Grznár: založíme samosprávu

Miro Grznár

Původně jsme počítali s celoročníkovou diskusí každého s každým, ale to se kvůli neshodám ukázalo jako velmi naivní, říká Miro Grznár, jeden z hlavních autorů Bludného institutu.

Kdy přesně a jak se zrodila iniciativa BI?
Kořeny bych hledal v náladách v našem ročníku na konci letního semestru. Kritika toho, co nám ISS nabízí, se tehdy citelně vystupňovala a objevovala se v různých obměnách v nejrůznějších situacích včetně hospod. Nápad jako takový pak vzešel z dojmů z návštěvy prof. Petruska, se kterým jsme tehdy spolu s Vítem Kazmarem vedli celkem dlouhý rozhovor. Dost nás překvapilo, že s námi skoro ve všem souhlasil. Psát se začalo na začátku letošního zimního semestru.

Konzultovali jste svou iniciativu se spolužáky z jiných ročníků nebo s dalšími učiteli?
Jenom mezi druháky jsme hledali shodu přes půl roku. Děsím se představy, co by se stalo, kdybychom oslovili i ostatní ročníky a tedy lidi, které osobně příliš neznáme. Další věc je, že zkušenosti jednotlivých ročníků jsou velmi různé, což se ostatně ukazuje v jejich reakcích na Bludný institut.

Pokud jde o učitele, kromě morální podpory od profesora Petruska, jsme mluvili s docentem Kabelem. Ten nás informoval o finančním stavu ISS. Jako jediného jsme ho také požádali o spolupráci na textu. Měli jsme obavy, že by se v něm mohly objevit scestné výtky způsobené nedostatkem informací. On to odmítl s tím, že na náš text velmi rád spolu s ostatními učiteli odpoví, a právě proto se nemůže podílet na jeho formulaci, což je pochopitelné. Dá se tedy říct, že jde o čistě druháckou záležitost.

Jakým způsobem jste sjednotili argumentaci v BI? Kdo se na znění BI přímo podílel? Byly přípravy textu provázeny nějakými vážnějšími neshodami?
Ano. Myslím, že to ani jinak nejde. Původně jsme počítali s celoročníkovou diskusí každého s každým, ale to se kvůli neshodám ukázalo jako velmi naivní. V několika prvních měsících zimního semestru vzniklo několik textů, které jsem se pak pokoušel stylově i věcně sjednotit. Spolu s tím se dál diskutovalo. Výsledný text byl kritizován přibližně 15 spolužáky, což nám teprve umožnilo odbourat všechny nepodložené výpady a narážky. Před Vánoci jsme pak oslovili ostatní spolužáky. V téhle fázi se měnily už jenom detaily. Kromě mě a Víta na textu hodně zapracovali i Marta Fedorková a Martin Buchtík. Myslím, že jsme se všichni za toho půl roku naučili trpělivosti, pokoře a toleranci k názorům ostatních.

Jak hodnotíte reakci, která přišla? Čekali jste jinou odezvu? Co vás na té stávající nejvíce překvapilo?
Myslím, že s reakcí je většina podepsaných celkem spokojena. Vedení ISS se k BI postavilo velmi vstřícně. Navrhli nám dlouhodobější spolupráci, budeme-li schopni se lépe zorganizovat. Vzhledem k osudu předchozích podobných iniciativ na FSV jsme původně čekali, že BI skončí ve skartovačce a ne na jednání vedení institutu jako jeden z hlavních bodů. Text odpovědi je jiná věc. Obsahuje například argument, že po analýze hodnocení kurzů zjistíme, že těžké kurzy jsou hodnoceny hůře než kurzy snadné. Bavil jsem se o tom s Michalem Osuským, který analýzy na celé FSV provádí, a ten říkal, že korelace mezi náročností a oblíbeností kurzů je 0,065. Výrok v odpovědi vedení je tedy nepravdivý. Podobně s konstatovanou závislostí počtu studentů kurzu na jeho oblíbenosti – tady je korelace také pod 0,1. Popravdě nechápu, jak se tam tyhle nepravdy mohly objevit, jde ale spíše o detail. Nerad bych odpověď nějak rozsáhleji komentoval, protože jsme se shodli na tom, že budeme s vedením jednat raději osobně. Jsou opravdu velmi ochotní, za což bych jim chtěl poděkovat.

Jak hodláte postupovat dál? Chystá se něco jako studentská samospráva ISS?
Za BI mohu říct, že nebudeme zveřejňovat reakci na odpověď vedení. To by nejspíš nepřineslo nic konstruktivního. Očekávám, že se BI rozplyne spolu s tím, jak dojde ke zformování studentské samosprávy ISS tak, jak nás k tomu vyzvalo vedení. Včera jsem byl na schůzce skupiny lidí z různých ročníků, která má připravit volby tak, aby byly důstojné, a informovat o nich studenty.

Mám z toho opravdu dobrý pocit, protože se nám zřejmě podaří vyhnout nepříjemnostem, které provázely vytvoření SIPSu. Věřím, že nenastanou problémy ani s nejasnými cíly samosprávy, protože nás vedení ISS vyzvalo ke spolupráci při reakreditaci oborů, ani k nechápavému nihilismu ze strany studentů ISS. Už teď se daří organizovat občasné, ale zato velmi veselé studentské srazy, a myslím, že by to samospráva mohla ještě prohloubit. Do budoucna se tedy máme na co těšit.

1 251 ×
Sdílej článek


Hodnocení

špatnýpodprůměrnýprůměrnýdobrývýborný (zatím žádné hodnocení)
Loading...

Související články:

Komentáře nejsou povoleny.