Kam kráčíš, studentský živote?

StudentiZejména na západě je běžné, že studenty zastupují jejich vlastní sebevědomé instituce. Jejich vzor stojí v základu myšlenky Studentské unie UK (web), která vzniká právě v těchto dnech (letní semestr 2008, pozn. red.). Na počátku bude sdružovat jenom studentské spolky, formální i neformální. V současnosti se na jejím vzniku podílí sedm takových spolků ze čtyř fakult. Do budoucna se však počítá s rozšířením na celou univerzitu a se zavedením fyzického členství. Jestli se to všechno povede, vznikne tu časem plnohodnotná a silná organizace dlouhodobě podporující studentský život na univerzitě.

Proč to?

A proč má vůbec něco jako Studentská unie vzniknout? Jednak už čistě z potřeby spolků zlepšit vzájemnou spolupráci a výměnu zkušeností. Na svých fakultách se často potýkáme s podobnými problémy. Jde tu jak o „drobnosti“, jako je zlepšení situace ve fakultním bufetu, tak o větší akce, jako je pořádání plesů či zefektivňování hodnocené výuky.

Odstčilík

Jan Odstrčilík: „Na univerzitě citelně chybí podpora drobných studentských aktivit a zájmových kroužků.“

Druhým podstatným impulsem je množství nadfakultních projektů a akcí na UK, které by si zasloužily podporu a záštitu. Stačí se jen podívat, co vše se v současnosti připravuje. Za pár týdnů (21. května) se odehraje koncert Bratří Ebenů, početná skupina studentů už začala s přípravami oslav k dvacátému výročí 17. listopadu, další studenti připravují velký sborník ke kulatému palachovskému výročí a jiní se zase snaží o návrat Klementina zpátky univerzitě. Právě takové akce chce Studentská unie podporovat a také sama podnikat. Měla by přitom sloužit jako fórum, na němž bude docházet k vymýšlení podobných projektů, k vytváření organizátorských týmů a ke shánění prostředků.

Studentská unie by se také ráda zapojila do probíhající reformy Kolejí a menz a přispěla svým hlasem k vlivu studentů v této reformované organizaci.

Diskusní klub, sborník, divadlo, výstavka…

Studentské unii by ale nemělo jít jen o velkolepé podniky. Na univerzitě totiž citelně chybí i podpora drobných studentských aktivit a zájmových kroužků. Studentská unie by měla poskytnout záštitu také jim. V první řadě jim bude pomáhat s hledáním a získáváním místností, s účetnictvím a propagací. V budoucnu by ráda rozběhla mikrograntové řízení. To bude dovolovat i běžným studentům přístup k menším, účelovým částkám: například na výstavku fotografií, představení studentského divadla, diskusní klub či vydání menšího sborníku.

Studentský dům

Naším dlouhodobým cílem je pak vytvoření studentského domu, v kterém by byla nejen sídla studentských spolků, ale také studentský klub vedený studenty pro studenty. Co takhle si dát pivo přímo od svého spolužáka?

A kdy se toto vše začne rozbíhat? Půjde-li vše dobře, na první akce se můžete těšit už v zimním semestru. Máte-li zájem se do SU UK jakýmkoli způsobem zapojit, neváhejte a ozvěte se na suuk(a)email.cz! Přestože členy jsou zatím jen spolky, dveře jsou otevřeny i těm, kteří do žádného spolku nepatří. Vítána je prostě každá pomocná ruka!

Jan OdstrčilíkAutor: Jan Odstrčilík, zástupce přípravného výboru Studentské unie UK
Foto: Martin Janas
Ilustrace: Dakota State University Timeline

849 ×
Sdílej článek


Hodnocení

špatnýpodprůměrnýprůměrnýdobrývýborný (3 hlasujících, průměrné hodnocení: 1,00 z max. 5)
Loading...

Související články:

    žádné články nenalezeny

Komentáře nejsou povoleny.