International Prague Days 2007 – jenom utopie!?

Třetí únorový týden jsem měl možnost strávit v Helsinkách – zúčastnil jsem se International Helsinki Days – programu, při kterém se do Helsinek sjede zhruba třicítka studentů z celého světa. A tím myslím opravdu z celého světa – byli tady lidé z Peru, USA, Thajska nebo Taiwanu. Bydleli jsme v apartmánech studentů Hankenu (švédská Business school v Helsinkách – mimochodem, máme s ní smlouvu v rámci programu Socrates), navštívili několik finských firem – například sídlo Nokie nebo společnost Kone, která montuje výtahy. Hlavně jsme si ale užili opravdu spoustu zábavy a většina z nás si Finsko jednoduše zamilovala.

Už během finského týdne jsem přemýšlel o tom, jestli by podobná akce nešla zorganizovat i na naší škole. Myslím, že i organizátoři si toho z toho týdne spoustu odnesli, a tím nemyslím jen zameškané přednášky a kruhy pod očima. Nedošel jsem ale ke zrovna veselému závěru a to hned z několika důvodů.

Zaprvé celá akce byla zastřešená finskou studentskou unií, která má opravdu velkou moc i finanční prostředky. Účast v ní je pro studenty povinná, platí se roční příspěvek zhruba padesát euro, který se může zdát vysoký – unie ale zajišťuje veškerý studentský život, který je ve Finsku daleko bohatší než u nás. Každý den jsme měli stylovou večeři v prostorách studentské unie v novém sále vybaveném moderní audiovizuální technikou a barem. Ve vedlejších místnostech má unie kanceláře, bufet… Je to zkrátka fungující organizace. V tomto ohledu jsme u nás ještě v pionýrských dobách, na FSV studentské organizace pořád pouze paběrkují.

Dalším důvodem mé skepse je přirozená lenivost Čechů. Krásným příkladem je to, že v Helsinkách jsem byl jediný Čech (Poláci byli hned čtyři). Přitom mi vyplnění webové přihlášky zabralo zhruba patnáct minut a těchto patnáct minut mi přineslo jeden z nejkrásnějších týdnů v životě. Na saunu spojenou s „rolling in the snow“ hned tak nezapomenu. Přitom plakát inzerující tuto akci viděla většina z vás (ano, je to ten „s labutí“)…

Rád bych se ale mýlil a za svého studia na IES se dočkal něčeho podobného i v naší matičce stověžaté… Chce to jen mít chuť udělat něco navíc. Odměna je opravdu sladká a mít známé po celé Evropě je opravdu báječné.

Jakub Vilhelm
člen AS FSV za IES
jakubvilhelm [zavináč] centrum.cz

507 ×




Sdílej článek


Hodnocení

špatnýpodprůměrnýprůměrnýdobrývýborný (zatím žádné hodnocení)
Loading...

Související články:

Komentáře nejsou povoleny.