Fakulta je blíže vlastním insigniím

Fakulta sociálních věd nemá ani 16 let po svém založení vlastní insignie, při imatrikulacích a promocích musí studenti dosud přísahat na žezlo Filozofické fakulty. To by se však mělo změnit. Proděkan pro PR totiž vyhlásil ideovou soutěž na žezlo a logo fakulty.

Ve výsledné podobě nových symbolů by se mělo promítnout spojení společenskovědních disciplín i souvislost s univerzitou a jejími tradicemi. Najít jednotící znaky fakulty však zřejmě nebude snadné, což potvrzuje i proděkan Miroslav Kunštát, který ideovou soutěž na insignie z pověření děkana a senátu vyhlásil. „Rejstřík oborů zastoupených na FSV je velmi široký a je proto třeba vymyslet motiv, který by tuto škálu symbolizoval a zároveň nepůsobil ani příliš antikvovaným dojmem, ani příliš ‚módně‘,“ říká Kunštát.

Zatím však ještě nejde o přímou soutěž, ale o ideové návrhy a podněty, z nichž se bude při následném vypsání výtvarné soutěže na symboly fakulty v prvním pololetí příštího roku vycházet. Tyto návrhy je možné zasílat na e-mail insignie[zavináč]fsv.cuni.cz či poštou na děkanát až do konce ledna.

Otevřenou otázkou dosud zůstává, zda bude soutěž otevřena všem zájemcům, nebo jen odborníkům. „Zvažovány jsou obě možnosti, každá má svá pro a proti. Cena celé zakázky však musí odpovídat kritériím pro tzv. veřejnou zakázku malého typu,“ zdůrazňuje člen akademického senátu Ondřej Aust, který se angažuje ve věci insignií již delší dobu.

Konečná cena insignií ani výše odměny pro jejich autora tedy zatím není jasná. Již letos v květnu ale odhadl proděkan Kunštát náklady nejméně na půl milionu korun. „Máme představu, že by to žezlo mělo být krásné. Nedovedu si představit, že by krásné žezlo bylo levné,” řekl tehdy Kunštát. Dodal však, že se počítá i s finanční spoluúčastí sponzorů. Fakulta navíc není pod časovým tlakem a v případě neuspokojivého výsledku soutěže se výroba žezla nemusí uskutečnit.

Vznikne i logo fakulty

Se vznikem insignií se pojí i plánované vytvoření fakultního loga, jehož podoba by měla být od insignií odvozena. Proděkan Kunšát však upozorňuje, že fakulta jako součást univerzity už své logo má a odkazuje na historický znak, vycházející z otisku pečeti zakladatele univerzity Karla IV. „Logo FSV tedy bude muset zohledňovat i potřebu občasného současného užití se znakem Univerzity Karlovy, což s sebou nese určitá omezení,“ připomíná Kunštát.

Rozpor mezi užíváním tradičního historického znaku a moderního loga už řešila řada institucí. Příkladem, jak se lze s touto situací vypořádat, může být Hlavní město Praha. To užívá historický znak už jen ve výjimečných případech pro reprezentační účely, jednoduché červenožluté logo pak v běžných situacích, například na plakátech či dokumentech. Podobný model se však na Univerzitě Karlově v nejbližší době nechystá a její logo (přesněji otisk pečetě) je užíváno nejrůznějším, a podle odborníků ne vždy vhodným, způsobem.

567 ×
Sdílej článek


Hodnocení

špatnýpodprůměrnýprůměrnýdobrývýborný (zatím žádné hodnocení)
Loading...

Související články:

Komentáře nejsou povoleny.