Komentář: Novinářská léta pod psa

foto_mariana_pitrovaNon omnes quod licet, honestu est – ne vše, co je dovoleno, je čestné. Tento princip užívaný v právu až nebezpečně vystihuje stav současné české žurnalistiky a napadl mě i při čtení článku Marka Švehly, který dramaticky vylíčil situaci na pražské žurnalistice, kterou studuji. Díky textu, který otiskl časopis Respekt minulý týden, padl na fakultu stín, ale na co věšet hlavu – tohle se dnes může stát každému studentovi vysoké školy, protože školní aféry teď prodávají a všechna média si toho jsou vědoma.

Pražská žurnalistika rozhodně nepatří mezi vzorové obory porevolučního školství. Teorie novinařiny je často vágní, stejně tak některé vyučované předměty jsou v praxi nepoužitelné. Liší se však tento obor příliš od jiných českých vysokých škol?

Pana Švehlu šokuje, že studenta při státnicích komise vyhodila poté, co neznal tituly vycházející v 18. a 19. století. Před měsícem jsem dělala státnice na právech, jejichž součástí byly opět ty problematické a zbytečné dějiny, kde jsem však otázku úspěšně zodpověděla. Tak by mě zajímalo, zda si pan Švehla myslí, že v budoucnu díky znalosti institutu poprávců v českých zemích 12. století obhájím některého svého klienta. Myslím že ne, nicméně respektuji to jako součást zkoušky, ačkoliv je to v praxi k ničemu.

Jak naučit psát?

Zastánci kritického textu spílají žurnalistice pro nedostatek praktické výuky. Úkolem školy však není naučit studenty psát, ale připravit je tak, aby v každém případě našli způsob a vhodnou formu, jak danou událost vylíčit čtenářům a divákům. Psaní se naučit nedá a novinářskou rutinu si osvojíte pouze v redakci.

Autor v této souvislosti používá srovnání tupě memorujících českých studentů žurnalistiky se zvídavými praktiky z Británie. Bude v příštím čísle porovnávat Respekt českou a britskou politiku? Nebude, protože je to absurdní a nesrovnatelné, zvlášť poté, co jednu z těchto zemí čtyřicet let dusil komunismus. Jeho zatuchlost na nás dýchne ze skříně každé vysoké školy a bohužel jen tak nevyčpí. Vývoj novinářského řemesla u nás na čtyři desítky let zamrzl, těžko ho tak můžeme srovnávat s praxí ostatních západních zemí.

Čtěte také tento komentář a shrnutí „Kauzy Respekt“.

Zkušení redaktoři?

Novinářská teorie a praxe jsou dva zoufale odlišné světy. Jsem si vědoma toho, že mě moje škola na práci v redakci nepřipraví. Jako studentku žurnalistiky mě ale mnohem víc znepokojuje většina těch zkušených praktiků, kteří naštěstí unikli spárům normalizační školy. Už téměř ožralí mocí píší senzačně, aniž by si uvědomovali důsledek svých článků. Štvavě pronásledují demokracii ve snaze vyvolat diskuzi. Neapelují na nedostatky institucí, ale podmaňují lidi k závisti a nedůvěře.

Jsem ráda, že kromě hanobené žurnalistky studuji práva, v Plzni. Co je lepší? Právník z Plzně, nebo novinář, který se vysmívá etické stránce svého řemesla a píše poplatně povrchním trendům?

Mariana Pítrová

Autorka studuje žurnalistiku na FSV UK a právo na PF ZČU v Plzni.

2 264 ×
Sdílej článek


Hodnocení

špatnýpodprůměrnýprůměrnýdobrývýborný (12 hlasujících, průměrné hodnocení: 4,25 z max. 5)
Loading...

Související články:

3 komentáře: “Komentář: Novinářská léta pod psa”

  1. ondra blazek napsal:

    =DD to je vyhra v dnesni dobe studovat prava v plzni a zurnu u nas teda..

  2. mirek napsal:

    To jako myslí vážně??? Věty jako „Už téměř ožralí mocí píší senzačně“ nebo „Štvavě pronásledují demokracii ve snaze vyvolat diskuzi“ jsou jak z komunistického Rudého práva. Jestli je tohle produkt pražské žurnalistiky, tak by opravdu bylo lepší ji radši zrušit 😮

  3. honza napsal:

    velmi trefná reakce na článek v respektu.. švehla píše o pražské žurnalistice opravdu velmi zaujatě, v pozadí cítím nějaký jeho osobní spor s někým z kritizované trojice jirák-osvaldová-köpplova. Je ale pravda, že ISKŽ studenty přímo na práci novináře nepřipraví, což se může řada uchazečů předem domnívat, takže jako jisté varování či podnět k zamyšlení funguje švehlův článek dobře..