Na zkoušku v Bruselu dostanete jen jeden termín

Studium na Svobodné univerzitě v Bruselu (ULB) je v mnohém odlišné od Karlovky, najdeme však i spoustu společného. První změnou, kterou student z Prahy zaznamená na ULB, je její situování do kampusu Solbosch. Tam se nachází vše, od přednáškových sálů, přes tělocvičny, sportoviště, restaurace, až po osmipatrovou knihovnu.

Studenti z mnoha oborů jsou tady více spolu a setkávají se nejen při výuce, ale i během sportování, oběda, či v knihovně. V kampusu se také pořádají různé akce, jako konference, přednášky, promítání filmů a dokonce i večerní koncerty. Navíc jsou zde cercles étudiants (studentské kruhy). Jedná se o místní folklór.

Socializace pivem

Hlavní náplní většiny z nich je socializace a společné popíjení belgického piva. Celý podzim organizují iniciaci nových studentů, tzv. křest, který vrcholí svátkem sv. Verhaagena. V tento den se všichni studenti shromáždí na jednom z bruselských náměstí v přítomnosti kamionů obdařených pípami a po řádném posilnění pivem se vydávají na kamionech, či v jejich doprovodu, na pochod centrem města. Druhý typ kruhů není organizován na základě příslušnosti k oboru, ale na jiné bázi. Třeba politické či sexuální orientaci, nebo za účelem akademických aktivit.

Vyzobejte co chcete

Styl výuky je zde podobný jako na UK, záleží na druhu předmětu. Pokud jde o povinnou přednášku, studenti si zapisují to, co jim profesor vykládá z katedry. Někteří profesoři věnují konec hodiny otázkám. Výhodou je, že profesoři pocházejí z mnoha různých zemí, s čímž je spojena i pestrá nabídka kurzů. Máte opravdu možnost studovat všechny oblasti světa. Navíc předměty, které jsou povinné pro některý obor, jsou často dostupné jako volitelné i studentům jiných příbuzných oborů.

Všechno napomáhá větší integraci mezi obory a dává studentovi možnost vysokého výběru. Existují zde základní přednášky, k nimž je vypsáno například devět seminářů, ovšem každý na jiné a úzce specifické téma. A právě to je velice zajímavé, protože na každý seminář musíte číst texty, nad nimiž společně debatujete ve skupině asi dvacetstudentů. Končí se esejem na téma semináře.

Zkoušky jen na jeden termín

Na každou přednášku zde má profesor čas dvě hodiny a je pravidlem, že v polovině je pauza. Během pět až patnáct minut můžete načerpat novou energii a poklábosit s kamarády, případně zajít na toaletu. Některým profesorům se nedaří znovu zahájit výuku rychle, neboť jsou zavaleni dotazujícími se studenty. Zbytek začne zase přednášet opět po pěti minutách a dává přednost dotazům z pléna.

V neposlední řadě je velice odlišný systém zkoušek. Máte pouze jeden řádný termín, který se odehrává po semestru, kdy jste předmět absolvovali. Může se stát, že v třítýdenním zimním zkouškovém období se vám 4 zkoušky (jak to bylo u mne) nakupí do sedmi dní (od soboty do soboty – v tento den někdy také probíhají přednášky). Zkoušky se krýt nemohou, pokud k tomu dojde, studenti upozorní administrativu, která problém vyřeší. Možná se ptáte, kdy je možná oprava. Je jen jedna a koná se v období od poloviny srpna do půlky září.

Hledej, šmudlo

Co se týče bydlení, mnoho studentů nedostane kolej a musí si hledat ubytování sami. Stane se pak, že většina bydlí ve čtvrti Ixelles, v níž je Solbosch situován. To vytváří ojedinělé prostředí studentského města plného klubů a barů. Zároveň ale bydlíte ve velkoměstě a můžete si ho kdykoli užít. Pořádá se tady spousta konferencí a výstav. Brusel také žije hudbou. Není těžké najít kavárnu, ve které kapela hraje jazz. Za procházku stojí i četné bruselské parky.

Ulov si svou stáž

V neposlední řadě je Brusel město, v němž si mohou studenti najít pracovní stáž ve svém oboru a získat tak cenné zkušenosti. Nabídek je dost, hlavně pro studenty, či čerstvé absolventy, hledat však mohou i negraduovaní studenti bez bakalářského titulu. Mí kamarádi a známí pracují například v lobistické firmě, think-tanku Friends of Europe, nebo v Evropském parlamentu.

Já se po vítězném konkurzu na tři měsíce upsal zastoupení Středočeského kraje. Práce není finančně ohodnocena, přesto jsem s ní spokojený. Pracuji na vědeckých rešerších a zpravodajství z oblasti EU. Podílel jsem se také na aktualizaci internetových stránek a na zpracování měsíčních zpráv.

Studenti nemusejí hledat pouze u českých institucí, stojí za to poohlédnout se třeba u regionálních zastoupeních z jiných států, či u nevládních nebo mezinárodních organizací. Kdo jen trochu hledá, určitě něco zajímavého najde.

Kamil Valica (IPS)
kamil.valica [zavináč] centrum.cz

574 ×
Sdílej článek


Hodnocení

špatnýpodprůměrnýprůměrnýdobrývýborný (zatím žádné hodnocení)
Loading...

Související články:

    žádné články nenalezeny

Komentáře nejsou povoleny.