al-Hakim.

Na letošní říjnové konferenci měla na starost tištěné materiály, tedy přípravu krátkých životopisů pozvaných hostů a dalších podkladů. „Dále jsem se starala třeba o výrobu bannerů či dalších grafických materiálů. Úzce jsem spolupracovala s kolegy v týmu, takže těch věcí je celá řada,“ vzpomíná na poslední perné měsíce.

Jak říká, proces příprav není jednoduchý. Kromě klasických hrozeb, jako omezený rozpočet či neustálé deadliny, je oříškem měnící se složení delegátů konference. „Na Forum 2000 přijíždí několik desítek hostů a stává se, že některý z nich na poslední chvíli účast třeba odvolá nebo naopak potvrdí, že dorazí.“ Na základě změn je třeba upravit oficiální materiály a program. Tyto změny se pak promítají do práce celého týmu – logistiky či programu doprovodných akcí. Přípravy hodnotí Hanka jako velmi náročné: „Pracovali jsme o víkendech i po večerech.“

Dobrý kariérní start

Přes veškerou náročnost si Hanka práce pro nadaci cení: „Zní to sice jako klišé, ale práce pro Forum 2000 přináší řadu zkušeností s organizováním mezinárodních akcí. Přidanou hodnotou jsou samotní delegáti konference.“ Mezi hosty byl například vůdce ruské opozice Garri Kasparov, bývalý premiér Nového Zélandu Mike Moore nebo řada dalších mediálně méně známých lidí. Podle Hanky mají stejně jako ti známější spoustu inspirativního myšlenek.

„Z řad naší fakulty v hlavním týmu působí několik dalších studentů a mezi dobrovolníky, kteří pomáhají na konferenci, je posluchačů FSV poměrně hodně.“ Práci pro nadaci by doporučila zejména studentům mezinárodních vztahů, politologie či teritoriálních studií: „Je to pro ně atraktivní práce a skvělá příležitost setkat se s lidmi, jejichž knihy čtou nebo se o nich učí.“

„Stát se dobrovolníkem může skoro každý. Zájemci musí sledovat webové stránky www.forum2000.cz,“ radí Hanka, jak se aktivně podílet na činnostech nadace a dodává: „Nejvíce se tým rozšiřuje právě před výroční konferencí a také při přípravě Veletrhu neziskových organizací. Takže je vhodné se přihlásit s předstihem.“

Foto: Lubomír Kotek

1 330 ×
Sdílej článek


Hodnocení

špatnýpodprůměrnýprůměrnýdobrývýborný (zatím žádné hodnocení)
Loading...

Související články:

Komentáře nejsou povoleny.