Jak to u nás chodí aneb Pár informací nejen pro prváky

Škola není holubník. I na Fakultě sociálních věd platí harmonogram, studijní řád, knihovní řád, vnitřní pokyny, vyhlášky i nepsané zvyky. Pro prváky přináší Sociál 10 tipů, na co si dát na začátku studia pozor.

1. Harmonogram akademického roku je dostupný na internetu. Mnohá důležitá data jsou zatím ještě daleko, ale určitě se vyplatí zapsat si je do diáře. Věřte, že není příjemné přijít na osmou do školy v den Děkanského volna (18.11.2005 a 14.4.2006) nebo v Rektorský den (17.5.2005). A mezi dalšími termíny samozřejmě nepřehlédněte zkoušková období, data odevzdání bakalářských a magisterských prací atd.

2. Do pátku 14. října jste si měli zapsat předměty do Studijního IS Tajemník na webových stránkách FSV. Pokud jste tento termín prošvihli, okamžitě se obraťte na studijní oddělení. Nezapsané předměty totiž nelze absolvovat. Některé předměty, do kterých jste se zapsali, mohly být navíc pro malý zájem zrušeny a vy o tom ani nemusíte vědět. Dodatečná kontrola je proto na místě.

3. Rozvrh si každý student sestaví víceméně sám. Není nutné vybírat jen z předmětů pro aktuální ročník, lze se zapsat i do kurzů jiných ročníků. Pokud jste si zapsali málo předmětů, zkontrolujte, zda výsledný součet získaných kreditů (bodů za absolvované předměty) dosáhne požadované hranice – jinak by vám po zkouškovém období hrozil vyhazov ze školy.

4. Co se týče docházky, je většinou volná, někteří přednášející však účast vyžadují a zapisují si absence. Krom toho někteří vyžadují i domácí úkoly. Podcenit docházku a úkoly se nevyplácí, protože vám pak vyučující nemusí přidělit kýžený zápočet nebo vás připustit ke zkoušce.

5. Na vysokých školách platí určitá pravidla slušnosti a vzájemného respektu. Je žádoucí oslovovat vyučující podle jejich nejvyššího titulu (magistr, doktor, docent, profesor, ale rozhodně ne kandidát věd). Pokud nabudete pocit, že je pro vás některá z přednášek nesnesitelně nudná, jděte si raději povídat se spolužákem do bufetu. Ve třídě sedět nemusíte, nemusíte se ptát, zda můžete na záchod… Svačit nebo poslouchat walkman sice můžete i o hodině, ale pokud možno tak, abyste spolužáky nerušili. Od členů akademické obce se očekává slušné chování.

6. Učebnice se na vysoké škole nefasují. Vyučující většinou uvedou povinnou a doporučenou literaturu. Knihy si buď koupíte (Karolinum, NeoLuxor a jiná větší knihkupectví) nebo si je půjčíte v knihovně. Ale pozor! Je velmi nepříjemné přijít do knihovny týden před zkouškou a zjistit, že všechny výtisky potřebných učebnic jsou rozpůjčované.

7. Pro studenty FSV je důležitá především knihovna v Hollaru a v Jinonicích. Pro zapůjčení knih je nutný pouze studijní průkaz. Výpůjčky jsou bezplatné, zato kopírování se platí. Musíte mít buď copy kartu s nabitým kreditem nebo kredit nabitý na studentském průkazu (v Jinonicích toto zajišťuje správce počítačů ve 2.patře budovy A). Ke knihovnám zbývá ještě dodat, že některé knihy jsou dostupné jen prezenčně a lze je číst pouze ve studovně.

8. Pokud vaše docházka nebude zrovna pravidelná, pořiďte si skripta (učebnice ke konkrétním kurzům). Jejich obsah je téměř totožný s obsahem přednášek. Ne všichni vyučující však skripta ke svým přednáškám vydali a existující skripta jsou v knihovně doslova na roztrhání. Některá naopak kolují na internetu.

9. To poslední, co vás v tomto semestru potká, jsou zkoušky. Nepovedená zkouška nic neznamená. Máte celkem tři pokusy (řádný, první a druhý opravný termín). Pokud ani tak neuspějete, můžete si předmět zapsat opět v dalším roce. Nezapomeňte, že zkoušku nemůžete dělat z předmětu, na který nejste od začátku semestru zapsaní.

10. A co dodat na závěr? Nebojte se ptát se. Zeptejte se, pokud něco hledáte, pokud něčemu nerozumíte, pokud potřebujete pomoc. Spolužáci i vyučující vám rádi poradí. Vyučující k tomu mají vyhrazeny konzultační hodiny (které byste měli respektovat). Rozhodně se nebudou zlobit, pokud je během nich navštívíte. Někteří alespoň jednu návštěvu přímo vyžadují, ostatní ji určitě ocení.

P.S. Jinonická budova má dvě „věže“ – A a B. Učebny a kabinety jsou číslovány například 1037 (přízemí), 2080 (druhé patro), 3019 (třetí patro) atp. Jenže posluchárna 2080 je na áčku nebo na béčku? Pomůcka je jednoduchá. Výtah blíže menze a záchodům vede k místnostem budovy A očíslovaným vyššími čísly (2080, 3065…). Naopak výtah blíže ke knihovně a vrátnici vede k místnostem budovy B s nižšími čísly (2019, 3017, 3018…)

406 ×
Sdílej článek


Hodnocení

špatnýpodprůměrnýprůměrnýdobrývýborný (zatím žádné hodnocení)
Loading...

Související články:

Komentáře nejsou povoleny.