Historik Jan Křen vyhrál Magnesii Literu
Profesor Jan Křen z Institutu mezinárodních studií obdržel prestižní cenu Magnesia Litera. Jeho loni vydané dílo Dvě století střední Evropy uspělo v kategorii nejlepší naučná knížka v konkurenci dalších 55 titulů.
„Mám z toho samozřejmě radost. Kdyby to ale bylo na mě, zvolím ty savce (knihu Zaniklá sláva savců – pozn. red.),“ říká čerstvý vítěz. Na slavnostním vyhlašování výsledků soutěže 24. dubna, které přenášela i Česká televize, však ocenění převzala redaktorka knihy Milena Janišová. Křen tou dobou totiž přednášel na univerzitě v německých Brémách a podle svých slov se o vítězství dozvěděl od kolegů.
Rozsáhlé a svým pojetím zcela jedinečné dílo je výsledkem několikaleté práce na nesnadné syntéze moderní historie středoevropského regionu, která překračuje tradiční pojímání národních dějin, s ohledem na širší souvislosti. Výklad doplňují medailony osobností, exkurzy a interpretace jednotlivých období. Konkrétní podobu získala Dvě století střední Evropy díky stejnojmennému povinnému předmětu bakalářského studia na IMS.
„Velmi mi pomohli mladí spolupracovníci, jako takový korektiv. Velkou část toho rukopisu také četli a připomínkovali kolegové ze zahraničí,“ říká Jan Křen. Sebekriticky však dodává, že s řadou kapitol dnes už není zcela spokojen. „Navíc to není žádné čtení do postele, kniha prý váží 2 kila 92,“ poznamenává s nadsázkou. Přesto se publikace těší velkému zájmu čtenářů, nakladatelství Argo už dokonce zvažuje dotisk.
prof. PhDr. Jan Křen, DrSc.
Jan Křen se narodil v Praze v roce 1930, vystudoval historii na FF UK, kde také působil. Poté, co mu po roce 1968 byla zakázána činnost, živil se jako vrtač studní. Přispěl také do několika samizdatových edicí. V roce 1992 založil Centrum německo-rakouských studií při FSV, které se roku 1994 přerodilo v IMS. Toho byl Křen také prvním ředitelem a v současnosti zde působí na katedře německých a rakouských studií.