Fakulta tančila, pedagogů na ples dorazilo pomálu

Ples FSV (foto: Jakub Plíhal)

Načančané dámy v šatech, elegantní pánové v oblecích, přátelé a spolužáci konverzující u sklenky vína, tančící páry, skupinky podnapilých křepčících studentů, všeobecné bujaré veselí. To vše naplnilo ve čtvrtek 22. března Národní dům na Smíchově. Konal se zde každoroční ples Fakulty sociálních věd. Přidejme ještě spoře oděné tanečnice ve stylu Chicaga, příjemnou kapelu a moderátora a společenský večer může začít.

Kupte si lístek do tomboly a vyhrajte!

Atmosféra se rozvíjí velmi pozvolna. Zpočátku to vypadá, že účastníků příliš nedorazí, ale postupně se do sálu hrnou další a další studenti a jejich doprovod. Záměrně používám slovo „studenti“. Zástupce profesorského sboru byste potkali spíš výjimečně. „Nedokážu si ani moc představit, jak by to tu profesoři rozjeli,“ říká mi spolužačka Ly. Právě jí se poštěstilo vylosovat si výherní lístek v tombole. Cena jednoho lístku je deset korun, proto se ze zvědavosti zúčastňujeme. Cenou, kterou dostává, je slevový poukaz do lanového centra. „Výhru dám asi bratrovi, ten má takové věci rád.“ Mezi hlavní ceny patří jazykové kurzy od Tutoru, poukazy do Centra tance, dále může soutěžící obdržet například kurzy vaření, vstupenky do pražských kin a divadel, basu Mad Apple Ciderů či šperky od Preciosy. Najdou se i tací výherci, již by se své ceny nejraději zbavili. „Holky, můžeme vás na něco pozvat a předčítat vám u toho z bible?“ pobaví nás výherce knihy Příběh Pražské bible.

Smím prosit?

„Tohle už je můj pátý ples v krátké době, ale tady se tančí mnohem lépe než na těch předchozích. Byl jsem například na plese přírodovědecké fakulty v Kongresovém centru a tam tolik místa na tančení nebylo,“ líčí student, jenž mě vyzval k vídeňskému valčíku. „Budu teď chodit do tanečních k Hesovi. Ty tančíš závodně? To pro mě bude challenge,“ usmívá se. Na plese přírodovědecké fakulty jsem sice nebyla, ale s mým společníkem nemohu souhlasit. Na parketě příliš volného místa není. Dochází tak ke strkanicím a srážkám jako na každém plese.

Živý hudební doprovod večera zajišťuje jazzová kapela Golden Big Band. Tento orchestr drží jeden prim. Vede jej nejmladší kapelník v České republice, kterému je teprve dvacet čtyři let. Nejčastěji hranými kousky jsou pomalý a nenáročný blues, živá a hravá chacha, foxtrot či jeho pomalejší verze slowfox. Naopak vášnivé argentinské tango přítomné tolik na parket netáhne. Všímá si toho i moderátor večera. „Vidíme, že tango ve vás přílišný zájem nevzbuzuje, budeme ho tedy hrát méně.“

Uvolněte se a pohlédněte!

Přestávky mezi jednotlivými hudebními bloky vyplňují dvě předtančení a losování hlavních cen v tombole. První předtančení se nese v duchu stepu a swingu. Dva páry předvádějí zajímavé taneční kreace, jinak však jejich program diváky příliš nenadchne. „Přišlo mi to příliš statické, chyběla tomu dynamika. Oživily to pouze pěkné figury,“ hodnotí student Janek. Mnohem větší úspěch sklízí druhé vystoupení. O něj se postaraly dívky z Centra tance, jež si připravily mix latinskoamerických tanců na hudbu z filmového muzikálu Chicago. Skupina asi deseti tanečnic je dobře sehraná a z jejich show čiší radost a energie.
Současně s programem ve velkém sále probíhají koncerty ve společenském sále. Můžeme si v něm poslechnout kapely The Limes, Twisted Rod a Prague Conspiracy. Také zde se rozjíždí zábava v plném proudu. Skupinky přátel a spolužáků tančí, skáčou, smějí se a baví. „Z našeho ročníku sem přišlo málo kluků, tak není s kým tancovat, proto jsem raději tady dole,“ prohlásí spolužačka Bára.

Na závěr večera ještě návštěvníci mohou zhlédnout půlnoční překvapení, jímž je vystoupení dvou kluků na skákacích botách. Teď už se jen můžeme těšit na další ples, který bude zase za rok.

Fotogalerii z plesu naleznete ZDE. A v dubnovém Sociálu najdete bonus – módní policii!

594 ×
Sdílej článek


Hodnocení

špatnýpodprůměrnýprůměrnýdobrývýborný (zatím žádné hodnocení)
Loading...

Související články:

Komentáře nejsou povoleny.