Krátce: květen 2005


Nejvíc Erasmus studentů v porovnání s ostatními fakultami studuje právě na FSV. V letošním roce u nás zakotvilo 233 cizinců v rámci programu Erasmus/Socrates. V opačném směru vycestovalo 157 studentů FSV. Vyplývá to z tabulek, které zveřejnil univerzitní časopis FORUM. (mb)

Jinonické fotbalové derby mezi FSV a FHS by se mohlo uskutečnit během rektorského sportovního dne, které bylo vyhlášeno na středu 11. května. S nápadem přišel student humanitních studií Janek Ferjenčík. „Diskusi o tom, která z fakult je lepší či elitnější, by mohl rozetnout právě fotbalový mač. FHS by určitě vyhrála,“ tvrdí Janek. Jestli se derby skutečně odehraje závisí i na zájmu studentů FSV. Ten, kdo by chtěl myšlence pomoci a podílet se na organizaci, ať kontaktuje Janka na 8894@mail.fhs.cuni.cz. (mb)

Největší nárůst počtu přihlášek z celé Univerzity Karlovy má letos FSV. Přišlo jich přes 5 600, tj. o 900 více než předchozí rok. Největší zájem je o IKSŽ, zejména o bakalářský obor mediální studia v kombinované formě. Oblíbená je i marketingová komunikace a PR, kde z tisícovky uchazečů dostane šanci studovat jen 35 nejúspěšnějších. (mk)

Parník IMS nejen pro studenty teritoriálních studií připravuje na středu 25. května Studentská samospráva IMS (SIMS). Jedná se o tradiční dýchánek u příležitosti konce semestru. Bližší informace o čase a místě nástupu na loď budou zveřejněny později. (mb)

Stárnoucí Evropa a imigrace bude tématem panelové diskuse, která se uskuteční ve čtvrtek 5. května v rámci projektu Evropský klub. Diskuse, na které vystoupí Petr Nečas, Pavel Kohout a Pavel Barša, začne v 18:00 v hudebním sále AVU (Lichtenštejnský palác) na Malostranském náměstí. (mp)

Orchestr a sbor Univerzity Karlovy vystoupí 17. května 2005 v Betlémské kapli spolu s Leehay University Choir. Na programu jsou Bachovy Pašije, Beethovenova Chorální fantazie, Dvořákovy Moravské dvojzpěvy a lidové písně. Začátek v 19:30. (rm)

Protievropský populismus je tématem diskuse, kterou pořádá Asociace pro mezinárodní otázky. Se svými příspěvky na ní vystoupí politologové Jiří Pehe, Jacques Rupnik a Zdeněk Zbořil. Akce se uskuteční ve čtvrtek 5. května od 17:00 v prostorách New York University in Prague na Malém náměstí 2. (mb)

Zárodek plesového výboru svolává na první setkání Miroslav Kunštát, proděkan pro PR. Na schůzku, která se koná 12. května od 12:00 v místnosti 115 hollarské budovy, by měli přijít všichni ti, kteří se chtějí na podzimním plesu Fakulty sociálních věd organizačně či obsahově podílet. Ti, kdo pomoci chtějí, ale nehodí se jim termín schůzky, měli by se proděkanovi ozvat. (mb)

Tištěný časopis FORUM začal vydávat Rektorát Univerzity Karlovy. Jedná se o barevný čtvrtletník tištěný na křídovém papíru. „Na rozdíl od internetového časopisu i-FORUM, které funguje od podzimu 2003 a jenž přináší denně aktualizované zprávy, směřuje tištěné FORUM k monotématickému zaměření a podrobnějšímu rozboru témat,“ vysvětluje Václav Hájek, vedoucí Odboru vnějších vztahů RUK. Tématem prvního čísla, které vyšlo 7. dubna, je „Univerzita Karlova a EU“. Díky tomu se v časopise objevuje hned několik článků lidí působících na Fakultě sociálních věd. Jiří Pešek, ředitel Katedry německých a rakouských studií IMS, přispěl třístránkovým textem o společném evropském akademickém prostoru a bývalý děkan FSV, profesor sociologie Miloslav Petrusek, nabídl v časopise tři teze, které UK musí splňovat, aby nezaostávala za světem.
Časopis vychází v nákladu 5 500 kusů a je na akademické půdě distribuován zdarma. Další číslo, jehož ústředním tématem bude studentský život na Karlově univerzitě, vyjde v polovině června. Redakce časopisu uvítá příspěvky na adrese forum@cuni.cz. (mb)

Zlepšení politické kultury v Česku požaduje skupina pražských vysokoškoláků pod vedením Jana Hrona a Jakuba Jareše z Filozofické fakulty. Původně plánovaná demonstrace za odstoupení premiéra Grosse byla odvolána, ale i tak nejsou organizátoři s řešením vládní krize spokojeni. „Náhrada Paroubka za Grosse je vyhánění čerta ďáblem. I způsob řešení krize byl bezpáteřní, nekulturní a šel proti zájmům českých občanů,“ prohlásil jeden z organizátorů Jan Havlík, student teritoriálních studií. Iniciativa chce do září vypracovat souhrnnou zprávu o politické kultuře v ČR a Evropě. Vydala též tzv. jarní prohlášení, které přinášíme na str. 13 (mb)

253 ×
Sdílej článek


Hodnocení

špatnýpodprůměrnýprůměrnýdobrývýborný (zatím žádné hodnocení)
Loading...

Související články:

    žádné články nenalezeny

Komentáře nejsou povoleny.