Freiburg: na piškvorky vám čas nezbyde

Freiburg je malé město v podhůří Schwarzwaldu u hranic s Francií a Švýcarskem. Je zde několik vysokých škol, takže město je doslova protknuto studentským duchem. Kdo si myslí, že zde češtinu neuslyší a bude se věnovat pouze němčině, tak se velice mýlí. Narazíte zde na české emigranty, je tu poměrně hodně českých studentů, můžete si zajít do kina na český film a hlavně zde potkáte dost lidí, kteří se česky učí na místní slavistice.

Dále jsou na univerzitě přednášky věnované českým zemím: Tschechen und Deutsche nebo velmi oblíbený kurz Die sudetendeutsche Frage 1918-1947. Mateřskému jazyku se tedy nevyhnete.

Studium je zde na vysoké úrovni a nedá se srovnávat s bakalářským studiem na IMS. Systém výuky a zkoušek je dosti odlišný. Piškvorky si rozhodně během přednášek nezahrajete a po studentech se automaticky očekává příprava, práce a diskuse v hodinách. Jen si hodiny odsedět? To prostě nejde! Nabídka přednášek či seminářů na Albert-Ludwigs Universität není teritoriálně omezená a je velice pestrá, takže můžete studovat třeba Africké konflikty 20. století, Humanitární intervence nebo 11. září a globální válku proti terorismu. Univerzita také spolupracuje se školami v Basileji, Štrasburku a Karlsruhe a pokud si některý kurz nebo přednášku vyberete tam, tak vám náklady na cestu budou proplaceny.

Zápory studia či žití na kolejích snad ani žádné nejsou a mohu jen konstatovat, že studentský život je zde opravdu pestrý. A to i díky obrovskému počtu zahraničních studentů, takže se zde můžete bavit opravdu s celým světem. Místní International Club pracuje velice kvalitně, takže pokud zrovna nejste v partě aktivních lidí, tak se o vaši zábavu postará právě tento klub nebo Studentenwerk, který se o studující stará obecně a studentům připravuje všechny dokumenty a smlouvy týkající se pobytu nebo studia. Tím po příjezdu značně odpadá obíhání úřadů a ten, kdo úplně nevládne jazykem německým má o problém méně.

Těm, kteří uvažují o studiu v Německu, mohu Freiburg jen doporučit. Nejen, že je výjimečný svou polohou u hranic s Alsaskem, ale také duchem, který zde vládne. Stále je co objevovat ve městě či okolí a bez kola, na kterém jezdí všichni, se zde neobejdete. Tak abychom se na konci nedivili, že na studium nezbývá čas.

Jan Fischer (IMS)

620 ×
Sdílej článek


Hodnocení

špatnýpodprůměrnýprůměrnýdobrývýborný (zatím žádné hodnocení)
Loading...

Související články:

Komentáře nejsou povoleny.