Londýn: Krásná, ale drahá zkušenost

timcoUniversity College London je jednou z tabulkově nejprestižnějších univerzit světa. Dle slov děkana univerzity jde o šestou nejlepší univerzitu na světě a třetí nejlepší v Anglii. Jak ale podotknul, na rozdíl od Cambridge a Oxfordu studenti žijí v jedné z nejúžasnějších metropolí světa.

Pokud patříte mezi ty, kdo věří, že Erasmus je pouze o zábavě, budu vás muset zklamat. Prvním problémem jsou peníze a druhým náročnost studia. Ačkoliv je erasmácké stipendium štědré (přes 500 Euro měsíčně), nestačí vám pokrýt ani nájem. Pokud si nenajdete práci, i při skromném živobytí utratíte za 9 měsíců zhruba 100 000 Kč navíc. Skromnost vás pak navíc bude limitovat ve výběru zábavy, které tu je nepřeberně.

Výuka je špičková

Co se týče studia, je jen na vás, jakou laťku si zvolíte. V praxi to funguje tak, že si jako mezinárodní student můžete zvolit jakýkoliv předmět z univerzitní nabídky. Jsou rozděleny na předměty pro 1., 2. a 3. ročník, přičemž platí, že ty v prvním ročníku jsou nejméně náročné a ty ve třetím nejvíce. Velkým rozdílem oproti českému stylu výuky je nutnost dlouhého a náročného studia doma. Přednášky a semináře vám mají poskytnout pouze základní rámec probírané látky, což pak poznáte u náročných písemných zkoušek na konci roku.
Co musím vyzdvihnout především, je výuka cizích jazyků a řada dobrovolných zájmových kroužků organizovaných samotnými studenty či studentskými samosprávami (rozhodně všem doporučuji si zkusit létání na větroních). Dále si můžete být jistí, že ať už si zvolíte jakýkoliv předmět, bude vás vyučovat jeden z nejlepších světových odborníků na dané téma. A komu by ani to nestačilo, může si každý týden zajít na jednu z řady přednášek hostujících profesorů či známých politiků, které jsou zakončeny výbornými rauty.

Už zase hoří…

Na co nelze zapomenout, jsou koleje. Za levný peníz (ve srovnání s ostatními možnostmi ubytování) jsem bydlel přímo v centru Londýna, měl jsem to 5 minut pěšky do univerzitního kampusu a vybavení bylo špičkové. Jedinou nevýhodou kolejí jsou velmi časté požární poplachy, při kterých musíte pokaždé vyklidit budovu. Můžu Vás ubezpečit, že stát ve tři ráno před kolejí v dešti není žádná lahůdka.
Závěrem musím říci, že vše, co jste o Londýně slyšeli, je pravda. Britky jsou dle jakýchkoliv měřítek neatraktivní, nicméně výhodou Londýna je fakt, že tu skoro žádnou nepotkáte. Pivo je nekřesťansky drahé (jako tu je vše kromě oblečení), teplé a bez pěny. A co se týče deště, darmo nadávat. Nicméně i přes to všechno se do Londýna zamilujete a nebudete chtít zpátky.

Ondřej Timčo
Institut mezinárodních studií

223 ×
Sdílej článek


Hodnocení

špatnýpodprůměrnýprůměrnýdobrývýborný (zatím žádné hodnocení)
Loading...

Související články:

Komentáře nejsou povoleny.