Jak vyzrát na zkouškové?

Zkouškové – nejzákeřnější součást vysokoškolského života. Způsobů, jak toto období přestát ve zdraví, je celá řada. Podělím se s vámi o metody, které jsem stihla v předcházejících měsících vyzkoušet já.

 

metoda 1.: STUDY HARD

A je to tady – týden T, den D a hodina H. Oficiálně začíná zkouškové. Maturita, ta prý byla proti takovému zkouškovému lehárko! Takže, nejdůležitější je nic nepodcenit! Jednou jsem na vysoké škole a taky se podle toho budu chovat. Začnu brát učení vážně. Hned zítra vyrazím nakoupit potřebné pera, tužky, zvýrazňovače a hlavně učebnice (já na to učení totiž vyzraju – nebudu se učit z pochybných poznámek uveřejněných na internetu, všechno si hezky pročtu, pochopím, naučím a bude to! Nejde mi přece o diplom, že, nýbrž o kvalitní vzdělání!). Radši ještě napíšu o poznámky spolužákům (co když někdo pochytil o pár slov víc než já?) a mrknu na web stránky profesora! Projdu to, všechno. Začínám zítra.
Tip: Ponechejte si od veškerých učebnic účtenky, popř. se co nejrychleji zaregistrujte se studentskou burzu.

metoda 2.: HOSPODYŇKA

Na druhou stranu, jsou přece i důležitější věci než škola a zkoušky. Co ten bordel ve sklepě? Prach na parapetu v pokoji? Jak to, že mi to nikdy nevadilo?? Radši se na to hned vrhnu, v takovém prostředí se přece učit nedá, to je jasné. A z gruntu – srovnám knížky podle abecedy, zalepím díry v igelitových taškách, vydrhnu konečně ty spáry mezi dlaždičkama!! To do zítra nevydrží ani náhodou. A večer uvařím rodině svíčkovou! Ať se jdu radši učit? Že příprava trvá několik hodin? NO A? Strava je nakonec „základ života“ (takhle nějak to bylo, myslím…), přeci taky neumřu hlady, jen proto že je zkouškový, že jo…
Tip: Varování při snaze kombinovat učení a vaření/pečení (následky mohou být nepříjemné).
Poznámka: Výše uvedená metoda obvykle ústí do tzv. vylepšené metody 2, pracovně nazvanou „Just Do Something Else!! ANYTHING!“ Typickou aktivitou je např. složení několik let nedokončených puzzlí o 2000 kusech. Challenge Accepted! Což mi připomíná… How I Met Your Mother!!! (dále se nechte vést volným proudem asociací)

metoda 3.: SEBEMRSKAČSTVÍ

Ty hloupej, neschopnej, línej blbče!! (fantazii se meze nekladou, alternativní výrazy nechť si doplní čtenář sám)! To čekáš, že se naučíš dvousetstránkovou učebnici na noc? Proč jsi celý odpoledne vytírala za skříní?! Teď si prostě sedneš ke stolu a nezvedneš se, dokud nedokončíš aspoň polovinu! Žádný jídlo, žádný povídačky s rodinkou (kdo má tak na tohle čas??), žádný slova útěchy od okolí (jasně, vy tak víte, co mě zítra čeká! Nikdo na světě teď netrpí tak jako já!).
Tip: Vyhněte se ostrým předmětům, slovní a psychická tyranie většinou postačí.

metoda 4.: SHARING

Schválně, jestli Hanka už to umí, radši zčeknu facebook. Jé, tady je lidí! No jo, taky nestíhají! 🙂 Radši to s nima proberu, že taky nemám vůbec na nic čas… I počet členů skupin „Nejhorší roční období je zkouškové,“ „Nenávidím zkouškové období,“ a „Vys**t se na učení“ prudce vzrostl, jsme na tom všichni opravdu bledě… A co teprv ty nové skupiny!! Já přece také „Miluju svá ZELENÁ políčka v ISu po úspěšných zkouškách“ a „Nesnáším čekání na výsledek zkoušky (zápočtu)!!!“, a rozhodně tedy „Chci, aby nás zkoušel ten, co nás to naučil!!!“ No ještě, že jsme v tom všichni spolu! Mám pocit krásné studentské soudržnosti, když zhlížím všechna ta povzbuzující videa, písničky a fotky! Konečně jednou také investuji čas během zkouškového do něčeho SMYSLUPLNÉHO!

metoda 5.: DRUGS

Jediná metoda, kterou jsem (zatím) na vlastní kůži nevyzkoušela. Spolehlivé zdroje ovšem radí – nakupte zásoby tablet obsahujících čistý kofein, brazilskou Guaranu a balení energetických nápojů. (ale jak by řekl Jiří Babica: když nemáš gvaránu, tak dej, víš co, kafe, no a když ani kafe, tak tam prostě hoď čaj aspoň, no…“. Konzumujte několik předešlých dnů i nocí před zkouškou. Není vyloučeno, že pro stejný účinek bude potřeba postupně zvyšovat dávky. Výsledek ovšem stojí za to. Navzdory všem matematickým zákonům se čas potřebný k pročtení všech materiálů prodlužuje na dvojnásobek.
Tip: v případě, že s danou metodou nemáte zkušenosti, vyhněte se jejímu prvnímu použití před osudovou zkouškou
Tip č. 2: pro zastánce kvalitní stravy (a posery) je zdravější alternativou ginko biloba, hořká čokoláda a ten stejný sójový suk, který nám na základce posiloval mozek

metoda 6.: FEEL AWESOME

Dobře já, dobře já, už zbývají jen čtyři zkoušky. A co když si je dám všechny do jednoho týdne? Zaplácnout si měsíc prázdnin je zbytečný. Vlastně to zkusím dát vše do jednoho dne!!! A hned zítra! Asi na sociologii nestihnu dorazit včas, ale ono no stress, baby. Everything’s cool. Vlastně si teď dám pár hodin volno, večer SE to nějak zvládne… Aspoň konečně dokoukám všechny epizody oblíbených seriálů! A hned pak se připojím do studentské unie, přece se o zkouškovém nebudu nudit! Vzhůru do E-klubu! A do Sociálu! A co když si tu seminárku nechám na zítra a rovnou napíšu pro Sociál nějaký článek…?

1 701 ×




Sdílej článek


Hodnocení

špatnýpodprůměrnýprůměrnýdobrývýborný (6 hlasujících, průměrné hodnocení: 4,33 z max. 5)
Loading...

Související články:

Komentáře nejsou povoleny.