Magistři z ISS: I servírky berou víc!

Studnet se učí. Foto: T. VilímNa jedné z přednášek jsem nedávno zažila celkem slušnou vzpouru. Vyučující si totiž dovolil zadat ke každé hodině četbu zhruba dvaceti stran, a to z části v anglickém jazyce, teoreticky poněkud náročnějších. Několik studentů se ozvalo, že jim četba osmistránkového úryvku zabrala pět hodin. Rozběhla se debata, v níž nemohlo být vítězů.

Zjednodušená parafráze by vypadala asi takto:
Studenti: „Nemůžeme za to, že nám nevystačí zde vyučovaná angličtina.“
Vyučující: „Jako magisterští studenti musíte základní texty zvládnout.“
Studenti: „Nemáme čas, abychom texty pečlivě překládali a do hloubky je nastudovali.“
Vyučující: „Za kurz je šest kreditů. Za semestr jich máte zvládnout třicet. Pracovní týden má čtyřicet hodin, takže osm jich můžete přípravě na můj kurz věnovat.“
Studenti: „A kdy? Máme další kurzy, píšeme diplomky a musíme se nějak živit.“
Vyučující: „Když musíte pracovat, měli jste zvolit kombinované studium.“

Všichni cítili, že debata tohoto typu sice otevírá zásadní témata (od kvality zdejší výuky po existenční problémy studujících), ale učitelský a studentský diskurs nejsou na této úrovni slučitelné. Jako by každý mluvil o něčem jiném a především bez šance, že by kohout začal snášet vejce. Vyučující nakonec navrhnul, že vyznačí zhruba polovinu textů, s nimiž lze zkoušku zvládnout aspoň za trojku – vlk se nažral a koza zůstala celá. A aby uklidnil rozbouřenou atmosféru, vyhlásil přestávku.

O přestávce jsem postávala v hloučku spolužáků, kteří se v červenci ocitnou na pracovním trhu coby čerství magistři. Jejich vyhlídky jsou skromné. „Dvacet tisíc hrubého jako nástupní plat by mi bohatě stačilo,“ zaznělo jako zasněný povzdech. „Neblázni, vždyť i servírky berou víc, a protože pracujou od osmnácti, už aspoň splácej i hypotéku,“ následovalo pokárání. „Nevím, co si ve škole myslej. Při studiu musíme pracovat už proto, že bez praxe nás nikdo nevezme,“ zapojila se do debaty další budoucí absolventka. A konejšivě někdo další dodal, že mezi vysokoškoláky je aspoň nejnižší nezaměstnanost. V žertu jsem dodala, že to přeci jistí Sportka. A na to mi spolužačka zcela vážně poradila: „Já sázím raději Tipsport – druhou fotbalovou ligu ve Španělsku. Vybírám podle sympatičnosti názvu klubu a přivydělám si okolo osmnácti stovek měsíčně.“

Když jsme se vrátili do třídy, po chvilce brouzdání na netu jsem našla platová rozmezí pro různá zaměstnání. Bylo mi docela smutno, když jsem zjistila, že díky dvěma zaměstnáním při studiu (aniž bych k nim potřebovala nastudované znalosti) vydělávám o třetinu víc, než kolik bych dostala za práci v oborech, kterým se poslední léta věnuji ve škole. Tak mě napadlo, že je zcela zbytečné, aby na nás vyučující kladli vyšší nároky a výuka byla kvalitnější, když za to stejně nedostaneme víc peněz. Nebo je to opačně a vysokoškoláci jsou tak špatní, že si více peněz nezaslouží? Ať tak či tak, letošní absolventi se už smířili s tím, že studovali pro radost a vyžijí ze sázení.

Autor: Mirka Pašková, m.paskova zavináč jukon.cz
Foto: Tomáš Vilím

2 855 ×
Sdílej článek


Hodnocení

špatnýpodprůměrnýprůměrnýdobrývýborný (3 hlasujících, průměrné hodnocení: 3,67 z max. 5)
Loading...

Související články:

12 komentářů: “Magistři z ISS: I servírky berou víc!”

