Nejen s Erasmem dojedete do Německa

Jet na Erasmus není taková výhra, jak by se mohlo zdát. Nejenom větší stýpko, ale i osobní „asistent“, začlenění do tlupy, počáteční pomoc se zabydlením a byrokracií jsou hlavní esa stipendia GFPS. Zkrátka, existují i lepší programy, s kterými se podíváte do Německa.

Neurčitá zkratka GFPS v překladu znamená cosi jako Gemeinschaft für Praktika und Stipendien a zabývá se kulturní výměnou mezi Německem, Polskem a Českou republikou. Jako výraz podpory uděluje nově i stýpka Bělorusům. Pro českého studenta je zatím otevřená možnost získat stipendium na semestrální pobyt v Německu na asi 30 univerzitách. „Plánujeme také rozšíření našeho stipendia na Polsko a stáže u německých firem a organizací,“ říká Pavla Matějková, předsedkyně české GFPS, civilně studentka FF v Brně.

Kromě zahraničního pobytu můžete s GFPS také absolvovat prázdninový jazykový kurz v multinárodnostním prostředí, poznávací seminář Städtetage, příp. seminář s referáty stipendistů. Všechny tyto akce GFPS štědře dotuje, jse-li navíc členem GFPS, příspěvek je skutečně symbolický. Veškeré řízení zajišťují dobrovolnická předsednictva ze studentů a mladých lidí.

Sesmolit přihlášku o stipendium GFPS není o nic těžší než na Erasmus: popis projektu a vaše představa o pozdější spolupráci s GFPS. Deadline na letní semestr je konec října, na zimu pak konec března. Uspějete-li u komise, čeká vás zhruba 450 € měsíčně plus startovní Buchgeld. Před příjezdem i po něm se o vás stará místní Stadtgruppe a váš osobní Betreuer. Pomůže vám sehnat levné bydlení, doporučí, co vidět a prožít ve vašem univerzitním městě, pomůže s vyplňováním formulářů, atd. Stadtgruppe, neboli okruh GFPSáků z okolí vás zase veme na Stammtisch, součást družení.

Studovat si pak můžete cokoli chcete, navíc GFPS nevyžaduje žádný „obnos“ kreditů, povinný je pouze referát na závěrečném semináři o tom, co jste v Německu dělali a jak se vám tam (ne)líbilo. „Hodně jsem se naučila studiem práva, které se v Německu vyučuje úplně jinak než v Čechách. Také se o mě bezvadně postarala moje Stadgruppe,“ říká stipendistka Kristýna, studentka práv a IMS, která strávila minulý semestr v Bonnu. Takže se nechte zlákat!

Info a přihlášky na www.cz.gfps.org nebo e-mailu gfps@email.cz.
Partnerské organizace: www.gfps.org a www.gpfs.pl

890 ×
Sdílej článek


Hodnocení

špatnýpodprůměrnýprůměrnýdobrývýborný (zatím žádné hodnocení)
Loading...

Související články:

Komentáře nejsou povoleny.