Lebeda: Fialovo-pentagramová kampaň? Jsem v šoku

Tomáš Lebeda

Nejen o nástupu Strany zelených a pokleslosti volební kampaně unionistů jsme hovořili s PhDr. Tomášem Lebedou z politologie.

Když se podíváte na současné množství relevantních politických stran, myslíte si, že je ještě v české kotlině pro nějakou prostor?
Pokud bychom vycházeli z těch stávajících parlamentních stran, zdá se, že Unie svobody už neobhájí tuto svoji pozici. Prostor pro nějakou stranu zde stále ještě je, konkrétně pro malou stranu liberálního typu ve smyslu společenském, nikoli ekonomickém. Domnívám se, že horkým favoritem je právě Strana zelených. Zatím se v těch předvolebních průzkumech ukazuje, že by mohla překročit onu pětiprocentní klauzuli.

Je podle Vás nástup Zelených určitým průvodním jevem znechucení současnou politickou scénou?
Myslím, že svádět všechno na nějaké znechucení a podobné věci je nesmysl. Nepřijde mi, že by na světě – tedy alespoň v demokratických zemích – existoval nějaký stát, kde by lidé nad politikou jásali. Všude se najde jistá míra znechucení a věřte, že jsou země, kde je to ještě podstatně horší než u nás. Lidé ale hledají alternativu a pokud jim ji nenabídnou stávající parlamentní strany, svitne jim občas naděje ještě jinde. Ale nepřeceňujme je, koneckonců máme zatím pouze průzkumy. Volby možná dopadnou úplně jinak.

Jaká je vaše prognóza volebního výsledku a případných povolebních koalic?
Určitě nebudu dělat prognózu volebních výsledků, protože k tomu nejsem kompetentní. Nejsem zaměstnanec žádné agentury, která se pravidelně zabývá průzkumem volebních preferencí. K dispozici mám pouze zveřejňované výsledky, nikoli samotná data, a to je příliš málo, než aby člověk mohl dělat fundované závěry.

Má dnes ještě smysl vzhledem k politickým programům rozlišovat na „pravici a levici“?
Určitý to ještě smysl má. Můžeme říci, že levice je jiná ve Velké Británii a v kontinentální Evropě a úplně jiná levice je v USA. Nicméně z národního pohledu je zde určitá jasná symbolika kdo je kdo a o jaké hodnoty bude usilovat. Jednotlivci dokáží definovat, co pro ně pojmy levice a pravice znamenají. Každý jim však přikládá trochu jiný význam. V zásadě toto označení ale do jisté míry funguje.

Co říkáte na fialovo-pentagramový volební program US-DEU?
Jsem v šoku. Podle mě je to velmi dobře promyšlená a marketingově navržená kampaň, která se ovšem tváří, jako by byla kampaní spontánní a oslovuje lidi, kteří se dosud o politiku spíše nezajímali. Přesně to by teoreticky snad mohlo US přinést pár hlasů, protože osloví lidi, kteří si nepamatují, co dělala US předtím.

Nezlobte se na mne, ale vzpomeňte si na přestavitele US v jejich nažehlených luxusních oblecích, kteří se účastní společenských akcí a rautů. Když se podíváte na jejich staré webové stránky, řeknete si, že je to strana téměř elitářského typu. A najednou se tváří, jako by měli všichni číro na hlavě, kerku na rameni a sprej v ruce. To je podle mě vrchol politického populismu, pokrytectví a příklad toho, jak se zaměřit na určitou cílovou skupinu, přečíst si ji, zanalyzovat a podbízet se.

Já věřím, že mladí lidé nejsou tak hloupí, aby jim nalítnuli. Je prostě úsměvné, že ve svém třístránkovém programu – ta délka je taky docela signifikantní – říkají, že zatočí s korupcí a neduhy v justici. Ale vždyť jejich předseda je ministr spravedlnosti! Kritizují nákupy grippenů a výběrové řízení na nákup transportérů s tím, že by ty peníze využili lépe. Jejich místopředseda je ministr obrany! Oni se tváří, jako by stáli mimo systém a rebelovali, ale vždyť byli čtyři roky ve vládě a jejich strana na tom systému profitovala.

1 959 ×
Sdílej článek


Hodnocení

špatnýpodprůměrnýprůměrnýdobrývýborný (2 hlasujících, průměrné hodnocení: 3,00 z max. 5)
Loading...

Související články:

Komentáře nejsou povoleny.