Na Everest jedině přes Petřín. Víkend 17.–18. května

Mt. Everest, foto: archiv autorkyNe všichni se dostanou do Nepálu. A už vůbec ne všichni dostanou šanci dobýt Mt. Everest. Vám se ale možnost zdolat tuto himálajskou osmitisícovku brzy naskytne. Pro všechny sportovce či nadšence se totiž v květnu stane nejvyšší horou světa pražský Petřín. Vyzkoušejte si na vlastní kůži, jaké to je šplhat k takovým magickým výšinám! Sociál vám s tím pomůže.

„Únava, halucinace, přerývavý dech, vyčerpání, mihotavé světlo baterek… kroky – další a ještě jeden, noha nohu těžce míjí… svítání, vítr a sníh, probdělá noc a zase další kroky, posun o metr dál, o něco blíže vysněnému cíli…,“ takové je dobývání nejvyšších míst naší planety. Horolezcům se honí hlavou nejroztodivnější myšlenky, zápasí s vlastní vůlí – vytrvat a pokořit vrchol, nebo podlehnout lidské slabosti a otočit to? Zvítězí hora, nebo člověk?

Hurá na Petřín! Zvolte si sólovýstup, či expedici

Za naším Everestem nemusíte jezdit do Asie. Nemusíte získávat sponzory, povolení ani podstoupit dlouhodobý trénink. Everest se totiž o víkendu 17.–18. května objeví v samém centru Prahy – na Petříně! Ten se v osudový víkend stane naší střechou světa a my se pokusíme pokořit oněch magických 8 848 metrů právě tady. Znamená to přibližně sedmdesátkrát vystoupat na Petřín. A nemáme na mysli rozhlednu, ale kopec samotný!

Můžete se pokusit o sólovýstup a zdolat celou horu na vlastní pěst, nebo k akci přistoupit více recesisticky a pokořit vrchol ve veselém duchu expedice (probíhá na způsob štafety a nastoupané metry se sčítají). Nejde o závod, a tedy ani o to, kdo bude „v cíli“ první. Důležité je vyzkoušet si, na co máte fyzicky i psychicky, otestovat odolnost vaší vůle i svalů, zažít atmosféru pravých vysokohorských výstupů a především si to užít!

Nepálští hoši

Nepálští hoši, ty by výstup jistě zvládli. Foto: archiv autorky

Potkáte na Petříně i Yettiho?

Aby stoupání nebylo příliš jednotvárné, výstup je rozdělen do čtyř úseků. Ty se skládají z výstupové a sestupové cesty a jsou opepřeny řadou doprovodných programů, úkolů a radovánek. Vedle sportu jde i o recesi a proto musíte počítat se vším, hory jsou totiž nevypočitatelné! V cestě se může objevit ledová trhlina či průrva. Nevyhnete se bludišti ledopádu Khumbu, může vás postihnout sněžná slepota či větrná smršť… A nakonec možná potkáte i Yettiho! Stejně tak nesmí chybět nepálští obchodníci, šerpové, vlajky, odříkávání manter či takový detail, jakým je třeba meteorologické zpravodajství z oblasti Himálaje! To vše totiž k výstupu na Mt. Everest neodmyslitelně patří.

Na Everest se Sociálem
Sport není na FSV zrovna na špičkové úrovni. Sociál se proto rozhodl tuto akci, stejně jako Přebor FSV v golfu, mediálně podpořit. První tři nejúspěšnější lezci, co se nastoupaných metrů týče, od Sociálu dostanou dvě vstupenky do Divadla Archa na libovolné představení. Lezci, hlaste se na social@umedia.cz! A to není vše. Veronika Bubeníčková má právo udělit zlváštní cenu v podobě jendoho lístku do divadla Archa účastníkovi dle svého uvážení. Kdo jí bude nejsympatičtějí? Možná práce vy ;).

Autorka: Veronika Bubeníčková (IMS)

Více informací na www.naEverest.cz.

Lávka

Během cesty na vás čekají roztofivné překážky! Foto: archiv autorky

1 414 ×
Sdílej článek


Hodnocení

špatnýpodprůměrnýprůměrnýdobrývýborný (zatím žádné hodnocení)
Loading...

Související články:

    žádné články nenalezeny

Komentáře nejsou povoleny.