Lenka Rovná: 15 let je závazek do budoucna

Na Fakultě sociálních věd jsem působila již od jejích počátků v letech 1990 a 1991, učila jsem tehdy na politologii Komparace politických systémů západní Evropy a především Velké Británie ještě jako externí učitel.

Pak jsem si v letech 1991 až 1995 „odskočila“ na kanadské univerzity, kde jsem působila jako hostující profesor, pak jsem ale získala stálé místo. Na jaře 1995 jsem se rozhodovala, zda zůstat v krásné zemi pod Skalistými horami, na jejichž panorama, tvořící monumentální hradbu na obzoru, jsem se při dojíždění na univerzitu denně dívala. Měla jsem vždy pocit, že to jsou moje Hradčany.

Nabídka vrátit se na FSV a několik dalších důvodů zvítězily. Na fakultě jsem za svých deset let poznala mnoho úžasných lidí, uznávaných odborníků ve svém oboru, ale i košatých osobností v širokém smyslu slova. Plně podporuji, že bohatství univerzity spočívá především v lidech.

Na IMS se nám podařilo akreditovat dva obory: západoevropská studia a evropská studia, vytvořili jsme již mnoho let fungující program postgraduálního studia společně s ostatními instituty, především našimi ekonomy a s právnickou fakultou Europeum. Mezinárodní studia i studia evropská jsou obory multidisciplinární, a proto vyžadovaly a vyžadují spolupráci pedagogů ze všech institutů fakulty.

To mi dává možnost zajímat se o dění uvnitř celé fakulty a hledání společného jmenovatele. A navíc se mohu kamarádit s tolika báječnými lidmi. Nechci opomenout zakotvení v mezinárodní spolupráci. Mám radost, že jsme získali ocenění prvního Jean Monet centra excelence v evropských studiích ve střední a východní Evropě, napojili jsme se na evropskou síť pracovišť a jako jedni z mála ve společenských vědách tak plně působíme v 6. rámcovém programu Evropské unie, podílíme se rovněž na práci několika výzkumných evropských týmů. A hlavně je u nás milo a přátelsky, tak to aspoň já cítím. Pracuji ráda obklopena především mladými nadšenými kolegy. Institut pro evropskou politiku Europeum personálně propojený s katedrou si nalezl své respektované místo mezi evropskými „think tanky“ a stal se pojmem.

Kantořinu jsem chtěla dělat celý život. Studenti také dávají smysl naší práci, jsou cílem i zpětnou vazbou našeho konání. Za ta léta jich katedrou prošly desítky, pomalu již stovky, všechna jména i tváře si pamatuji. Největší radost mám z jejich dobrého uplatnění ve státní správě, v médiích, soukromém sektoru, evropských institucích. V Evropském parlamentu jsem byla nesčetněkrát. Nestalo se, že bych jím prošla a nepotkala aspoň jednoho ze svých posluchačů. Nestalo se rovněž, že by některý zajímavou práci nenalezl, naopak se občas chodí radit, kterou nabídku přijmout.

Ohlédnutí za posledními 15 lety naší fakulty představuje závazek i do budoucna.

Lenka Rovná
garant katedry evropských studií a katedry západoevropských studií IMS

Související články:
Historie druhé nejmladší fakulty Univerzity Karlovy (15.02.2006)
B.Osvaldová: Pět vzpomínek na zrod naší fakulty (15.02.2006)
J.Á.Víšek: Naše vysoké renomé nebude lehké udržet (15.02.2006)
M.Mejstřík: IES naplňuje vizi svého rozvoje (15.02.2006)
L.Mlčoch: Fakulta sociálních věd už má občanku (15.02.2006)
M.Petrusek: Fakultu jsme personálně stavěli na zelené louce (15.02.2006)
M.Gregor: Pokrok navzdory (15.02.2006)
J.Jirák: Kolik je jedna čtyřiačtyřicetina (15.02.2006)

1 083 ×
Sdílej článek


Hodnocení

špatnýpodprůměrnýprůměrnýdobrývýborný (zatím žádné hodnocení)
Loading...

Související články:

Komentáře nejsou povoleny.