Jakub Končelík do čela FSV: 18 z 20 hlasů pro

koncelik_fotoFakultu sociálních věd UK povede Jakub Končelík z katedry mediálních studií IKSŽ. Akademický senát o tom rozhodl jednoznačnou převahou hlasů. Končelík byl ve finále jediným kandidátem, jeho sok Petr Uherka kandidaturu den před volbou stáhl.

Vítěze zvolili čelnové AS FSV UK na zasedání v úterý 20. října. Mladého mediálního teoretika podpořilo 18 z dvaceti senátorů, dva se hlasování zdrželi. Sám čerstvý děkan byl překvapen, jak hladce jeho zvolení prošlo. „Tak velkou podporu jsem ani nečekal,“ přiznal Končelík.

Končelíka nebo nic

„Je to hodně silný mandát, za to jsem velmi rád,“ řekl bezprostředně po sečtení hlasů také člen volební komise Michal Osuský. Ke zvolení by totiž kandidátovi stačilo hlasů o sedm méně.

Hlasovalo se anonymně pomocí volebních lístků. Zaškrtnout mohl volič položku „Jakub Končelík“ nebo „žádný kandidát“, další alternativa se nenabízela. Petr Uherka, až dosud jediný Končelíkův soupeř, totiž svou kandidaturu krátce před zasedáním oficiálně odvolal. O výsledku děkanské volby tak rozhodlo jediné hlasování namísto očekávaných tří.

Nechceme zbytečné průtahy

Samotné volbě předcházela zhruba dvacetiminutové diskuze. Senátoři v ní jednoznačně zamítli možnost vypsání druhého kola, ačkoliv málokdo z nich byl se současnou situací stoprocentně spokojený.

„Chtěli jsme najít děkana, který by ty ostatní převyšoval. Je otázka, jestli půjdeme do těch deseti, patnácti kol, dokud ho nenajdeme.“
Martin Hájek, ISS

Na fakt, že volba je nyní hodně omezená, si postěžoval senátor Hájek (ISS). „Záleží na tom, zda si myslíme, že už lepší kandidát nepřijde,“ apeloval na kolegy, aby ještě jednou zvážili možné varianty. Podle něj by senátoři neměli slevovat z požadavku na „děkana, který by ostatní převyšoval.“ Částečnou podporu nalezl i u sociologa Osuského. Také on tvrdí, že senát má ještě rezervy, zejména zcela mimo fakultu.

senát - zasedání
Akademický senát zasedal tentokrát v budově Českého svazu vědeckotechnických společností na Novotného lávce.

Jejich připomínky širší podporu u kolegů nenašly. „Signalizovali jsme od února připravenost diskutovat s kandidáty. Nic se nestalo, bylo ticho po pěšině,“ namítal místopředseda AS Tomáš Nigrin (IMS). Šance, že by se nyní během měsíce objevil zcela nový uchazeč s kvalitním programem, je podle něj velmi malá. „Celá akademická obec ví, že se na FSV volí děkan, přihlásit se mohli všichni,“ podpořila ho i senátorka Tejkalová (IKSŽ).

„Pro mě existují jenom dva kandidáti, ti, co podali řádnou přihlášku.“
Tomáš Nigrin, IMS

Volební komise totiž hledala a kontaktovala možné uchazeče aktivně už od jara, ovšem bezúspěšně. „Nikdo kandidovat nechtěl, nebo to nechtěl otevřeně říct,“ doznává Nigrin. Osloveni byli jak externí odborníci, tak i výrazné osobnosti FSV – například Petr Just, Tomáš Sedláček, Václav Moravec, Lenka Rovná nebo Tomáš Cahlík.

Do druhého kola by prý šli

Poslední zmiňované jméno ale v úterý padlo – a to z úst Martina Potůčka (ISS, CESES), který se o slovo přihlásil jako host. „Vím o dvou osobách, které jsou připraveny – v případě, že by první kolo nedopadlo – se zúčastnit volby druhé,“ oznámil. Vedle Tomáše Cahlíka by ve druhém kole kandidoval i on sám.

Vycházel by prý z programu předvolební favoritky Lenky Rovné, na jehož přípravě se aktivně podílel jako člen jejího týmu. Ta nakonec kandidátku nepodala. Podle Potůčkových slov už sám nestíhal přepracovat program do uzávěrky prvního kola: „To byl důvod, proč jsem nekandidoval.“

vedení
O KOM SE KDY MLUVILO
jako o kandidátovi na děkana:
Václav Linkov
Lenka Rovná
Tomáš Sedláček
Jan Jirák
Tomáš Cahlík
Václav Moravec
Petr Just
Jiří Pešek
Martin PotůčekJeho prohlášení je tak už nejméně třetí tohoto druhu. Podle neoficiálních informací zvažoval kandidaturu ve druhém kole například právě Václav Moravec. Senátorům se takovýto přístup příliš nezamlouvá. Není prý zcela fér vůči těm, co se přihlásili do prvního kola. „Hlásí se vždycky napřed ten nejsilnější. Ti další zkrátka čekají, jestli bude druhá, případně další volba,“ komentoval situaci Petr Jüptner, předseda AS FSV.

Potůčkův příspěvek navíc kvitoval senátor Nigrin slovy: „V týmu profesorky Rovné jsem měl být také, a Vás jsem tam neviděl.“ Profesor Potůček situaci záhy vysvětlil tím, že v kolektivu patřil do širšího okruhu spolupracovníků.

2 219 ×
Sdílej článek


Hodnocení

špatnýpodprůměrnýprůměrnýdobrývýborný (3 hlasujících, průměrné hodnocení: 5,00 z max. 5)
Loading...

Související články:

3 komentáře: “Jakub Končelík do čela FSV: 18 z 20 hlasů pro”

  1. jahudka napsal:

    Od kdy nový děkan nastupuje? Od nového roku?

  2. admin napsal:

    Ode dne kdy ho do funkce jmenuje rektor UK.

  3. Petr napsal:

    přesněji: pokud jej rektor potvrdí, tak od 1.2.2010; AS fakulty volí „jen“ kandidáta na děkana