 1. keff napsal:

  Tady by někdo nejradši titul z mejdanologie, za večer na baru, že? Chceš-li akademický titul, musíš umět akademicky pracovat, 8 stran textu v oborové angličtině přečtu na MFF UK několikrát do týdne, i proto že mě to baví.
  A pracovat? Co třeba 6kreditový předmět s 5 domácími cvičeními po 6-10ti hodinách práce, u kterého se opravdu naučíš něco do praxe? A že nezbyde čas na kalbu? To sis tedy měla raději vybrat tu servírku…

 2. Daniel Bagge napsal:

  smarja netusil jsme jaky perly se najdou v Socialu.. tak nejak bych rekl kazdy sveho stesti strujce a zivot je o volbe priorit.

 3. danielbagge napsal:

  me tak napadlo , ze kdyz ti jde jen o prachy tak existuje mnoho oboru kde si vydelas hodne a muzes pouzit jen to cim jsi byla obradovana bohem, Bohem, prirodou, vilama, sudickama, genovou terapii,(nehodici se skrtnete)

  je to o volbe.

  delam tri prace a nestezuju si.

 4. Jan Sládek napsal:

  Docela zajímavé by bylo, kdyby autorka článku porovnala svoje zkušenosti se zkušenostmi studentů v zahraničí. Studenti sociologie v ČR, alespoň dle toho, čím jsem prošel já (USA, FR), mají MINIMÁLNÍ zátěž, a NEJSOU NUCENI PRACOVAT kvůli školnému.

  Považuji za opravdu smutné naříkání nad málem peněz a dávání tohoto do souvislosti s tím, co musím nastudovat. Doporučuji autorce, aby si zkusila odstudovat jeden semestr na lékařské fakultě, ale také, aby se zeptala začínajících absolventů, nedej bůh PhD. studentů, jak jsou na tom s penězi. Nerad bych, aby lékaři přejali počty magistrů na ISS – a tedy, že by vynechali studium nepotřebných orgánů, protože jim to stejně nikdo nezaplatí.

  A konečně, pokaždé, když slyším podobné názory, tak si říkám, že nikdo ty lidi nenutí studovat. Jako student mám raději ty kolegyně a kolegy, kteří studují se zájmem a ze zájmu. Potkat takové lidi, je právě to, co činí studium humanitních oborů zajímavým.

  Shrnuto: za takový článek se nám, sociologům, studenti MFF nebo LF právem vysmějí. Autorce nezbývá než doporučit, aby studium ukončila – či alespoň přerušila – a šla na pár let dělat za bar.

 5. RF napsal:

  Jan Sládek: autorka podle mě spíše píše o názorech jiných či o názorech obecně, necítím z toho, že zrovna ona by byla příkladem líného intouška.

 6. Vojtěch Varyš napsal:

  tohle se fakt už snad aní nedá komentovat.

 7. Radovan Fišer napsal:

  Vojtěchu, přemož se a vypoť něco.

 8. Vojtěch Varyš napsal:

  jak si přeješ: člověk který tráví čas jednorozměrným uvažováním „studuju pět let a nikdo mi nedá plat, kterej bych chtěl“ snad může být k potkání na gymplu, i když ani tam už snad ne, ale na vysoké škole, potažmo na tzv. prestižní FSV? nebo to věčné skuhrání na povinnosti ve škole.. ale možná mě víc rozčiluje to „už splácí aspoň hypotéku“. aspoň vidíme, po čem touží alespoň někteří studenti sociologie – velkym platu a splácení hypotéky.

 9. Daniel Bagge napsal:

  souhlas.

 10. RF napsal:

  Až na to „prestižní“ souhlas :)).

 11. jindrich napsal:

  Chci se jako student sociologie na fsv uk, veřejně distancovat od M. Paškové a podobných individuí, dělajících ostudu oboru a katedře. To že takové/ýto studentky/i prolézají a „zdárně“ dostávají diplomy je největší chybou současného vedení. Bohužel Mirka není na institutu s tímto přístupem sama.

 12. hároš napsal:

  Zajímavý článek. Možná trošku frustrující pro prváka se zájmem o sociologii, ale který taky nechce plat jen 20000hrubýho…. (och jak jsem hamižnej!!) chci se veřejně NEdistancovat od M. Paškové, už jen proto, že řekla svůj názor.
  Který je podle ohlasů nejspíš asi kontroverzní (určitě víc kontroverzní než jednorozměrný). A taky proto, že její názor dává smysl.