Magistři z Opletalky drží při sobě

Na západ od našich hranic jsou spolky absolventů čím dál tím populárnější. Tradice sdružování se a podpory alma mater dorazila do kontinentální Evropy ze Spojených států a Velké Británie. V ČR jsou tyto spolky vzácné a jeden z prvních funguje na FSV.

Občanské sdružení Alumni založili absolventi IES v roce 1997 s cílem přispívat k rozvoji svého institutu (slovo alumni je plurálem slova alumnus, které znamená absolvent, pozn. red.). „Tradici sdružování absolventů jsme založili hned na počátku, takže na našich banketech mohli být všichni dosavadní absolventi školy. To je celkem ojedinělá možnost, která se nabízí jen nově založené fakultě,“ říká Flip Kořínek, jeden ze tří členů představentsva sdružení, jehož cílem ale není jen zábava na večírcích. „Chceme také podporovat svoji školu, a potvrdit tak svůj zájem na její kvalitě i do budoucna. Inspirovali jsme se americkým prostředím, kde absolventi svoji školu třeba i celoživotně podporují,“ dodává Kořínek. Členem Alumni se můžete stát po složení magisterské zkoušky. Členské příspěvky se využívají k organizaci banketů a na podporu školy.

Bankety

Historicky první setkání všech absolventů IES proběhlo v listopadu 1997 pod záštitou tehdejšího ministra zahraničních věcí Josefa Zieleniece. Druhé setkání zaštítil v dubnu 1999 Pavel Kysilka, tehdejší viceguvernér ČNB. Obou banketů se zúčastnila většina pedagogů, děkan fakulty a přední čeští ekonomové. Třetí setkání z června 2001, zaštítěné guvernérem ČNB Zdeňkema Tůmou, se uskutečnilo v prostorách hlavního sponzora akce, stejně jako zatím poslední banket z října 2004.

Na tuto akci vzpomíná docent Benáček z IES: „Setkání v PricewaterhouseCoopers bylo výjimečné nejen tím, že jsem se tam mohl setkat dokonce i se studenty, kteří nastupovali na IES už v září 1990, ale také nezvyklým panoramatickým pohledem, který se nám všem nabízel z terasy. To bylo docela symbolické, protože ukazoval sepjetí času s prostorem. Kvalita školy je dána nejen tím, co se v ní učí, ale hlavně výběrem lidí. Ten mi připadá z pohledu nazpátek nesmírně kvalitní. A tento kapitál by se měl udržovat. Studenti se stejně naučí nejvíc komunikací mezi sebou.“

Chystá se další setkání Alumni? Odpovídá Filip Kořínek: „Stojí to na nedostatku času nás, kteří jsme zorganizovali všechny čtyři dosavadní bankety. A my tři v předsednictvu dnes svůj čas potřebujeme nejen pro práci, které je čím dál více, ale také pro své rodiny.“ Naštěstí se připojily čestvé síly přímo z IES. „K 1. 10. 2007 jsem jmenoval novým zástupcem ředitele IES Martina Gregora a novou tajemnicí Natalii Švarcovou a domluvili jsme se, že se ujmou garance přípravy nového setkání Alumni na jaře 2008,“ řekl ředitel IES Michal Mejstřík. Navíc se ozvali nedávní absolventi IES s tím, že by se také rádi podíleli. Sekretariát IES již aktualizoval seznam absolventů, který tak bude připraven k distribuci na banketu.

Před dvěm roky byl ukončen program Alumni na podporu publikační činnosti studentů IES. Například Roman Horváth v něm získal 12 500 Kč a Martin Gregor 3 000 Kč. V roce 2005 byl do soutěže o granty přihlášen pouze jeden účastník, Vít Bubák. „Přihlášky byly obvykle podány až těsně před uzávěrkou, zřejmě aspoň z části v reakci na naši aktivní snahu o blížící se uzávěrce informovat. Usoudili jsme tedy, že program nepůsobí motivačně a že v takové podobě postrádá hlubší smysl,“ upřesňuje Kořínek. Prostředky sdružení proto na své využití čekají v bance.

Další spolky absolventů na UK

Spolek Alumni Albertov byl založen s úmyslem vytvořit fungující vzájemně prospěšnou síť kontaktů mezi Přírodovědeckou fakultou Univerzity Karlovy v Praze a jejími bývalými absolventy, i mezi absolventy navzájem.

Na CERGE je spolek absolventů běžnou součástí života a organizuje jej sama škola. Umožňuje absolventům zůstat v kontaktu s pedagogy a studenty, kteří žijí ve více než 15 zemích a často pracují na vlivných pozicích. I kvůli tomuto aspektu je Alumni výhodná záležitost. CERGE nabízí členům spolku Alumni e-mailový účet s koncovkou cerge-ei.cz, prioritní přístup do největší ekonomické knihovny ve střední Evropě, několikadenní ubytování v budově v ulici Politických vězňů poblíž Václavského námětí za 100 Kč na noc, kontakt na zaměstnavatele a publikační příležitosti.

1 500 ×
Sdílej článek


Hodnocení

špatnýpodprůměrnýprůměrnýdobrývýborný (zatím žádné hodnocení)
Loading...

Související články:

Komentáře nejsou povoleny.