Milovaný i nenáviděný: Přemítání o podobě univerzitního tělocviku (nejen) na FSV UK

V mateřské školce platí za hlavní obecně fungující činnost, na základní škole zastává pozici nejoblíbenějšího předmětu většiny žáků a na střední slouží k dohánění nevypracovaných úkolů. Tělocvik v životě člověka nese mnoho různých konotací, ovšem asi těch nejroztodivnějších se mu dostává u vysokoškolských studentů. Někteří ho milují, někteří na něm sbírají kredity, někteří se ho rádi zbaví, někteří ho v bolestech protrpí – a ti zbývající o něm píší.

Mnozí z nás dost možná přicházejí na univerzitu s barvitou iluzí vysokoškolského sportu, kterou v nás zanechaly roky sledování amerických filmů. Univerzitní stadion, maskoti, roztleskávačky v univerzitních barvách, každoroční závody osmiveslic, meziuniverzitní přebory v atletice a večery trávené podporováním fakultního basketbalového týmu. Dál od pravdy už jsme být ani nemohli.

Po nástupu na Fakultu sociálních věd jsme zjistili nejen to, že co se fandění týče, musíme si vystačit pouze s podzimním hokejovým turnajem, ale také to, že naše fakulta povinnou výuku tělocviku nemá, a tedy žádný tělocvik sama nenabízí. Tento fakt mnoho studentů FSV nadšeně vítá, ovšem najde se i menšina, která se sportu jednou týdně nebrání. Té pak nezbývá než obracet své naděje směrem ke katedře tělesné výchovy (dále jen KTV) Filosofické fakulty. Tam ale zásadně naráží na problémy.

Sporty vodní, sporty placené a sporty ležmo

Koncepčně se výuka tělesné výchovy na KTV FF UK soustředí především na „vytváření návyků pravidelného provádění pohybové činnosti, danou fixováním žádoucího denního režimu při studiu VŠ a dále i jako pracovníka v oblasti duševní práce“. Nejčastěji vypisované sporty, které tvoří více než třetinu celého rozvrhu, se dají zobecnit do tří kategorií: a) plavání, b) regenerační cvičení (jóga, pilates, zdravotní cvičení) a c) kondiční cvičení. Není těžké uhádnout, proč tomu tak je: a) Univerzita Karlova má vlastní bazén, b) a c) většina studentů musí tělocvik plnit povinně, a tak si volí cestu nejmenšího odporu.

To, že studenti berou účast na hodinách tělesné výchovy za povinnost, se odráží i na kvalitě předmětů samotných. Na to pak doplácejí především ti, kteří se na kurz přihlásili z vlastní iniciativy. Podobný zážitek má i čerstvá absolventka FSV Petra. „V prvním ročníku, kdy jsem měla více času, jsem do Hostivaře dojížděla hrát volejbal, protože jsem chtěla hrát. Kvalita ale nebyla vysoká. Mnoho studentů si jen potřebovalo odbýt povinný tělocvik a odstát si na hřišti potřebné hodiny pro zápočet.“

KTV v právě probíhajícím zimním semestru vypsala celkem 27 sportů, z toho sedm placených. Kromě již zmíněných sportů nabízí například kurzy softbalu, futsalu, stolního tenisu, aquagymnastiky, golfu, kopané, volejbalu, nordic walkingu či kanoistiky. Mnoho z těchto sportů má ovšem minimální časovou dotaci.

 

Pokračování článku najdete v aktuálním Socialu.

635 ×
Sdílej článek


Hodnocení

špatnýpodprůměrnýprůměrnýdobrývýborný (zatím žádné hodnocení)
Loading...

Související články:

    žádné články nenalezeny

Komentáře nejsou povoleny.