Julínkovi se u ekonomů líbilo

Julínek

Dlouhou sérii přednášek, pořádaných Ekonomickým klubem studentů IES, zakončil diskusní seminář se současným ministrem zdravotnictví Tomášem Julínkem. Ten do Opletalky dorazil i s kolegy ze svého reformního týmu, jehož nedílnou součástí jsou i dvě poradkyně, které na IES vyučují předmět Economics of Ageing.

Za katedrou přednáškové místnosti seděli ministr a pohotově moderující ředitel IES Michal Mejstřík, v auditoriu posluchači a řada fundovaných hostů. Aula přesto nebyla úplně zaplněna. Příčinu lze zřejmě hledat v termínu semináře. Přednáška se konala 17. června, tedy v průběhu zkouškového období, kdy mnozí studenti IES stále ještě měli nejtěžší zkoušky před sebou, a tak preferovali studium. Anebo je měli naopak za sebou, a tak si již na Opletalku ani nevzpomněli.

Reformu vymýšlejí i ekonomové z IES

Reforma zdravotnictví obecně a reforma zdravotního pojištění, která byla ústředním tématem přednášky, stojí nejméně na dvou pilířích. Jednak jsou to subjektivní preference a jednak objektivní ekonomická analýza. S tou ministrovi pomáhají dvě poradkyně, Lucie Bryndová, rozená Antošová, doktorandka na IES, a Henrieta Maďarová. Ministrův tým se do Opletalky přesunul ze žhavé půdy lékařských fakult, které se bouří proti návrhu na změnu právního statutu fakultních nemocnic. Nelze se proto divit, že v případě ekonomů, kterých se reforma nedotýká tak přímo jako mediků, ministr doufal v příjemnější diskusi, než na kterou je z posledních týdnů zvyklý. Na úvod své přednášky vyslovil přání, aby se diskutovalo o ekonomické stránce reformy a těšil se na příspěvky, které se oprostí od ideologických a politických neshod. Ministrovo přání se ku prospěchu diskuse naplnilo a politika zůstala při debatě stranou.

Lucie BryndováLucie Bryndová, Julínkova poradkyně, učí na IES ekonomii stárnutí.

Debata klidná a dlouhá

První část setkání patřila prezentacím ministra a jeho spolupracovníků. Ti po úvodním ministrově slovu představili a vysvětlili jednotlivé části reformy. Za hlavní cíl změn lze dle ministrových slov chápat vyzvednutí zdravotnického systému z právní mlhy, jasné určení práv a povinností všech subjektů a určit, kdo má za co odpovědnost. Ministrova rádkyně Lucie Bryndová měla za úkol osvětlit makroekonomické pozadí zdravotnického systému a přesvědčit o nutnosti komplexnosti změn. Poradkyně Henrieta Maďarová svůj čas věnovala zdravotnímu pojištění a tomu, jak funguje v jiných zemí EU.

Po prezentacích dostali prostor pro své otázky hosté, které pozval prof. Michal Mejstřík. Děkan FSV Jan Ámos Víšek tak mimo jiné mohl s ministrem diskutovat o univerzitních nemocnicích. Kdo by po velmi kritickém usnesení Akademického senátu Univerzity Karlovy čekal spory, hádky a silná slova, byl by nejspíš zklamán. Ukázalo se, že rozpory nejsou nikterak zásadní. V průběhu debaty se neztrácela věcnost a korektnost.

Nečekaná délka přednášky (tři a půl hodiny) pomalu ale jistě pročesávala řady posluchačů. Někteří z nich se proto nedočkali vtipu na závěr z úst ministrova náměstka Pavla Hroboně: „Víte, jaký je rozdíl mezi lékařem a Bohem? Bůh si nemyslí, že je lékař.“

2 079 ×
Sdílej článek


Hodnocení

špatnýpodprůměrnýprůměrnýdobrývýborný (3 hlasujících, průměrné hodnocení: 4,33 z max. 5)
Loading...

Související články:

Komentáře nejsou povoleny.