Insignie FSV budou možná za pět let

Proděkan pro public relations Miroslav Kunštát předložil senátu plán na přípravu fakultních insignií. Už za pět let tak možná nebudou studenti skládat imatrikulační či promoční slib na žezlo Filozofické fakulty.

Proces přípravy fakultních insignií (latinský výraz pro odznaky vyšší státní nebo společenské hodnoty) probíhá již delší dobu. Jak připomíná kunsthistorička Anita Pelánová z IMS, uskutečnila se před čtyřmi lety dokonce již jedna neúspěšná výtvarná soutěž o návrh žezla.

Na Kunštátův podnět vznikla v dubnu v rámci akademického senátu zvláštní komise, která se přípravou insignií bude poprvé zabývat koncem května. Vedle Kunštáta a Pelánové v ní zasedne také člen pedagogické komory AS Roman Pazderník (IES) a student IKSŽ Ondřej Aust.

insignie FF
FSV nemá patnáct let po svém vzniku vlastní insignie, provizorně užívá žezlo Filozofické fakulty
foto: Saori Kawashta

Podle Pelánové by nemělo žezlo být příliš komplikované, zároveň však musí obsahovat symbolický náboj. Konečná podoba nového žezla ale bude určena výtvarnou soutěží. Ta sice bude otevřena každému, včetně studentů, hlavními účastníky by nicméně měli být umělci, kteří se touto oblastí užitého umění zabývají. Kunštát chce v této souvislosti oslovit také Vysokou školu umělecko-průmyslovou i specializované výtvarné ateliéry.

„Máme představu, že by to žezlo mělo být krásné. Nedovedu si představit, že by krásné žezlo bylo levné,” říká proděkan Kunštát. Podle jeho odhadu by se celkové náklady na návrh a zhotovení měly pohybovat mezi půl a jedním milionem korun. Přesnou sumu bude však možné stanovit až na základě definitivního výtvarného návrhu. „Předpokládám, že rozpočtové prostředky FSV budou použity z menší části. Konkrétní sponzory bych v této souvislosti nejmenoval, zatím žádné přísliby nemáme,” dodává proděkan.

Jasný prozatím není ani přesný termín dokončení nového žezla. „Ultimativně určovat přesné datum není to nejdůležitější. Nejvíc záleží na tom, abychom pečlivě – nikoli pod časovým či jiným tlakem – připravili konečný návrh, podle kterého insignie vzniknou,“ podotýká Ondřej Aust. Proděkan Kunštát by byl rád, kdyby si jej fakulta mohla „darovat“ k 20. narozeninám, tedy za necelých pět let.

Originální řešení FHS

Otázkou insignií se nedávno zabývala i nejmladší Fakulta humanitních studií UK. Podle jejího děkana Jana Sokola se podoba žezla začala řešit již tři roky po vzniku FHS. „Je škoda se vzdávat symbolických aktů, které na univerzitě máme. Zdálo se mi ale také, že je třeba tyto rituály oživit, aby nevyznívaly jako prázdné divadlo,“ říká Sokol. Zároveň poznamenává, že měl od začátku jasnou představu o rysech žezla: dřevěné, zdobné, s „nějakým obsahem.“

Realizaci a konkrétní podobu děkan přenechal svému bratrovi a rodině. Sokol také celkové zhotovení sám uhradil a žezlo fakultě daroval. Konkrétní cenu odmítl zveřejnit, uvedl však, že se pohybovala v řádech desetitisíců. Následovalo schvalování rektorátní komisí, které podle děkanových slov proběhlo „kupodivu dost hladce.“

„Neslyšel jsem zatím žádnou negativní reakci, snad jen, že to žezlo je dost těžké. Jedná se o masivní dřevo (lípa a švestka – pozn. red.), kovový prstenec váží asi kilogram,“ říká prof. Sokol. Na závěr podotýká: „Univerzitní žezlo není královské žezlo, ale původně pastýřská hůl na odhánění vlků. Všechna ta novorenesanční pozlacená univerzitní žezla napodobující královská jsou vlastně omyl.“

952 ×
Sdílej článek


Hodnocení

špatnýpodprůměrnýprůměrnýdobrývýborný (zatím žádné hodnocení)
Loading...

Související články:

Komentáře nejsou povoleny.