IES je na vrcholu „ekonomického řetězce“. Rozdrtil i VŠE

ředitel IES Martin Gregor

V žebříčku veřejných vysokých škol, který sestavily Hospodářské noviny, se letos utkalo celkem 71 fakult a bojovalo se celkem v devíti oborech. Mimo jiné v právu, medicíně, psychologii, informatice či sociologii. Celkově si prvenství odnesla Univerzita Karlova, zvítězila celkem pětkrát. Královskou disciplínou tohoto klání lze nazvat obor ekonomie, ve kterém byla největší konkurence. Právě v této disciplíně se letos podařilo Institutu ekonomických studií FSV UK sesadit z trůnu Národohospodářskou fakultu VŠE a zcela opanovat tuto kategorii.

O co jde v žebříčku Hospodářských novin?

Celkově jsem jeden z lidí skeptických v přístupu k sestavování jakýchkoli žebříčků, jejichž výsledky vznikají většinou na základě záhadných dat či informací, které jsou vždy „velmi věrohodné“. Hospodářské noviny ale jasně definovaly, z čeho jejich žebříček vychází. Porovnávají vybrané obory na základě kritérií, která by mohla být podstatná pro případné uchazeče o studium.

Řadí sem „světovost školy“, což je kritérium, které sleduje mobilitu studentů i pedagogů, pokud jde o zahraniční stáže a studijní pobyty. Podstatné je také to, kolik zahraničních studentů na fakultu v rámci těchto programů přijíždí. V žebříčku se zohledňuje také zájem o školu (tedy množství uchazečů), náročnost přijímacího řízení (množství přijatých studentů z celkového počtu uchazečů), množství doktorandů na fakultě a množství studentů na jednoho pedagoga (v tomto případě čím méně studentů na pedagoga, tím lépe). Žebříček zohlednil i výsledky, které získal o absolventech prostřednictvím fakult – lze tím zjistit, jestli škola stojí o zpětnou vazbu od svých bývalých studentů. Posledním zohledňovaným bodem byl výzkum a věda, kde HN vycházely ze statistiky Rady vlády pro vědu a výzkum.

Král je mrtev, ať žije král

Největším porovnávaným oborem byla ekonomie. O prvenství se ucházelo 17 fakult veřejných škol. IES na FSV se ukázal být nadprůměrným v mnoha ukazatelích, v HN si za to vysloužil označení „suverénně nejlepší“. Po loňské prohře se tedy IES vrátil na „ekonomický trůn“.

Jediná kategorie z hodnocených, ve které IES nezvítězil, byl „zájem o školu“. Na IES se loni hlásilo 613 uchazečů, na Provozně-ekonomickou fakultu České zemědělské univerzity se oproti tomu hlásilo 9688 zájemců. IES tedy vzhledem k počtu uchazečů přijme, podle kritérií HN, ke studiu poměrně hodně studentů, a to 49,4%. Ekonomové FSV ale zabodovali na poli absolventů, podle průzkumu si absolvent s nástupním platem přijde zhruba na 40 tisíc, což je solidní nadprůměr. Ve vědě si naši ekonomové vysloužili plný počet bodů, stejně tak ve „světovosti“, kde měli solidní náskok před VŠE.

Celkově tedy IES zvítězil se 45,5 body nad Národohospodářskou fakultou VŠE v Praze (37,4), která obsadila stříbrnou příčku a nad Fakultou mezinárodních vztahů VŠE v Praze (34,1), která si odnesla bronz.

Těsný zápas sociologů

Brněnská Masarykova univerzita si letos celkově trochu pohoršila. Nejen, že přišla o své pravidelné prvenství v oboru Psychologie, o které ji připravila FF UK, ale ztratila i své suverénní vítězství (držené od roku 2008) v oboru Sociologie. O první místo sice nepřišla zcela, ale dělí se o něj s Filozofickou fakultou UK. Sociologie na FSV skončila třetí.

V čem podle žebříčku Hospodářských novin FSV ztrácí? Na Brno tratí docela citelně ve vědě, na Filozofickou fakultu jí chybí uchazeči. FSS na MU v Brně si tedy shodně s FF UK vysloužila 12,6 bodů, FSV získala 10,4.
Ano, byl to zase jeden žebříček z mnoha a až přijde jiný, možná všechno vyhodnotí trochu jinak. Na základě toho aktuálního se ale FSV může poplácat po rameni. Do průzkumů zasáhly sice jen dva její obory, ale jeden si odnesl prvenství a druhý bronzovou medaili. Třeba se jednou dočkáme komplexnějšího srovnání všech veřejných i soukromých vysokých škol, tak jak po tom volá např. NERV. V některých evropských zemích jsou celostátní žebříčky standardem.

Kompletní srovnání všech devíti zkoumaných oborů si můžete přečíst v Hospodářských novinách z 9. února 2012 nebo na webových stránkách deníku.

743 ×
Sdílej článek


Hodnocení

špatnýpodprůměrnýprůměrnýdobrývýborný (zatím žádné hodnocení)
Loading...

Související články:

Komentáře nejsou povoleny.