Jaké je domácí vězení v Bělorusku? Předvede to Divadlo Archa

Příběh bývalé ukrajinské premiérky Julie Tymošenkové, které soud nejprve udělil domácí vězení a poté ji poslal do skutečné věznice, obletěl a pobouřil celý svět. Ale podobné situace nastávají i v jiných státech, které nám nejsou tak vzdálené. Příkladem je Bělorusko. Tam byl k domácímu vězení odsouzen bývalý opoziční kandidát na prezidenta Vladimir Něklajev.

O odsouzení Něklajeva se v českých médiích příliš nemluvilo ani nepsalo. Přesto by tyto kroky vládců (nebo mnohdy spíš diktátorů) východoevropských zemí neměly zapadnout. Nejspíš i proto se renomovaný moskevský soubor Teatr.doc rozhodl vytvořit inscenaci, která je spíše než divadelní hrou autentickou divadelní reportáží o domácím vězení v současném Bělorusku, která nás nechává nahlédnout za oponu.

Představení Dva v Tvém domě je inspirováno skutečným případem Vladimira Něklajeva. Po volbách ho zatkli a odsoudili k domácímu vězení. Do jeho dvoupokojového bytu se tak k němu a jeho ženě nastěhovali dva agenti KGB, kteří ho neustále hlídali.

Inscenaci 29. a 30. ledna představí pražské Divadlo Archa. „Teatr.doc se radikálně staví k problémům současného Ruska, není tudíž v milosti ruských úřadů. Divadlo Archa je hrdé, že se může na tomto projektu podílet a představit ho v premiéře českým divákům,“ říká k tomu ředitel divadla Ondřej Hrab.

Diváci, kteří na představení zavítají, tak budou mít možnost nalézt odpovědi na celou řadu otázek, které z problematiky plynou. Jaké to je žít ve vlastním bytě neustále pod dohledem dvou fízlů? Jak se mění vaše osobní vztahy v rodině, když jste ztratili soukromí? Pokud se rozhodnete jít do divadla, čeká vás zajímavý zážitek. Pokud ne, nesmutněte. Sociál vám přinese exkluzivní recenzi.

112 ×
Sdílej článek


Hodnocení

špatnýpodprůměrnýprůměrnýdobrývýborný (zatím žádné hodnocení)
Loading...

Související články:

Komentáře nejsou povoleny.