Fakulta vyhazovala za opsanou bakalářskou práci

Opisovat se nevyplácí. A zvlášť ne pokud jde o bakalářskou práci. Na vlastní kůži to nyní pocítil i student IMS Tomáš Lehrl. Několik stránek textu si do své práce zkopíroval z internetu, ale oponent jeho podvod odhalil. Výsledek? Po šesti letech studia byl Lehrl ze školy vyloučen.

Na podvod se přitom přišlo poměrně snadno. Bakalářskou práci nazvanou „Zahraniční politika SRN během rozhovorů 2+4“ psal Tomáš Lehrl v němčině, což není ani na IMS příliš obvyklé. Vedoucí práce Jaroslav Kučera opisování sice neodhalil, zhodnotil ji ale jako slabou a k obhajobě doporučil trojku.

Že s textem opravdu není něco v pořádku zjistil až oponent bakalářky Vladimír Handl. Nápadná mu prý byla hlavně jazyková nevyrovnanost. „Některé pasáže byly napsané neobvykle dobrou němčinou, jiné velmi průměrnou,“ potvrzuje také zástupce IMS v disciplinární komisi Petr Balla.

„Opisoval jsem nedopatřením“

Při projednávání Lehrl tvrdil, že text zkopíroval jen nedopatřením, když s ním při psaní bakalářky pracoval. Před komisí pak podepsal protokol, že opsaného textu není zjištěna více než jedna a půl strany. Komise ale dostala před konečným rozhodnutím ještě druhý, rozšířený posudek od doktora Handla. A ukázalo se, že zkopírovaných částí bylo nejméně desetkrát více.

„Po přečtení druhého posudku už jsme neměli pochybnosti o tom, že vyloučení je jedinou správnou možností,“ říká Balla. Pro vyhazov nakonec hlasovalo všech sedm přítomných členů komise. Podle zástupce IES Jakuba Matějů uškodil studentovi nejen extrémně velký rozsah plagiátu, ale především lhaní před komisí.

Obviněný student se odmítl k celému případu vyjádřit: „Jsem přesvědčen, že je to čistě moje osobní věc,“ sdělil Lehrl. Podle předsedkyně disciplinární komise Moniky Hollmannové ale přijal návrh na vyloučení klidně. Méně klidně však přijal zájem redaktorů Sociálu. „Mám pocit, že postup z vaší strany je žalovatelný,“ napsal redakci vyloučený student.

Tomáš Lehrl je zatím stále v šestém ročníku bakalářského studia. Škola ho sice už přijala do magistra, tam však bez obhájené bakalářky nastoupit nemůže. A nejspíš už ani nenastoupí. Nic mu ale nebrání v tom, aby se příští rok přihlásil na IMS znovu. „Možnost vyloučení navždy neexistuje. Pokud by byl znovu přijat, mohou mu být dokonce uznány už splněné předměty,“ vysvětluje Hollmannová.

Lehrl nechtěl možnost návratu komentovat s tím, že oficiální rozhodnutí děkana dosud nedostal. Jan Ámos Víšek ale vyloučení studenta schválil. „Kdyby vyloučen nebyl, fakulta by tím vytvořila nebezpečný precedens,“ sdělil děkan.

Tvrdé tresty? Jen výjimečně

Opisování v bakalářských a diplomových pracích je však na FSV spíše výjimečné. Mnohem větší problém je s podváděním při písemných zkouškách či s kopírováním seminárních prací. „Takovéto menší přečiny se ale řeší v rámci institutu, disciplinární komise se jimi většinou nezabývá,“ říká Balla.

Před komisi se tak dostanou jen nejzávažnější případy. Nejznámější z nich se stal předloni taktéž na IMS. Tehdejší druhák Michal S. při souborné zkoušce z moderních dějin zkopíroval celý třístránkový text z Wikipedie a sám dopsal jen úvodní odstavec. Odlišný typ písma a hlavně pak světle modré pozadí a vnitřní odkazy na další stránky této encyklopedie ho ale prozradily. Přesto byl student vyloučen jen podmínečně a ve studiu tak mohl pokračovat.

„Od začátku loňského roku jsme jen jednou řešili podvod při psaní testu. V ostatních případech šlo vždy o plagiátorství,“ říká předsedkyně Hollmannová. Letos komise projednala sedm případů, vyloučen byl jen jeden student. V roce 2006 byla čísla podobná – z devíti odhalených studentů byli vyloučeni dva. „Všichni ostatní byli vždy potrestáni veřejným napomenutím,“ doplňuje Hollmannová. Zpráva o přestupku musí být vyvěšena 30 dní na úřední desce fakulty.

Lidé obeznámení s fungováním disciplinární komise upozorňují, že postoje členů komise k opisování se často liší podle institutů. Nejtvrdší tresty prý prosazují zástupci ekonomů a teritoriálních studií. Naopak mezi žurnalisty je tolerance k podobným prohřeškům větší. Fakulta chce však postupovat proti plagiátorům tvrdě i v budoucnu. „Studenti musí vědět, že je za opisování čeká trest,“ shodli se po jednání členové komise.

8 541 ×
Sdílej článek


Hodnocení

špatnýpodprůměrnýprůměrnýdobrývýborný (4 hlasujících, průměrné hodnocení: 4,00 z max. 5)
Loading...

Související články:

8 komentářů: “Fakulta vyhazovala za opsanou bakalářskou práci”

 1. keff napsal:

  „mezi žurnalisty je tolerance k podobným prohřeškům větší“ – aha, díky za cennou informaci, nevěděl jsem jsem, že neprofesionalita českých novinářů je tvořena už od začátku jejich studia… Ale je fakt, že kdyby je škola nepřipravila, tak můžou mít s přepisováním četky v prvních měsících praxe morální potíže.

 2. Daniel Bagge napsal:

  co moralni.. vis jak je narocny to opsat a navic jeste s chybama?.-))

  dneska jsem se pobavil politici rozhodly.. a nebyly to novinky.cz-

 3. Keff napsal:

  Je to tu dneska legrace… s budoucími elévy nadávajícími kolik mají práce, vraceje se v pátek nad ránem počtvrté v týdnu z hospody… 🙂

  Kamarádka z žurnalistiky v Brně si aspoň na nic nehraje, a tak si k ní dala ještě druhou školu a half-time job, aby se neukousala nudou :).

 4. Daniel Bagge napsal:

  a plati bubnovou dan?

 5. Radovan Fišer napsal:

  Co je to bubnová daň? A prosím nesmát se mi.

 6. Keff napsal:

  Myslím že tím Daniel myslí bubnovou daň vymyšlenou zde: http://www.misantrop.info/690972-co-s-tim-budeme-delat.php
  Ale IMHO by se bubnová daň hodila spíš k ekočlánkům…

 7. danielbagge napsal:

  sak ja take buben hodil k svobodne neoteplene kacce husove..:-)
  tady to byl vykrik ze zoufalstvi

 8. Karol napsal:

  „Odlišný typ písma a hlavně pak světle modré pozadí a vnitřní odkazy na další stránky této encyklopedie ho ale prozradily.“ Nečekala bych, že vysokoškolách bude čerpat z internetových zdrojů způsobem ctrl+c a ctrl+v 🙂 Kdyby si to po sobě aspoň přečetl…