IMS expanduje i do Pacifiku

V posledních měsících se stále častěji spekuluje o možném rozšíření teritoriálního záběru IMS. A nejde jen o sny – nabídka nových i reformovaných magisterských programů se rozšíří zřejmě už příští rok. Současná Ruská a východoevropská studia projdou změnami a nově budou zahrnovat celou oblast bývalého komunistického světa. Nabízeny budou i tři užší specializace: středoevropská, balkánská a euroasijská včetně Kavkazu a střední Asie.

Novinkou má být obor Central and East European Studies. Půjde o pilotní projekt iniciovaný londýnskou UCL v rámci celoevropského programu Erasmus Mundus. Zahrnovat bude pět univerzit – kromě Prahy ještě Helsinky, Tartu, Budapešť a Krakov.

Dvouletý program bude zaměřený na střední a jihovýchodní Evropu. Studenti budou první rok v Londýně a další rok se rozjedou na příslušnou univerzitu, kde budou dělat závěrečné zkoušky a diplomovou práci. Také do tohoto oboru se bude zřejmě možné hlásit již za rok. Schvalování také čeká Bezpečnostní studia, nový obor v rámci americké specializace, jehož otevření se předpokládá v roce 2007 či o rok později.

Budeme se učit čínsky?

O zřízení pacifických nebo dálněvýchodních studií se uvažuje v horizontu čtyř let. Pacifická studia by měla zahrnovat pobřeží USA a Ruska, Japonsko, Čínu, Koreu a Vietnam. Podle ředitele IMS Jiřího Vykoukala to ale bude vyžadovat změny v bakalářském cyklu, protože se bude požadovat i znalost příslušných asijských jazyků. Počítá se proto i s užší spoluprací s Filozofickou fakultou UK.

Jako předstupeň ke zkoumání pacifické oblasti má sloužit již existující úspěšný projekt Contemporary Japanese Affairs. „Je to pilotní program a podobně by do čtyř let měl vzniknout i program korejský, čínský, americký a ruský. Možná z toho vytvoříme samostatný obor a katedru,“ dodává Vykoukal.

488 ×
Sdílej článek


Hodnocení

špatnýpodprůměrnýprůměrnýdobrývýborný (zatím žádné hodnocení)
Loading...

Související články:

    žádné články nenalezeny

Komentáře nejsou povoleny.