Historie druhé nejmladší fakulty Univerzity Karlovy

Většina z našich současných studentů fakulty nastoupila již v době, když měla fakulta pět institutů a sídlila ve třech budovách – v Hollaru, Jinonicích a Opletalce. čas, kdy se v Hollaru tísnily tři instituty a na velké přednášky „úvodů“ se jezdilo do Ládví nebo do Vokovic nám nyní přijde jako vzdálená minulost.

Fakulta sociálních věd byla ustavena 1. června 1990. U jejího vzniku stály významné osobnosti z každého z dnešních institutů – zástupci bývalé Fakulty žurnalistiky byli Barbara Köpplová a Jan Jirák, sociology vedl Miloslav Petrusek, politologii zakládal Rudolf Kučera a za ekonomy je třeba zmínit alespoň Jiřího Hlaváčka. Prvním děkanem fakulty se stal novinář čestmír Suchý.

Děkan zakladatel a děkan budovatel. Žurnalista čestmír Suchý a sociolog Miloslav Petrusek.
(fotogalerie shrnující 15 let FSV)

Foto: Alena Lábová

Skromné začátky

Zpočátku byl jedinou budovou fakulty palác Hollar na Smetanově nábřeží, ve kterém do 70. let působilo Sdružení českých umělců grafiků (zůstala po nich galerie Hollar v přízemí budovy), pak patřil Fakultě žurnalistiky a dnes v něm sídlí děkanát FSV a Institut komunikačních studií a žurnalistiky. Krátce po vzniku byl k fakultě přičleněn obnovený Ústav sociálně-politických věd UK a sociologové tak získali prostory přímo v Karolinu. Další místnosti přibyly, když profesor Křen s podporou ministerstva zahraničí založil Centrum pro německá a rakouská studia, které se usídlilo v budově bývalého kláštera sv. Havla v Rytířské ulici (tento objekt IMS stále využívá, vede se však o něj soudní spor).

V roce 1993, již za nového děkana Miloslava Petruska, došlo k organizačnímu rozčlenění fakulty na instituty a o rok později přibyl k původním čtyřem ještě Institut mezinárodních studií. Podle údajů ing. Blanické, vedoucí studijního oddělení, měla fakulta v té době, tedy v roce 1993, celkem 545 studentů. V následujících letech došlo k raketovému nárůstu jejich počtu, zejména díky zvyšování počtu přijatých a otevírání dalších studijních programů. Bylo jasné, že se fakulta do stávajících místností nevejde.

Prostor k expanzi

Na konci devadesátých let se zvažovalo hned několik možností, jak získat další prostory, v úvahu připadala například bývalá kasárna na Náměstí Kinských. Mezitím se v roce 1999 Institutu ekonomických studií podařilo získat a zrekonstruovat budovu FTVS v Opletalově Historie druhé nejmladší fakulty Univerzity Karlovy ulici. Když člověk vidí dnešní aulu v přízemí budovy, vůbec mu nepřijde, že je to původně tělocvična.

Ostatním institutům vytrhlo trn z paty Ministerstvo školství, když univerzitě v roce 2000 přenechalo vznikající objekt v Jinonicích. Projekt stavby bylo nutné upravit, neboť počítal pouze s kancelářemi pro úředníky ministerstva. Proto také dodatečně vyprojektované posluchárny v Jinonicích nemají žádná okna.

V současnosti na FSV studuje přes 2700 studentů a jejich počet se v posledních letech stabilizoval. Proto v nejbližší době fakulta kromě půdní vestavby v Hollaru žádné další prostorové akvizice neplánuje.

Související články:
B.Osvaldová: Pět vzpomínek na zrod naší fakulty (15.02.2006)
J.Á.Víšek: Naše vysoké renomé nebude lehké udržet (15.02.2006)
L.Rovná: 15 let je závazek do budoucna (15.02.2006)
M.Mejstřík: IES naplňuje vizi svého rozvoje (15.02.2006)
L.Mlčoch: Fakulta sociálních věd už má občanku (15.02.2006)
M.Petrusek: Fakultu jsme personálně stavěli na zelené louce (15.02.2006)
M.Gregor: Pokrok navzdory (15.02.2006)
J.Jirák: Kolik je jedna čtyřiačtyřicetina (15.02.2006)

2 369 ×
Sdílej článek


Hodnocení

špatnýpodprůměrnýprůměrnýdobrývýborný (1 hlasujících, průměrné hodnocení: 1,00 z max. 5)
Loading...

Související články:

Komentáře nejsou povoleny.